Spolčení hlupců

11. prosince 2013, 12:00 - Pavel Páral
11. prosince 2013, 12:00

Je legitimní, aby nová koalice diskutovala o daňové politice vůči živnostníkům. Ta byla dosud přívětivá a je docela dobře možné se bavit o tom, že byla přívětivá až moc a že třeba paušály jsou příliš vysoké. Zavedení minimální daně ve výši 20 tisíc korun coby trestu pro ty, kteří se daním vyhýbají, je však slušně řečeno pitomost první třídy. Ti, kdo sedí u jednacího stolu, nemají o poměrech živnostníků a o příslušné legislativě páru.

Třeba takový muž se ženou na mateřské a s jedním dítětem má, ať už jako živnostník nebo jako zaměstnanec, slevu na dani ve výši zhruba 60 tisíc korun. To znamená, že příjem z podnikání může činit 400 tisíc ročně, aniž by zaplatil korunu na dani.

Tržby při šedesátiprocentním paušálu pak mohou činit milion korun. Zcela legálně a bez jakéhokoli se vyhýbání dani. Tento člověk platí jen zdravotní a sociální pojištění, ačkoli měsíční tržby dělají přes 80 tisíc. Budiž. Ten ať zaplatí těch dvacet tisíc ročně. Ono ho neubyde.

Šedá zóna hrozí

Jenže minimální daň funguje tak, že totéž zaplatí i ten, kdo má měsíční hrubé tržby kolem 30 tisíc a platí si z toho třeba holičskou oficínu. Dosud dostal navíc daňový bonus na děti, teď zaplatí minimální daň. A lidí v podobných pozicích a s podobným výdělkem jsou minimálně desetitisíce, možná statisíce.

Ti všichni na tom rázem budou mnohem hůře než běžný zaměstnanec i z hlediska daní. O nutnosti samostatně si shánět kšeft, zapomenout na dovolenou a ručit za svou práci celým svým majetkem, jak to u živnostníků chodí, nemluvě.

Tenhle výplod spolčení hlupců může vést jen k likvidaci většiny dosud běžně dostupných služeb a zvýšení nezaměstnanosti. Drobní živnostníci přestanou být schopni platit si zdravotní a sociální pojištění a skončí nejdříve na pracáku a pak na sociálce. Jejich ekonomická aktivita se přesune do šedé zóny nezatížené jakýmikoli odvody a daněmi.

Politiku vysokých i nízkých daní lze dělat dobře a špatně. Je záhadou, proč to v Česku v obou případech pokaždé dopadne podle dávného výroku generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu Jurije Andropova. Ten k reformám na počátku osmdesátých let pronesl moudrý komentář „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky“.


Čtěte další komentáře a názory Pavla Párala:

Vláda bez limitů

Palermo

Pavel Páral: Čas policejního pořádku

Pavel Páral: Kam se hrabe Berlusconi


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít