Společný registr asi pojištění nezlevní

06. listopadu 2006, 00:00 - admin
06. listopadu 2006, 00:00

JEDNOTNÁ EVIDENCEOd příštího roku má začít fungovat společný registr všech pojišťoven, které působí na českém trhu v oblasti povinného ručení. Měl by zabránit případům, kdy řidič způsobí dopravní nehodu a před hrozbou dražší pojistky uteče ke konkurenci.

JEDNOTNÁ EVIDENCE Od příštího roku má začít fungovat společný registr všech pojišťoven, které působí na českém trhu v oblasti povinného ručení. Měl by zabránit případům, kdy řidič způsobí dopravní nehodu a před hrozbou dražší pojistky uteče ke konkurenci.

Systém povinného ručení nyní funguje tak, že řidič, který jezdí bez nehody, dostává pravidelně od své pojišťovny slevu na pojištění za takzvaný bezeškodní průběh. Pokud nějakou škodu způsobí, měl by naopak platit vyšší pojistné. V případě řidiče, který způsobí škodu opakovaně, by byla jeho částka povinného ručení výrazně vyšší než je základní sazba. Tito řidiči proto přecházejí k jiné pojišťovně, kde automaticky zaplatí pouze základní sazbu. Tomu má právě nový registr zabránit.

START NA POČÁTKU ROKU

Společná databáze by měla postupně nabíhat do provozu během prvního pololetí roku 2007. Samotné pojišťovny usilují o společný registr velmi dlouho. Turistika špatných řidičů, kteří tají nehody způsobené u jiné pojišťovny, jim totiž působí milionové škody. Škodu z povinného ručení způsobí za rok zhruba každý desátý řidič. Těmto hříšníkům by se tedy už od roku 2008 mělo pojištění vozu prodražit.

Marek Vích z Pojišťovny Kooperativa si myslí, že registr především zvýší míru spravedlnosti v celém systému povinného ručení a klienti budou platit podle toho, jak jezdí. „Systém povinného ručení je nastaven tak, že vybrané peníze musejí pokrýt všechny škody, které řidiči dalším osobám způsobí. Jestliže škodu způsobí nepojištěný řidič, je poškozenému uhrazena z garančního fondu, do kterého přispívají všechny pojišťovny nabízející povinné ručení,“ říká mluvčí Pojišťovny Allianz Milan Káňa.

Pokud prý tedy roste počet lidí, kteří platí menší částku než by měli, budou na to doplácet ostatní, protože k pokrytí škod bude nutné vybrat více peněz.

PLOŠNÝ VLIV NA POJISTNÉ ASI NEBUDE

Podle samotných pojišťoven se ale nedá očekávat, že by registr škod měl nějaký zásadní význam na cenu povinného ručení. „Hlavní faktory způsobující růst škod jsou jiné. Jde především o růst nároků na škody na zdraví, různé náhrady za ušlý zisk a podobně,“ míní zástupce Pojišťovny Generali Mario Böhme.

Eva Svobodová z Pojišťovny Uniqa zase zdůrazňuje, že o vlivu registru na výši pojistného zatím nelze hovořit. „Už jen z toho důvodu, že doposud není zmapováno, kolik řidičů neexistenci důsledného praktikování systému přirážky k základní sazbě povinného ručení využívá, a jakým dílem by přispívali na krytí v případě plošného uplatňování malusu,“ vysvětluje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít