Spor dopravců na severu Čech

21. března 2005, 00:00 - admin
21. března 2005, 00:00

hlasy čtenářů (reakce na sérii článků o autobusové lince mezi Libercem a Prahou) Se zájmem sleduji tyto články i čtenářskou diskuzi, která se pod nimi objevila. Ráda bych reagovala na názory, které říkají, že je zbytečné řadit linku mezi Libercem a Prahou do dopravní obslužnosti (a tedy do dotací), protože je zisková.

hlasy čtenářů

(reakce na sérii článků o autobusové lince mezi Libercem a Prahou)

Se zájmem sleduji tyto články i čtenářskou diskuzi, která se pod nimi objevila. Ráda bych reagovala na názory, které říkají, že je zbytečné řadit linku mezi Libercem a Prahou do dopravní obslužnosti (a tedy do dotací), protože je zisková.

Stačí se totiž podívat na podobnou situaci, která je (nejen v České republice) třeba v poštovních službách nebo v telekomunikacích. Jedna firma má za povinnost obsloužit opravdu každého, poštou i telefonem, i když žije třeba na odlehlé samotě někde v horách. To je samozřejmě velice prodělečné. A právě jako kompenzaci za to ji stát nabízí exkluzivní konkurenceprosté prostředí i v ziskových oblastech daného trhu. Podle mne je to v pořádku.

Jaroslava Franková

Dotace na dopravní obslužnost by měly jít jen tam, kde jsou potřeba. Je to průhledné a efektivní řešení. Kraj se sice snaží ušetřit tím, že umožňuje dopravci vydělat na ziskové lince do Prahy. Jenže je to za cenu špatných služeb pro cestující, kteří jsou odkázáni na jedinou firmu. Podívejme se právě na ten Telecom nebo poštu - až konkurence je donutila nabízet zákazníkům lepší služby. Takže tam, kde je zájem konkurenčních firem, dejme šanci volnému trhu. A jen tam, kam nikdo jezdit nechce, směřujme jasně určené dotace.

čtenář Pavel

Starosta Jindřichovic pod Smrkem mate veřejnost. Jeho vyjádření vyznívá tak, že pokud nebude dotovaná linka mezi Prahou a Libercem (a Jindřichovicemi), bude město úplně odřízlé od světa. To vůbec není pravda. Naopak není žádný důvod, proč by kraj měl dotovat autobusovou dopravu z Liberce do Jindřichovic, když tam - v prakticky stejné trase -jezdí i vlak. Ten dokonce jezdí častěji než autobus. Navíc vlak celou trasu ujede za hodinu a půl, tedy za úplně stejnou dobu jako autobus. Mám tam chalupu a autobus prakticky nepoužívám. Nevím, proč bych ho ze svých daní měla dotovat pro pár lidí z Jindřichovic, kteří jsou líní použít vlak. Naopak se přimlouvám za to, aby se v podobných případech tyto zbytečné dotace co nejdříve zrušily.

Marie Hájková, Liberec

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít