Špindl na prodej?

13. května 2011, 15:23 - Pavla Kreuzigerová
13. května 2011, 15:23

Reality

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) má zájem o lyžařské areály v Krkonoších. Do zorného pole největšího slovenského hráče na poli cestovního ruchu se dostal především Skiareál Špindlerův mlýn a horská střediska v Harrachově a Peci pod Sněžkou. Jejich majoritními vlastníky jsou Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a Svaz lyžařů ČR. Na Slovensku firma vlastní hotely, penzion a lanovky v Nízkých a Vysokých Tatrách. Nedávno její slovenské portfolio rozšířil termální aquapark Tatralandia.

ČSTV bez informací

„Krkonošskou prioritou je pro nás Špindlerův mlýn, protože stojíme o to nejlepší, co české hory nabízejí,“ říká Igor Rattaj, akcionář TMR a bývalý partner J&T, který má ve firmě téměř desetiprocentní podíl. Právním předchůdcem TMR je společnost SKI Jasná, která vznikla záhy po první vlně kuponové privatizace – roku 1992 ji založil Fond národného majetku SR. Roku 2003 změnila jméno na Jasná Nízké Tatry a teprve od roku 2009 má současnou podobu i název.
Aktuální akcionářská struktura společnosti je velice členitá. Kromě privátních investorů má ve firmě podíl J&T, J&T Securities, Contigy Development Limited, Tatra Investment Limited, Poštová banka nebo Deutsche Bank. Firma je kotována na bratislavské burze, proto zhruba jedenáctiprocentní podíl v ní vlastní drobní akcionáři. Kotovat se společnost v souvislosti s případnými nákupy v Česku a Polsku chce nechat i na pražské a varšavské burze. „Zájem společnosti Tatry Mountain Resorts o odkup areálu dosud registrujeme pouze zprostředkovaně v médiích. Neobdrželi jsme žádnou nabídku ani výzvu k jednání,“ uvedl pro týdeník EURO Pavel Kořán, předseda ČSTV. Jiné společnosti, které dosud měly zájem o odkup akciového podílu ve Špindlerově mlýně a Peci pod Sněžkou, prý výkonný výbor ČSTV odmítl. Jak to bude v případě nabídky, která by měla přijít od TMR, Kořán nechce předjímat. „Pokud by k prodeji mělo dojít, musí případnou transakci schválit valná hromada ČSTV,“ vysvětluje Kořán.
V médiích už se objevila informace o tom, že J&T v roce 2009 poskytla půjčku Sazce, díky níž loterijní společnost neskončila v úpadku už minulý rok. „Jde o dvě zcela oddělené operace,“ tvrdí Igor Rattaj a potvrzuje, že J&T není majoritním vlastníkem TMR, ale jen jedním z akcionářů.

Uskutečnit plány

Zájem o krkonošská střediska má prý TMR hlavně z odborného hlediska. „Pohybujeme se ve stejné branži a jsme jedním z největších provozovatelů takových zařízení v regionu střední Evropy. Je proto logické, že chceme získat i zahraniční akvizice,“ vysvětluje Rattaj. TRM jde prý především o synergie a o to získat nadnárodní nádech. Firma chce areály primárně provozovat, ne je stoprocentně vlastnit. „Umíme si představit spolupráci s lokálními investory. Tím nejdůležitějším, co můžeme nabídnout, je know-how,“ prohlašuje Rattaj. Krkonošským střediskům firma podle svých zástupců může pomoci uskutečnit rozvoj podle plánů, které vznikly už zhruba před čtyřmi roky, ale dosud z nich nebylo nic realizováno. „Chceme jim pomoci, aby neztrácela a dokázala se chytit v konkurenci, která je obrovská,“ dodává Rattaj. Ve Špindlerově mlýně bylo součástí zmíněných plánů především propojení Svatého Petra s Medvědínem. „Chtěli bychom tam také zlepšit servis, především dobudovat hotely a penziony,“ uvádí akcionář TMR.
Synergie jsou i důvodem, proč se slovenská firma rozhlíží i po dalších zemích střední Evropy. V Polsku jedná o odkupu Státních lanových drah (PKL – Panstvowe kolejky linove), které čeká privatizace. Zájem má také o některá rakouská lyžařská střediska a díky rostoucí atraktivitě bulharských hor se možná v budoucnu bude zajímat i o jejich areály.
Není vyloučeno, že v budoucnu se začne zajímat také o maďarské termální lázně, které by rozšířily její byznysové zaměření na léto. „Zatím ale máme jediné podobné středisko, a to Tatralandii, a v tomto oboru se teprve zorientováváme. Půlrok je příliš krátká doba na to, abychom řekli, zda tímto směrem půjdeme dále,“ říká Rattaj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít