Spořitelna počtvrté porazila stát

30. dubna 2010, 15:02 - Petra Pelantová
30. dubna 2010, 15:02

Spor o dům

Ministerstvo financí (MF) se zřejmě definitivně bude muset rozloučit s pětipodlažním domem za více než sto milionů korun v centru Prahy. O nemovitost se úředníci soudí s Českou spořitelnou už od roku 2006 a Městský soud v Praze minulý měsíc konstatoval, že dům patří České spořitelně (ČS). V celém sporu tak jde už o čtvrté rozhodnutí ve prospěch banky. Spořitelna prý dům získala vydržením, rozhodli soudci. Vydržením se lze k nemovitosti dostat tím, že se o ni někdo více než deset let stará jako o své vlastnictví. MF tvrdí, že zatím nemá k dispozici písemné vyhotovení rozsudku. Ministerský mluvčí Ondřej Jakob ovšem týdeníku EURO sdělil, že stát pravděpodobně využije mimořádných opravných prostředků.
Podle katastru patří nemovitost České státní spořitelně, což je státní podnik v likvidaci spadající pod MF, který nemá s bankou vůbec nic společného. Od začátku devadesátých let ale v domě sídlí ČS. Roku 2006 úředníci banku zažalovali, protože se odmítla vystěhovat. Tvrdila, že dům je její. A soud jí následně dal dvakrát za pravdu. Spor se ale dostal k Nejvyššímu soudu, který v roce 2008 oba rozsudky zrušil a vrátil kauzu na začátek. Na podzim 2009 ovšem soud prvního stupně zopakoval, že dům opravdu patří bance. Ministerstvo financí se odvolalo, jenže letos v březnu soud opět rozhodl, že banka je majitelem, a to na základě vydržení. ČS rozsudek vítá, neboť od začátku tvrdila, že nemovitost patří jí.
Důvodem soudních tahanic ohledně vlastnictví nemovitosti jsou nejasnosti v dokumentech z privatizace tehdejší České státní spořitelny, která dům koupila v roce 1991. Veškerý její majetek měl na základě rozhodnutí Fondu národního majetku přejít na nově vznikající Českou spořitelnu, ovšem bez objektů, jež byly z privatizace vyčleněny. Stát u soudu tvrdil, že právě nemovitost v Tyršově ulici je jedním z objektů vyloučených z privatizace. Na seznamu vyčleněných nemovitostí ovšem zmiňovaný dům nefiguruje, jenže zároveň dům na ČS nikdo nepřepsal. Úředníci argumentují, že se na seznam nedostal omylem. Fakt, že je v katastru vedený na bývalou státní spořitelnu, dokazuje podle úředníků, že objekt patří státu. Vydržením lze získat objekt, pokud byl zároveň někdo „v dobré víře“. Dle právního zástupce státu Josefa Skácela by to ale znamenalo, že ČS přes deset let vůbec netušila, že dům je v katastru napsán na někoho jiného. A je téměř nemožné, aby významný bankovní subjekt tvrdil, že po dobu delší než deset let nepotřeboval list vlastnictví, řekl už dříve Skácel týdeníku EURO.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít