Špinavé peníze Bémova přítele

24. července 2009, 16:30 - ČTK
24. července 2009, 16:30

Podnikatele Romana Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie

Švýcarská policie nechala obstavit ženevské účty českého podnikatele Romana Janouška. Blízkého přítele pražského primátora Pavla Béma (ODS) podezírá z praní špinavých peněz. Informaci přinesla minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD). Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie s názvem Les. Důvodem jsou dvě Janouškovy kauzy související s ministerstvem zemědělství z éry, kdy byl šéfem resortu Petr Gandalovič (ODS). V prvním případě Janouška podezřívá z ovlivňování přípravy prodeje majetku a pohledávek Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), přes který tečou miliardy zemědělských dotací. Druhá kauza souvisí podle MfD s pokusem získat Výstaviště České Budějovice, jehož vlastníkem je PGRLF. Janoušek měl na obstavených kontech v Ženevě uloženo třináct milionů švýcarských franků, tedy asi 220 milionů korun. S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc deník píše, že účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma z nich – jedno je psané na firmu Botanic Finance, jež byla založena v Panamě, druhý účet je vedený na jméno Janouškovy matky Jaroslavy.
Podle Lidových novin ale Švýcaři letos na jaře Janouškovi účet odblokovali. Celou jejich akci prý zhatila česká indiskrétnost – jako jeden z prvních, kdo o akci švýcarské policie od českých detektivů věděl, byl právě Janoušek. Vyšetřování ale pokračuje. Podle LN se Švýcaři o Janouška zajímají kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti na konci devadesátých let. Primátor Bém uvedl, že o vyšetřování Janouška ve Švýcarsku nic neví.
Média v souvislosti s kontakty Janouška a Béma zmiňují informace o údajném vlivu Janouška na různé pražské zakázky. Hospodářské noviny (HN) napsaly, že švýcarská policie zablokovala letos na jaře ještě další konta, na nichž má být přibližně 600 milionů korun. I v jejich případě Švýcaři prověřují, odkud pocházejí. Podle informací HN mají k těmto kontům podpisová práva i dva vysocí úředníci pražského magistrátu – Jiří Toman a Peter Ďurica, kteří o zakázkách za miliardy rozhodují. Toman je ředitelem odboru městského investora a Ďurica vede odbor obchodních aktivit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít