Splatnost mzdy

18. září 2006, 00:00 - Karel Liška
18. září 2006, 00:00

Je nějak závazně určen termín, do kdy musím zaměstnancům poukázat mzdu na účet? Do pracovní smlouvy se zaměstnanci jsme to opomněli uvést, a oni teď požadují výplatu hned na začátku dalšího měsíce. Odpověď přináší paragraf 10 zákona o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku (č.

Je nějak závazně určen termín, do kdy musím zaměstnancům poukázat mzdu na účet? Do pracovní smlouvy se zaměstnanci jsme to opomněli uvést, a oni teď požadují výplatu hned na začátku dalšího měsíce.

Odpověď přináší paragraf 10 zákona o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku (č. 1/1992 Sb.):

Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu nebo na některou její složku, pokud nebylo v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě sjednáno kratší než měsíční období splatnosti mzdy.

V praxi přitom převažuje hodnocení splatnosti jako dne, kdy výplata skutečně došla na účet - na straně zaměstnavatele tedy nemusí stačit pouhý příkaz k úhradě.

Znamená to tedy, že neexistuje-li jiná dohoda, postačí poslat mzdu za červencovou práci tak, aby na účet zaměstnance dorazila nejpozději ke konci následujícího měsíce, tedy 31. srpna. (Ponechme samozřejmě stranou důsledky, které by takové pozdní - i když legální - platby měly na výkonnost, morálku a loajalitu vašich zaměstnanců.)

V zásadě stejnou úpravu přináší i paragraf 119 dosavadního zákoníku práce. Ten sice připouští, že odlišnou úpravu lze sjednat nejen v kolektivní nebo pracovní smlouvě, ale také „v jiné smlouvě“ (tedy například i v oboustranně odsouhlaseném interním předpise), nicméně zákon o mzdě má v tomto případě přednost (viz § 22) a ten možnost jiné smlouvy nepřipouští. Jde o zbytečnou a navíc matoucí dualitu.

Ještě připomínám, že v pracovní nebo kolektivní smlouvě lze vždy dohodnout pouze kratší než zákonem předepsanou splatnost. Můžete tedy určit, že mzdu za červenec dostane zaměstnanec k 5. nebo například 25. srpnu, ale nikoliv až třeba 8. září.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít