Špidla se přihlásil k sociálnímu modelu EU, je i pro reformy

27. září 2004, 00:00 - čtk
27. září 2004, 00:00

I hodně nepříjemným otázkámmusel nominovaný český komisař Vladimír Špidla čelit při dnešnímslyšení v Evropském parlamentu a některé pocházely i od českýcheuroposlanců.

Například Milan Cabrnoch (ODS) byl zvědav, zda Špidla bude“opět“ svalovat chyby i na své předchůdce v Evropské komisi a zdai v evropském měřítku míní uplatnit model zadlužování. Špidla senenechal vyvést z míry a klidně odpověděl, že by bylo“nadbytečné“ opakovat v Evropském parlamentu vnitropoliticképolemiky, vytýkat si zadlužování či bankovní krizi. A předenormní zásluhou Prodiho komise o rozšíření EU o deset novýchčlenských zemí podle Špidly blednou i případné problémy.

Větší úskalí možná představovaly otázky, dožadující se většídávky jednoznačnosti v názorech designovaného komisaře na dosudotevřené problémy EU, anebo na to, co konkrétně by mohl udělatpro téměř půl miliardu Evropanů.

„Žádám o konkrétní odpověď, a ne obecnou, jakou jsme dostaliv písemném dotazníku. Jaká opatření přijmete proti chudobě?Chrání Bolkesteinova směrnice před sociálním dumpingem?“ domáhalse například řecký poslanec Dimitrios Papadimulis z komunistickéfrakce.

Od Špidly se dozvěděl, že jako komisař využije své pravomocik otevření debaty o „sociálních minimech“ a také bude trvat nadůsledném posuzování sociálních dopadů. Bolkesteinovu směrnici,navrhující radikální liberalizaci služeb, jež tvoří polovinuevropské ekonomiky, nepovažuje Špidla za „zcela zralou“. Protodoufá, že ještě dospěje do přijatelnější či více přijímanépodoby. A na boj s chudobou chce budoucí komisař naléztodpovídající prostředky v novém rozpočtovém výhledu EU.

Volný pohyb pracovních sil po celé unii považuje Špidla i zazdroj ekonomické síly EU. Proto se jako komisař míní zasadit ovyhodnocení překážek, které vůči pohybu pracovníků z novýchčlenských zemí uplatnil tucet států z někdejší „patnáctky“. „Třistáty se zcela otevřely a nezdá se, že by je to nějak postihlo,“uvedl Špidla v odpovědi na dotaz polského poslance JanaKulakowského.

Nejvíce dotazů se týkalo nejnovějšího návrhu Evropské komisena zpřísnění podmínek pro dobrovolné prodlužování pracovní dobyči naopak návrhu, aby se pracovní pohotovost lékařů či hasičů dopracovní doby nezahrnovala.

Na otázky, zda a jak toto „dědictví“ přijme, designovanýkomisař čelil obecnějším konstatováním, že směrnice se vskutkudotýká 250 milionů Evropanů, ale EK zatím dosáhla jen „kompromisusoučasného okamžiku“. Vyjednávání bude pokračovat a Špidla sechce zasadit o „kompromis nesený větší většinou než dosud“, a tonejlépe během následujícího pololetí.

Po palbě otázek od členů výboru pro sociální záležitostiŠpidla postoupil do dalšího kola - do slyšení ve výboru proženská práva a rovnost příležitostí. Předsedkyně výboru,slovenská křesťanská demokratka Anna Záborská ho uvítala včeštině jako jazyku, kterého se komisař během slyšení důslednědržel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít