Špioni s bystrým okem

02. února 2004, 00:00 - Stranu připravil TOMÁŠ SUCHOMEL it@profit.cz
02. února 2004, 00:00

ZVUK CVAKAJÍCÍ SPOUŠTĚ SI PODVĚDOMĚ SPOJUJEME HLAVNĚ S ODPOČINKEM A POŘIZOVÁNÍM OBRÁZKŮ NA DOVOLENÉ. TO ALE NIC NEMĚNÍ NA TOM, ŽE DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT SE MŮŽE STÁT POHOTOVÝM PRACOVNÍM NÁSTROJEM, DOKUMENTUJÍCÍM, NA CO SE PODÍVÁTE.

Pohotové digitální fotoaparáty do kapsy

Likvidátoři pojišťoven nebo realitní agenti už dávno objevili výhody pořizování snímků na digitální čip namísto používání klasického filmu. Obrázky stejně často končily naskenované v počítači jako ilustrace do textových dokumentů, na internetových stránkách nebo jako příloha elektronické pošty. Použití digitálního fotopřístroje odstraňuje „analogový“ proces a zpracování záběrů v počítači je otázkou pár desítek vteřin.

VIZUÁLNÍ ZÁPISNÍK

Jeden obrázek je výmluvnější než tisíc slov. To potvrdí hlavně ti, které vyfotil silniční radar při nadměrně rychlé jízdě. A je pravda, že pro digitální fotoaparát není problém vymyslet tucet možností uplatnění v libovolné profesi. Ne každý člověk se ovšem cítí být druhým Sudkem nebo Saudkem, ale s běžným dokumentováním okolního světa si moderní přístroje poradí skoro samy. Stačí si jen správně vybrat. Prvním předpokladem úspěchu je mít fotoaparát pořád s sebou. Tím se omezuje výběr „digitálu“ na kompaktní přístroje, které se hmotností i rozměry blíží manažerským mobilním telefonům. A když jsme u nich, někdo možná namítne, že už má kameru ve svém mobilu. Formálně vzato bude mít pravdu. Ale jako se někteří zdráhali mluvit o trabantu jako o automobilu, stejně tak jsou kvality snímků a možnosti MMS telefonů na hony vzdálené skutečnému fotografování. I kapesní digitální fotoaparáty se totiž mohou pochlubit rozlišením nejčastěji od dvou do pěti megapixelů, kde větší hodnota už stačí na kvalitní výtisk z počítače. Další parametry jako světelnost objektivu nebo rozsah zoomu (přiblížení) objektivu nejsou až tak kritické, když budou vaše požadavky jen průměrné.

STISK A HOTOVO

Fotograf, to je často někdo jako pistolník na Divokém západě. Nejraději by jenom tasil svou zbraň, stiskl spoušť a odešel to zapít do nejbližšího saloonu. Většina malých digitálů sněčím takovým počítá a výrobci se snaží neustále vylepšovat plně automatické režimy, nastavování expozice a zaostřování. Takže opravdu většinou stačí stisknout spoušť a o nic dalšího se nemusíte starat. Ale můžete! Některé lepší přístroje nabízejí kromě automatiky jako bonus ještě speciální režimy pro jinak problematické situace. A přestože jejich názvy jako sport nebo noční portrét znějí hodně oddechově, pracovní využití se najde. Například režim portrétu v noci se uplatní, když si v temném místě nasvítíte vybraný detail kuželem světla z baterky. Teď už stačí jenom dokoupit k fotoaparátu paměťovou kartu odpovídající kapacity, nejlépe 256 nebo 512 MB podle rozlišení, a „lovy“ mohou začít.

KOUZELNÁ KRABIČKA Není to pomůcka do hodin geometrie, ale miniaturní digitální Pentax Optio 33WR. Jeho hlavní předností je, že může být vždycky po ruce a přitom konstruktéři nemuseli slevit z výkonnosti. Rozlišení tři megapixely a optický zoom 2,8x, vestavěný blesk. To všechno se vešlo do těla, které se snadno schová v ruce a navíc je celé odolné vodě. Na potápění v moři to není, ale v průtrži mračen přežije elektronika bez problémů. PRODUKTY NA TRHU Sony DSC - P10 Do kovového těla z lehkých slitin se ukrývá výsuvný objektiv se sedmi členy a rozsahem ohniskových vzdáleností od širokoúhlých 38 mm až po „delších“ 114 mm (udává se v přepočtu jako u kinofilmových přístrojů). Při vypnutí čočku automaticky zakryje krytka, zabraňující jejímu znečištění. Čip s rozlišením 5 megapixelů je pro kompaktní aparát nadprůměr. Univerzální expoziční režim doplňuje sedm speciálních režimů pro typické scenérie. Automatické zaostřování je vícebodové a kontinuální. n   Olympus C-450ZOOM**

Se čtyřmi megapixely patří C-450ZOOM spíš k těm amatérským přístrojům, kde má přední místo v rozhodovacím žebříčku poměr ceny a výkonu. Přesto není zapomenuto ani na trojnásobný optický a čtyřnásobný digitální zoom. Maximální citlivost ISO 200 (bez blesku) postačuje pro snímky za denního světla, ať už je zamračeno, nebo jasná obloha. Scénické režimy jsou čtyři včetně autoportrétu. Snímky se ukládají na nové paměťové médium xD-Picture Card.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít