Špinavé peníze Bémova přítele

24. července 2009, 16:30 - ČTK
24. července 2009, 16:30

Podnikatele Romana Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie

Švýcarská policie nechala obstavit ženevské účty českého podnikatele Romana Janouška. Blízkého přítele pražského primátora Pavla Béma (ODS) podezírá z praní špinavých peněz. Informaci přinesla minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD). Janouška už delší dobu vyšetřuje i speciální tým české policie s názvem Les. Důvodem jsou dvě Janouškovy kauzy související s ministerstvem zemědělství z éry, kdy byl šéfem resortu Petr Gandalovič (ODS). V prvním případě Janouška podezřívá z ovlivňování přípravy prodeje majetku a pohledávek Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), přes který tečou miliardy zemědělských dotací. Druhá kauza souvisí podle MfD s pokusem získat Výstaviště České Budějovice, jehož vlastníkem je PGRLF. Janoušek měl na obstavených kontech v Ženevě uloženo třináct milionů švýcarských franků, tedy asi 220 milionů korun. S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc deník píše, že účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma z nich – jedno je psané na firmu Botanic Finance, jež byla založena v Panamě, druhý účet je vedený na jméno Janouškovy matky Jaroslavy.
Podle Lidových novin ale Švýcaři letos na jaře Janouškovi účet odblokovali. Celou jejich akci prý zhatila česká indiskrétnost – jako jeden z prvních, kdo o akci švýcarské policie od českých detektivů věděl, byl právě Janoušek. Vyšetřování ale pokračuje. Podle LN se Švýcaři o Janouška zajímají kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti na konci devadesátých let. Primátor Bém uvedl, že o vyšetřování Janouška ve Švýcarsku nic neví.
Média v souvislosti s kontakty Janouška a Béma zmiňují informace o údajném vlivu Janouška na různé pražské zakázky. Hospodářské noviny (HN) napsaly, že švýcarská policie zablokovala letos na jaře ještě další konta, na nichž má být přibližně 600 milionů korun. I v jejich případě Švýcaři prověřují, odkud pocházejí. Podle informací HN mají k těmto kontům podpisová práva i dva vysocí úředníci pražského magistrátu – Jiří Toman a Peter Ďurica, kteří o zakázkách za miliardy rozhodují. Toman je ředitelem odboru městského investora a Ďurica vede odbor obchodních aktivit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít