Špindl na prodej?

13. května 2011, 15:23 - Pavla Kreuzigerová
13. května 2011, 15:23

Reality

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) má zájem o lyžařské areály v Krkonoších. Do zorného pole největšího slovenského hráče na poli cestovního ruchu se dostal především Skiareál Špindlerův mlýn a horská střediska v Harrachově a Peci pod Sněžkou. Jejich majoritními vlastníky jsou Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a Svaz lyžařů ČR. Na Slovensku firma vlastní hotely, penzion a lanovky v Nízkých a Vysokých Tatrách. Nedávno její slovenské portfolio rozšířil termální aquapark Tatralandia.

ČSTV bez informací

„Krkonošskou prioritou je pro nás Špindlerův mlýn, protože stojíme o to nejlepší, co české hory nabízejí,“ říká Igor Rattaj, akcionář TMR a bývalý partner J&T, který má ve firmě téměř desetiprocentní podíl. Právním předchůdcem TMR je společnost SKI Jasná, která vznikla záhy po první vlně kuponové privatizace – roku 1992 ji založil Fond národného majetku SR. Roku 2003 změnila jméno na Jasná Nízké Tatry a teprve od roku 2009 má současnou podobu i název.
Aktuální akcionářská struktura společnosti je velice členitá. Kromě privátních investorů má ve firmě podíl J&T, J&T Securities, Contigy Development Limited, Tatra Investment Limited, Poštová banka nebo Deutsche Bank. Firma je kotována na bratislavské burze, proto zhruba jedenáctiprocentní podíl v ní vlastní drobní akcionáři. Kotovat se společnost v souvislosti s případnými nákupy v Česku a Polsku chce nechat i na pražské a varšavské burze. „Zájem společnosti Tatry Mountain Resorts o odkup areálu dosud registrujeme pouze zprostředkovaně v médiích. Neobdrželi jsme žádnou nabídku ani výzvu k jednání,“ uvedl pro týdeník EURO Pavel Kořán, předseda ČSTV. Jiné společnosti, které dosud měly zájem o odkup akciového podílu ve Špindlerově mlýně a Peci pod Sněžkou, prý výkonný výbor ČSTV odmítl. Jak to bude v případě nabídky, která by měla přijít od TMR, Kořán nechce předjímat. „Pokud by k prodeji mělo dojít, musí případnou transakci schválit valná hromada ČSTV,“ vysvětluje Kořán.
V médiích už se objevila informace o tom, že J&T v roce 2009 poskytla půjčku Sazce, díky níž loterijní společnost neskončila v úpadku už minulý rok. „Jde o dvě zcela oddělené operace,“ tvrdí Igor Rattaj a potvrzuje, že J&T není majoritním vlastníkem TMR, ale jen jedním z akcionářů.

Uskutečnit plány

Zájem o krkonošská střediska má prý TMR hlavně z odborného hlediska. „Pohybujeme se ve stejné branži a jsme jedním z největších provozovatelů takových zařízení v regionu střední Evropy. Je proto logické, že chceme získat i zahraniční akvizice,“ vysvětluje Rattaj. TRM jde prý především o synergie a o to získat nadnárodní nádech. Firma chce areály primárně provozovat, ne je stoprocentně vlastnit. „Umíme si představit spolupráci s lokálními investory. Tím nejdůležitějším, co můžeme nabídnout, je know-how,“ prohlašuje Rattaj. Krkonošským střediskům firma podle svých zástupců může pomoci uskutečnit rozvoj podle plánů, které vznikly už zhruba před čtyřmi roky, ale dosud z nich nebylo nic realizováno. „Chceme jim pomoci, aby neztrácela a dokázala se chytit v konkurenci, která je obrovská,“ dodává Rattaj. Ve Špindlerově mlýně bylo součástí zmíněných plánů především propojení Svatého Petra s Medvědínem. „Chtěli bychom tam také zlepšit servis, především dobudovat hotely a penziony,“ uvádí akcionář TMR.
Synergie jsou i důvodem, proč se slovenská firma rozhlíží i po dalších zemích střední Evropy. V Polsku jedná o odkupu Státních lanových drah (PKL – Panstvowe kolejky linove), které čeká privatizace. Zájem má také o některá rakouská lyžařská střediska a díky rostoucí atraktivitě bulharských hor se možná v budoucnu bude zajímat i o jejich areály.
Není vyloučeno, že v budoucnu se začne zajímat také o maďarské termální lázně, které by rozšířily její byznysové zaměření na léto. „Zatím ale máme jediné podobné středisko, a to Tatralandii, a v tomto oboru se teprve zorientováváme. Půlrok je příliš krátká doba na to, abychom řekli, zda tímto směrem půjdeme dále,“ říká Rattaj.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít