Špioni s bystrým okem

02. února 2004, 00:00 - Stranu připravil TOMÁŠ SUCHOMEL it@profit.cz
02. února 2004, 00:00

ZVUK CVAKAJÍCÍ SPOUŠTĚ SI PODVĚDOMĚ SPOJUJEME HLAVNĚ S ODPOČINKEM A POŘIZOVÁNÍM OBRÁZKŮ NA DOVOLENÉ. TO ALE NIC NEMĚNÍ NA TOM, ŽE DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT SE MŮŽE STÁT POHOTOVÝM PRACOVNÍM NÁSTROJEM, DOKUMENTUJÍCÍM, NA CO SE PODÍVÁTE.

Pohotové digitální fotoaparáty do kapsy

Likvidátoři pojišťoven nebo realitní agenti už dávno objevili výhody pořizování snímků na digitální čip namísto používání klasického filmu. Obrázky stejně často končily naskenované v počítači jako ilustrace do textových dokumentů, na internetových stránkách nebo jako příloha elektronické pošty. Použití digitálního fotopřístroje odstraňuje „analogový“ proces a zpracování záběrů v počítači je otázkou pár desítek vteřin.

VIZUÁLNÍ ZÁPISNÍK

Jeden obrázek je výmluvnější než tisíc slov. To potvrdí hlavně ti, které vyfotil silniční radar při nadměrně rychlé jízdě. A je pravda, že pro digitální fotoaparát není problém vymyslet tucet možností uplatnění v libovolné profesi. Ne každý člověk se ovšem cítí být druhým Sudkem nebo Saudkem, ale s běžným dokumentováním okolního světa si moderní přístroje poradí skoro samy. Stačí si jen správně vybrat. Prvním předpokladem úspěchu je mít fotoaparát pořád s sebou. Tím se omezuje výběr „digitálu“ na kompaktní přístroje, které se hmotností i rozměry blíží manažerským mobilním telefonům. A když jsme u nich, někdo možná namítne, že už má kameru ve svém mobilu. Formálně vzato bude mít pravdu. Ale jako se někteří zdráhali mluvit o trabantu jako o automobilu, stejně tak jsou kvality snímků a možnosti MMS telefonů na hony vzdálené skutečnému fotografování. I kapesní digitální fotoaparáty se totiž mohou pochlubit rozlišením nejčastěji od dvou do pěti megapixelů, kde větší hodnota už stačí na kvalitní výtisk z počítače. Další parametry jako světelnost objektivu nebo rozsah zoomu (přiblížení) objektivu nejsou až tak kritické, když budou vaše požadavky jen průměrné.

STISK A HOTOVO

Fotograf, to je často někdo jako pistolník na Divokém západě. Nejraději by jenom tasil svou zbraň, stiskl spoušť a odešel to zapít do nejbližšího saloonu. Většina malých digitálů sněčím takovým počítá a výrobci se snaží neustále vylepšovat plně automatické režimy, nastavování expozice a zaostřování. Takže opravdu většinou stačí stisknout spoušť a o nic dalšího se nemusíte starat. Ale můžete! Některé lepší přístroje nabízejí kromě automatiky jako bonus ještě speciální režimy pro jinak problematické situace. A přestože jejich názvy jako sport nebo noční portrét znějí hodně oddechově, pracovní využití se najde. Například režim portrétu v noci se uplatní, když si v temném místě nasvítíte vybraný detail kuželem světla z baterky. Teď už stačí jenom dokoupit k fotoaparátu paměťovou kartu odpovídající kapacity, nejlépe 256 nebo 512 MB podle rozlišení, a „lovy“ mohou začít.

KOUZELNÁ KRABIČKA Není to pomůcka do hodin geometrie, ale miniaturní digitální Pentax Optio 33WR. Jeho hlavní předností je, že může být vždycky po ruce a přitom konstruktéři nemuseli slevit z výkonnosti. Rozlišení tři megapixely a optický zoom 2,8x, vestavěný blesk. To všechno se vešlo do těla, které se snadno schová v ruce a navíc je celé odolné vodě. Na potápění v moři to není, ale v průtrži mračen přežije elektronika bez problémů. PRODUKTY NA TRHU Sony DSC - P10 Do kovového těla z lehkých slitin se ukrývá výsuvný objektiv se sedmi členy a rozsahem ohniskových vzdáleností od širokoúhlých 38 mm až po „delších“ 114 mm (udává se v přepočtu jako u kinofilmových přístrojů). Při vypnutí čočku automaticky zakryje krytka, zabraňující jejímu znečištění. Čip s rozlišením 5 megapixelů je pro kompaktní aparát nadprůměr. Univerzální expoziční režim doplňuje sedm speciálních režimů pro typické scenérie. Automatické zaostřování je vícebodové a kontinuální. n   Olympus C-450ZOOM**

Se čtyřmi megapixely patří C-450ZOOM spíš k těm amatérským přístrojům, kde má přední místo v rozhodovacím žebříčku poměr ceny a výkonu. Přesto není zapomenuto ani na trojnásobný optický a čtyřnásobný digitální zoom. Maximální citlivost ISO 200 (bez blesku) postačuje pro snímky za denního světla, ať už je zamračeno, nebo jasná obloha. Scénické režimy jsou čtyři včetně autoportrétu. Snímky se ukládají na nové paměťové médium xD-Picture Card.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít