Špinavé peníze Bémova přítele

24. července 2009, 16:30 - ČTK
24. července 2009, 16:30

Podnikatele Romana Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie

Švýcarská policie nechala obstavit ženevské účty českého podnikatele Romana Janouška. Blízkého přítele pražského primátora Pavla Béma (ODS) podezírá z praní špinavých peněz. Informaci přinesla minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD). Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie s názvem Les. Důvodem jsou dvě Janouškovy kauzy související s ministerstvem zemědělství z éry, kdy byl šéfem resortu Petr Gandalovič (ODS). V prvním případě Janouška podezřívá z ovlivňování přípravy prodeje majetku a pohledávek Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), přes který tečou miliardy zemědělských dotací. Druhá kauza souvisí podle MfD s pokusem získat Výstaviště České Budějovice, jehož vlastníkem je PGRLF. Janoušek měl na obstavených kontech v Ženevě uloženo třináct milionů švýcarských franků, tedy asi 220 milionů korun. S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc deník píše, že účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma z nich – jedno je psané na firmu Botanic Finance, jež byla založena v Panamě, druhý účet je vedený na jméno Janouškovy matky Jaroslavy.
Podle Lidových novin ale Švýcaři letos na jaře Janouškovi účet odblokovali. Celou jejich akci prý zhatila česká indiskrétnost – jako jeden z prvních, kdo o akci švýcarské policie od českých detektivů věděl, byl právě Janoušek. Vyšetřování ale pokračuje. Podle LN se Švýcaři o Janouška zajímají kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti na konci devadesátých let. Primátor Bém uvedl, že o vyšetřování Janouška ve Švýcarsku nic neví.
Média v souvislosti s kontakty Janouška a Béma zmiňují informace o údajném vlivu Janouška na různé pražské zakázky. Hospodářské noviny (HN) napsaly, že švýcarská policie zablokovala letos na jaře ještě další konta, na nichž má být přibližně 600 milionů korun. I v jejich případě Švýcaři prověřují, odkud pocházejí. Podle informací HN mají k těmto kontům podpisová práva i dva vysocí úředníci pražského magistrátu – Jiří Toman a Peter Ďurica, kteří o zakázkách za miliardy rozhodují. Toman je ředitelem odboru městského investora a Ďurica vede odbor obchodních aktivit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít