Společně proti blbé náladě

29. května 2012, 16:08 - Blahoslav Hruška
29. května 2012, 16:08

V Izraeli se můžeme přiučit, co znamená tvůrčí atmosféra ve vědě i firemní kultuře, říká prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory

Česko-izraelská smíšená obchodní komora patří k těm méně mediálně nápadným. Přesto existuje již od roku 1996 a stále pravidelně spolupořádá expertní mise do Izraele. V čele podnikavé komory stojí od loňska Pavel Smutný, advokát a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Za pár dní oslaví Česko-izraelská smíšená obchodní komora šestnácté narozeniny. V čem je výjimečná? Komora za dobu své existence získala silnou pozici nejen v česko-izraelských vztazích, ale i ve vztahu k českým autoritám. Dnes komora se svými více než sto členy představuje fórum informací, obchodních, vědeckých i osobních vazeb, důležitého partnera veřejné diplomacie Izraele a nepřehlédnutelného aktéra akcí národního významu.

Vaše komora funguje paralelně s Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Je tady místo pro dvě instituce s téměř totožným názvem? Sesterská komora byla založena před více než rokem Davidem Herckym za účasti Dana Proppera a dalších prominentů izraelského byznysu, často s českými kořeny, a představuje pro nás vedle české ambasády dalšího spolehlivého partnera přímo v Izraeli. K jejímu vzniku a reprezentativnosti právě velvyslanectví a osobně pan velvyslanec Tomáš Pojar výrazně napomohli. Naším společným cílem je podpora stále vzrůstající obchodní výměny mezi Českem a Izraelem i spoluúčast na důležitých akcích bilaterálního významu.

Izraelští manažeři a podnikatelé si s sebou do Evropy často přinášejí odlišný styl řízení i firemní kulturu. Projevuje se to nějak i mezi členy vaší komory? Přední izraelské firmy u nás, například Teva či Ness Technologies, představují vedle velmi úspěšných developerů v českém podnikatelském prostředí řadu odlišností. Legendární je tvrdý obchodní styl. Je ale fakt, že Izrael je díky vyspělosti své produkce přímým účastníkem globální soutěže více než Česko. K firemní kultuře Izraelců však také patří dobročinnost a charita. Rovněž s tímto aspektem bychom rádi seznámili českou veřejnost.

Důležitou akcí, na níž jste se letos podíleli, byla návštěva šéfa Škody Auto Winfrieda Vahlanda v Izraeli – vůbec první svého druhu. Nakolik škodovka šíří v Izraeli dobré jméno českého automobilového průmyslu? To bylo opravdu mimořádné. Profesor Vahland v doprovodu velmi elitní delegace navštívil Izrael, a sice jako šéf české globální firmy ze skupiny VW. Export Škody Auto představuje v rámci Izraele téměř třetinu celkového českého vývozu. Izraelský trh je pro škodovku i přes své limity vysoce důležitý. O možnostech dalšího nárůstu vývozu se mimo jiné hovořilo právě v rámci návštěvy. Sám Vahland je navíc velký škodovácký patriot, který si velmi váží české strojařské kvality.

Izrael je zemí nových technologií a inovací. Co může na tomto poli nabídnout Česko? Do Izraele směřuje ve spolupráci izraelského velvyslanectví v Praze a českého velvyslanectví v Tel Avivu a za účasti naší komory ročně několik misí, všechny vysoce odborně zaměřené a tradičně obsazené představiteli české vědecké a odborné elity – lékaři, experty na IT, vodohospodáři, veterináři nebo zemědělskými experty. Izrael má šestnáct žijících nositelů Nobelovy ceny. Čtyři z nich, včetně jedné dámy, uvítáme koncem května v Praze. Založili jsme vědeckou radu komory a budeme aktivně prosazovat využití izraelských zkušeností zejména v řízení a aplikaci vědy, které bezesporu patří ke světové špičce. Izrael, jak popisuje nedávno vydaná kniha, je start-up nation. Naše země do jisté míry také. Ne všechno je u nás tak tristní, jak traduje tolik skloňovaná „blbá nálada“, kterou kupodivu ta tvůrčí a angažovaná část společnosti tolik nepociťuje. I v tomto ohledu se snažíme pozitivně působit. Třeba tím, že jsme založili Cenu Arnošta Lustiga.

S nejrůznějšími cenami se v Česku roztrhl pytel. V čem je unikátní právě Lustigova cena? Cena Arnošta Lustiga je jedinečná jako Lustig sám. Jsme šťastni, že jsme našli způsob, jak odkaz našeho čestného člena i v budoucnu připomínat. Cena není udělována za zásluhy v oblasti umění či vědy, nýbrž nese devízy, které jsou věčným obrazem morálky: odvahu a statečnost, lidskost a spravedlnost. Všechny tyto hodnoty Lustig během svého života vyjádřil. Byl to ale též člověk chybující, v mnoha ohledech normální a běžný. Právě přiznané napětí mezi božskými vlastnostmi a lidským údělem je zvláštním atributem ceny. Je určena lidem, ale lidem výjimečným.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít