Sponzor umí udělat peklo

16. června 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
16. června 2008, 00:00

MÍSTNÍ ZÁSTUPCE - Za nejčastější problém při investování do arabského světa považuje mnoho podnikatelů takzvaného sponzora. Ten kupodivu peníze nedává, ale bere. Jde o prostředníka, přes kterého musí zahraniční firmy v Arábii podnikat. Pokud natrefíte na špatného, může vám udělat z obchodu peklo.

Jedno staré arabské přísloví říká: „Podvede-li tě někdo poprvé, pak hanba mu. Podvede-li tě někdo podruhé, pak hanba tobě!“ Možná si na toto rčení budete muset vzpomenout, pokud si v Arábii zvolíte neseriózního sponzora. Jenomže pak už pro vaši investici žádné „podruhé“ zřejmě nebude.

Ač českému uchu zní slovo sponzor velmi příjemně, v arabském světě se používá v podstatě v opačném významu než na západě. Peníze vám sponzor nedává, ale naopak bere. A bez něj se bohužel ve státech, jako jsou Spojené arabské emiráty, Katar nebo Saúdská Arábie, jen těžko obejdete. „Ty totiž v podstatě neumožňují, aby u nich zahraniční firma působila přímo. Musí ji tedy oficiálně zastupovat místní subjekt, tedy řečený sponzor,“ vysvětluje Jiří Zavadil, šéf zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji.

Když narazíte na vykuka

Tento model tak samozřejmě láká i všemožné neseriózní „vykuky“, kteří chtějí hlavně parazitovat na zahraničním partnerovi. Ten jim musí z obchodů platit provizi, což mnozí kritici označují prostě za legalizovanou korupci. Volba dobrého sponzora, který bude naopak nápomocným průvodcem po neznámém prostředí, je proto téměř osudová.

„Mluvil jsem s mnoha zástupci firem, které neuspěly na arabském trhu. V drtivé většině byla příčinou neúspěchu volba špatného sponzora,“ říká Jan Krška ze společnosti I&C Energo, která se zaměřuje na dodávky do elektráren. Firma získala zakázky v Egyptě a Emirátech, nyní se snaží proniknout do Saúdské Arábie.

Nemůžeme se ho zbavit

Onu tristní zkušenost udělal s jedním prostředníkem například vývozce nákladních vozů Tatra Kopřivnice. Nešťastnou lapálii popisuje zástupce této firmy Daniel Lyčka: „Pokoušeli jsme se prostřednictvím místního partnera proniknout na trh v Jemenu a Saúdské Arábii. V tomto případě fungoval nejenom jako pouhý prostředník, ale i jako klasický distributor našich vozů. Smlouvu s ním jsme pro neshody ukončili, ale když jsme se po čase chtěli do této oblasti vrátit, ukázala se divná věc. Přestože už jsme s ním žádný právní vztah dávno neměli, na úřadech byl ten člověk stále zapsán jako náš zástupce,“ kroutí hlavou Lyčka. „Marně jsme hledali cestu, jak se od něj oficiálně oprostit. Teď nás může nadlouho vyblokovat z celého trhu,“ zlobí se Lyčka. Nutno ale podotknout, že Tatrovka se nicméně velmi úspěšně prosadila na sousedním trhu v Emirátech.

I když s trochou štěstí naleznete seriózního sponzora, obstrukcím neujdete. Některé úkony totiž smí za firmu udělat právě a jedině on, což může vést k protivnému zdržování. „Jedině sponzor smí například oficiálně vyzvednout v přístavu kontejner s vaším materiálem. Tak ho týden marně přemlouváte, aby tam zajel. Nakonec musíte sponzora vyzvednout autem a odvést ho do přístavu osobně, jinak byste se dodávky snad nikdy nedočkali,“ říká Jan Krška.

I soud je možný, ale s evropským advokátem

Co počít, pokud vás sponzor poškozuje? „Když už není jiná cesta, česká firma se může zkusit soudit. Vymahatelnost práva není například ve Spojených arabských emirátech nijak výrazně nižší než v Česku. Doporučuji ale najít si právního zástupce evropského původu, který zároveň dobře zná místní poměry. Náklady na něj určitě za výsledek stojí,“ konstatuje Zavadil. Lepší je ale podle něj předejít problémům tím, že si serióznost případného sponzora postupně a beze spěchu ověříte – žádné podepisování smluv o zastoupení během jedné či dvou cest. Při vyhledávání potenciálních partnerů může pomoci právě kancelář agentury CzechTrade v Dubaji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít