Špindl na prodej?

13. května 2011, 15:23 - Pavla Kreuzigerová
13. května 2011, 15:23

Reality

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) má zájem o lyžařské areály v Krkonoších. Do zorného pole největšího slovenského hráče na poli cestovního ruchu se dostal především Skiareál Špindlerův mlýn a horská střediska v Harrachově a Peci pod Sněžkou. Jejich majoritními vlastníky jsou Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a Svaz lyžařů ČR. Na Slovensku firma vlastní hotely, penzion a lanovky v Nízkých a Vysokých Tatrách. Nedávno její slovenské portfolio rozšířil termální aquapark Tatralandia.

ČSTV bez informací

„Krkonošskou prioritou je pro nás Špindlerův mlýn, protože stojíme o to nejlepší, co české hory nabízejí,“ říká Igor Rattaj, akcionář TMR a bývalý partner J&T, který má ve firmě téměř desetiprocentní podíl. Právním předchůdcem TMR je společnost SKI Jasná, která vznikla záhy po první vlně kuponové privatizace – roku 1992 ji založil Fond národného majetku SR. Roku 2003 změnila jméno na Jasná Nízké Tatry a teprve od roku 2009 má současnou podobu i název.
Aktuální akcionářská struktura společnosti je velice členitá. Kromě privátních investorů má ve firmě podíl J&T, J&T Securities, Contigy Development Limited, Tatra Investment Limited, Poštová banka nebo Deutsche Bank. Firma je kotována na bratislavské burze, proto zhruba jedenáctiprocentní podíl v ní vlastní drobní akcionáři. Kotovat se společnost v souvislosti s případnými nákupy v Česku a Polsku chce nechat i na pražské a varšavské burze. „Zájem společnosti Tatry Mountain Resorts o odkup areálu dosud registrujeme pouze zprostředkovaně v médiích. Neobdrželi jsme žádnou nabídku ani výzvu k jednání,“ uvedl pro týdeník EURO Pavel Kořán, předseda ČSTV. Jiné společnosti, které dosud měly zájem o odkup akciového podílu ve Špindlerově mlýně a Peci pod Sněžkou, prý výkonný výbor ČSTV odmítl. Jak to bude v případě nabídky, která by měla přijít od TMR, Kořán nechce předjímat. „Pokud by k prodeji mělo dojít, musí případnou transakci schválit valná hromada ČSTV,“ vysvětluje Kořán.
V médiích už se objevila informace o tom, že J&T v roce 2009 poskytla půjčku Sazce, díky níž loterijní společnost neskončila v úpadku už minulý rok. „Jde o dvě zcela oddělené operace,“ tvrdí Igor Rattaj a potvrzuje, že J&T není majoritním vlastníkem TMR, ale jen jedním z akcionářů.

Uskutečnit plány

Zájem o krkonošská střediska má prý TMR hlavně z odborného hlediska. „Pohybujeme se ve stejné branži a jsme jedním z největších provozovatelů takových zařízení v regionu střední Evropy. Je proto logické, že chceme získat i zahraniční akvizice,“ vysvětluje Rattaj. TRM jde prý především o synergie a o to získat nadnárodní nádech. Firma chce areály primárně provozovat, ne je stoprocentně vlastnit. „Umíme si představit spolupráci s lokálními investory. Tím nejdůležitějším, co můžeme nabídnout, je know-how,“ prohlašuje Rattaj. Krkonošským střediskům firma podle svých zástupců může pomoci uskutečnit rozvoj podle plánů, které vznikly už zhruba před čtyřmi roky, ale dosud z nich nebylo nic realizováno. „Chceme jim pomoci, aby neztrácela a dokázala se chytit v konkurenci, která je obrovská,“ dodává Rattaj. Ve Špindlerově mlýně bylo součástí zmíněných plánů především propojení Svatého Petra s Medvědínem. „Chtěli bychom tam také zlepšit servis, především dobudovat hotely a penziony,“ uvádí akcionář TMR.
Synergie jsou i důvodem, proč se slovenská firma rozhlíží i po dalších zemích střední Evropy. V Polsku jedná o odkupu Státních lanových drah (PKL – Panstvowe kolejky linove), které čeká privatizace. Zájem má také o některá rakouská lyžařská střediska a díky rostoucí atraktivitě bulharských hor se možná v budoucnu bude zajímat i o jejich areály.
Není vyloučeno, že v budoucnu se začne zajímat také o maďarské termální lázně, které by rozšířily její byznysové zaměření na léto. „Zatím ale máme jediné podobné středisko, a to Tatralandii, a v tomto oboru se teprve zorientováváme. Půlrok je příliš krátká doba na to, abychom řekli, zda tímto směrem půjdeme dále,“ říká Rattaj.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít