Společnost Infinity představila výsledky průzkumu o cloudové technologii

23. února 2012, 15:58 - Miloslav Hamřík
23. února 2012, 15:58

Cloud chutná sladce a modře, alespoň tak odpověděla většina respondentů nejnovějšího průzkumu společnosti Infinity na nejméně vážnou otázku průzkumu. Cloud computing je trend, který otevírá společnostem novou dimenzi v IT.

Foto: Miloslav Hamřík

S ohledem na všeobecně rostoucí zájem odborné i laické veřejnosti o vše, co se kolem cloudu děje a chystá, představila společnost Infinity ve spolupráci se společností Microsoft na dnešní tiskové konferenci názorně všechny kroky potřebné pro úspěšné zavádění cloudových technologií. Hlavním tématem byly informace o návratnosti investic, o nákladových úsporách a možnostech efektivní implementace tak, aby se dostavil okamžitý přínos pro každý podnik, který chce cloud ochutnat.

Jedno je nad slunce jasné, totiž že v případě využití cloudových služeb platíte skutečně vždy jen za to, co reálně spotřebujete a můžete se tedy zcela oprostit od mnohdy neprůhledných investic do vlastního firemního IT,“ říká úvodem generální ředitel společnosti Infinity, Jaroslav Procházka.

V tom, jak cloudové technologie ovlivňují podnikové náklady a produktivitu, jej doplňuje finanční ředitel společnosti Microsoft Tibor Koleják, který uvádí „Nástup obliby cloud computingu v posledních dvou letech má jeden zásadní důvod. Finanční krize přinutila firmy i státní organizace začít fungovat efektivněji. Větší flexibilita a finanční úspory, to jsou cloudové benefity, které pociťují české firmy nejčastěji, a to často okamžitě. Cloud přináší podnikatelům změnu počátečních kapitálových investicí a nižší operativní náklady.

Z průzkumu vytvořeného pro Microsoft vyplývá, že 78 procent respondentů si myslí, že střední a malé podniky jsou páteří lokální ekonomiky a celkem 58 procent se domnívá, že malé a střední firmy jsou odpovědné za nabídku pracovních příležitostí a inovace. Ačkoliv se 51 procent dotazovaných domnívá, že následujících 12 až 18 měsíců bude náročných, ale jejich podnikání na tom bude přesto lépe, zhruba čtvrtina (26 procent) respondentů předpokládá, že v tomto období budou úspěšnější, než v uplynulých dvou letech.

Více než polovina dotazovaných (56 procent) se domnívá, že ČR je v přijímání nejnovějších IT technologií pro podporu podnikání pozadu a téměř stejný počet respondentů (53 procent) se obává krádeží dat, počítačové kriminality a dalších bezpečnostních hrozeb.

Odborníci na cloud ze společnosti Infinity trpělivě informovali o často diskutovaných rizicích přechodu na novou technologii a o problematice (ne)bezpečnosti cloudu, která jsou úzce spojena s výběrem vhodného implementačního partnera a dále také o srdci cloudu – datových super centrech, využívajících špičkové bezpečnostní nástroje a odborníky, které si většina firem nemůže dovolit. „Klidný přechod firmy k čerpání cloudových služeb má dvě zásadní podmínky: plnou důvěru v poskytovatele a zároveň mít ochotu a možnost si vše monitorovat,“ popisuje Jan Gerhart, produktový manažer Infinity.

Výhodou MS CRM Online je propojení s MS Office, takže uživatel ani nemusí vnímat, že pracuje v cloudu. Největší obava panuje v oblasti zabezpečení dat. Ačkoliv firmám vadí, že data jsou uložena u externí firmy a nemají přímé přístupy k serverům, fakticky jsou často data u specializované firmy ve větším bezpečí než u mateřské společnosti,“ dodal Daniel Čech, konzultant Infinity.

Zajímavé informace přineslo představení nedávno zahájené cloudové kampaně společnosti Infinity a zejména výsledky průzkumu 'Jak chutná cloud?' realizovaného u 128 respondentů malých a středně velkých společností v rámci celé ČR. Marketingová manažerka Infinity Zuzana Parobková prozradila, že třeba největší obavu (92 %) o bezpečnost a svěření svých dat do rukou externí firmy mají společnosti s obratem nad 500 mil. Kč, a nebo že téměř třetina firem by uvítala platit za IT jako službu. Stále ale převažují společnosti, které IT jako službu odmítají.

Až 44 pct firem uvádí, že nejvíce je trápí ukládání, vyhledávání a sdílení dokumentů na základě přístupových práv a třetina respondentů uvedla, že potřebují vylepšit situaci v přístupu k datům a firemní poště odkudkoliv. 80 procent společností s ročním obratem do 50 mil. ročně by uložilo všechny nebo část svých IT služeb do externího datového centra. I když téměř třetina (31 procent) firem uvedla, že by uvítala možnost platit za IT jako službu, 41 procent společností IT jako službu odmítá. Společným jmenovatelem všech odpovědí tak zůstávají tři premisy: nízká pořizovací cena, důvěra a bezpečnost plus úspora nákladů.

Zkušenost s aplikací Office 365 popisuje na závěr a výmluvně ředitelka Domova Dětí a mládeže Znojmo, Mgr. Hana Bílková: „Když jsem převzala vedení DDM, nebyla počítačová technika využívána efektivně.“ V organizaci neexistoval poštovní server, neexistovalo zde centrální úložiště dokumentů a nefungovala ani záloha dat. „Hlavním požadavkem na funkční IT byly nízké provozní náklady a sjednocení licencí. Dnes nepotřebujeme IT specialistu, protože administraci zvládneme sami a vystačíme si s připojením k internetu. Odpadla i údržba infrastruktury, její pravidelná obměna, údržba aplikací a ušetříme i za elektrickou energii nejen za servery, ale i za jejich klimatizaci. Cloudové služby nám poskytly snadno ovladatelné a prověřené nástroje, které rychle a komplexně řešily naše požadavky a zefektivnily naši práci,“ dodala Hana Bílková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít