Spořitelna počtvrté porazila stát

30. dubna 2010, 15:02 - Petra Pelantová
30. dubna 2010, 15:02

Spor o dům

Ministerstvo financí (MF) se zřejmě definitivně bude muset rozloučit s pětipodlažním domem za více než sto milionů korun v centru Prahy. O nemovitost se úředníci soudí s Českou spořitelnou už od roku 2006 a Městský soud v Praze minulý měsíc konstatoval, že dům patří České spořitelně (ČS). V celém sporu tak jde už o čtvrté rozhodnutí ve prospěch banky. Spořitelna prý dům získala vydržením, rozhodli soudci. Vydržením se lze k nemovitosti dostat tím, že se o ni někdo více než deset let stará jako o své vlastnictví. MF tvrdí, že zatím nemá k dispozici písemné vyhotovení rozsudku. Ministerský mluvčí Ondřej Jakob ovšem týdeníku EURO sdělil, že stát pravděpodobně využije mimořádných opravných prostředků.
Podle katastru patří nemovitost České státní spořitelně, což je státní podnik v likvidaci spadající pod MF, který nemá s bankou vůbec nic společného. Od začátku devadesátých let ale v domě sídlí ČS. Roku 2006 úředníci banku zažalovali, protože se odmítla vystěhovat. Tvrdila, že dům je její. A soud jí následně dal dvakrát za pravdu. Spor se ale dostal k Nejvyššímu soudu, který v roce 2008 oba rozsudky zrušil a vrátil kauzu na začátek. Na podzim 2009 ovšem soud prvního stupně zopakoval, že dům opravdu patří bance. Ministerstvo financí se odvolalo, jenže letos v březnu soud opět rozhodl, že banka je majitelem, a to na základě vydržení. ČS rozsudek vítá, neboť od začátku tvrdila, že nemovitost patří jí.
Důvodem soudních tahanic ohledně vlastnictví nemovitosti jsou nejasnosti v dokumentech z privatizace tehdejší České státní spořitelny, která dům koupila v roce 1991. Veškerý její majetek měl na základě rozhodnutí Fondu národního majetku přejít na nově vznikající Českou spořitelnu, ovšem bez objektů, jež byly z privatizace vyčleněny. Stát u soudu tvrdil, že právě nemovitost v Tyršově ulici je jedním z objektů vyloučených z privatizace. Na seznamu vyčleněných nemovitostí ovšem zmiňovaný dům nefiguruje, jenže zároveň dům na ČS nikdo nepřepsal. Úředníci argumentují, že se na seznam nedostal omylem. Fakt, že je v katastru vedený na bývalou státní spořitelnu, dokazuje podle úředníků, že objekt patří státu. Vydržením lze získat objekt, pokud byl zároveň někdo „v dobré víře“. Dle právního zástupce státu Josefa Skácela by to ale znamenalo, že ČS přes deset let vůbec netušila, že dům je v katastru napsán na někoho jiného. A je téměř nemožné, aby významný bankovní subjekt tvrdil, že po dobu delší než deset let nepotřeboval list vlastnictví, řekl už dříve Skácel týdeníku EURO.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít