Společně proti blbé náladě

29. května 2012, 16:08 - Blahoslav Hruška
29. května 2012, 16:08

V Izraeli se můžeme přiučit, co znamená tvůrčí atmosféra ve vědě i firemní kultuře, říká prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory

Česko-izraelská smíšená obchodní komora patří k těm méně mediálně nápadným. Přesto existuje již od roku 1996 a stále pravidelně spolupořádá expertní mise do Izraele. V čele podnikavé komory stojí od loňska Pavel Smutný, advokát a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

Za pár dní oslaví Česko-izraelská smíšená obchodní komora šestnácté narozeniny. V čem je výjimečná? Komora za dobu své existence získala silnou pozici nejen v česko-izraelských vztazích, ale i ve vztahu k českým autoritám. Dnes komora se svými více než sto členy představuje fórum informací, obchodních, vědeckých i osobních vazeb, důležitého partnera veřejné diplomacie Izraele a nepřehlédnutelného aktéra akcí národního významu.

Vaše komora funguje paralelně s Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Je tady místo pro dvě instituce s téměř totožným názvem? Sesterská komora byla založena před více než rokem Davidem Herckym za účasti Dana Proppera a dalších prominentů izraelského byznysu, často s českými kořeny, a představuje pro nás vedle české ambasády dalšího spolehlivého partnera přímo v Izraeli. K jejímu vzniku a reprezentativnosti právě velvyslanectví a osobně pan velvyslanec Tomáš Pojar výrazně napomohli. Naším společným cílem je podpora stále vzrůstající obchodní výměny mezi Českem a Izraelem i spoluúčast na důležitých akcích bilaterálního významu.

Izraelští manažeři a podnikatelé si s sebou do Evropy často přinášejí odlišný styl řízení i firemní kulturu. Projevuje se to nějak i mezi členy vaší komory? Přední izraelské firmy u nás, například Teva či Ness Technologies, představují vedle velmi úspěšných developerů v českém podnikatelském prostředí řadu odlišností. Legendární je tvrdý obchodní styl. Je ale fakt, že Izrael je díky vyspělosti své produkce přímým účastníkem globální soutěže více než Česko. K firemní kultuře Izraelců však také patří dobročinnost a charita. Rovněž s tímto aspektem bychom rádi seznámili českou veřejnost.

Důležitou akcí, na níž jste se letos podíleli, byla návštěva šéfa Škody Auto Winfrieda Vahlanda v Izraeli – vůbec první svého druhu. Nakolik škodovka šíří v Izraeli dobré jméno českého automobilového průmyslu? To bylo opravdu mimořádné. Profesor Vahland v doprovodu velmi elitní delegace navštívil Izrael, a sice jako šéf české globální firmy ze skupiny VW. Export Škody Auto představuje v rámci Izraele téměř třetinu celkového českého vývozu. Izraelský trh je pro škodovku i přes své limity vysoce důležitý. O možnostech dalšího nárůstu vývozu se mimo jiné hovořilo právě v rámci návštěvy. Sám Vahland je navíc velký škodovácký patriot, který si velmi váží české strojařské kvality.

Izrael je zemí nových technologií a inovací. Co může na tomto poli nabídnout Česko? Do Izraele směřuje ve spolupráci izraelského velvyslanectví v Praze a českého velvyslanectví v Tel Avivu a za účasti naší komory ročně několik misí, všechny vysoce odborně zaměřené a tradičně obsazené představiteli české vědecké a odborné elity – lékaři, experty na IT, vodohospodáři, veterináři nebo zemědělskými experty. Izrael má šestnáct žijících nositelů Nobelovy ceny. Čtyři z nich, včetně jedné dámy, uvítáme koncem května v Praze. Založili jsme vědeckou radu komory a budeme aktivně prosazovat využití izraelských zkušeností zejména v řízení a aplikaci vědy, které bezesporu patří ke světové špičce. Izrael, jak popisuje nedávno vydaná kniha, je start-up nation. Naše země do jisté míry také. Ne všechno je u nás tak tristní, jak traduje tolik skloňovaná „blbá nálada“, kterou kupodivu ta tvůrčí a angažovaná část společnosti tolik nepociťuje. I v tomto ohledu se snažíme pozitivně působit. Třeba tím, že jsme založili Cenu Arnošta Lustiga.

S nejrůznějšími cenami se v Česku roztrhl pytel. V čem je unikátní právě Lustigova cena? Cena Arnošta Lustiga je jedinečná jako Lustig sám. Jsme šťastni, že jsme našli způsob, jak odkaz našeho čestného člena i v budoucnu připomínat. Cena není udělována za zásluhy v oblasti umění či vědy, nýbrž nese devízy, které jsou věčným obrazem morálky: odvahu a statečnost, lidskost a spravedlnost. Všechny tyto hodnoty Lustig během svého života vyjádřil. Byl to ale též člověk chybující, v mnoha ohledech normální a běžný. Právě přiznané napětí mezi božskými vlastnostmi a lidským údělem je zvláštním atributem ceny. Je určena lidem, ale lidem výjimečným.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít