Špetka deregulačního rozumu

05. prosince 2005, 00:00 - PETR BÝM
05. prosince 2005, 00:00

Pokud vše půjde dobře, můžeme za pět let žít v normálním „bytovém“ světě. Zazněly fanfáry - konečně je tady politicky průchodná dohoda o deregulaci nájmů. Klub sociálnědemokratických poslanců učinil vstřícný krok a podpořil lidoveckou verzi liberalizace bytového trhu, byť ne na sto procent.

Pokud vše půjde dobře, můžeme za pět let žít v normálním „bytovém“ světě.

Zazněly fanfáry - konečně je tady politicky průchodná dohoda o deregulaci nájmů. Klub sociálnědemokratických poslanců učinil vstřícný krok a podpořil lidoveckou verzi liberalizace bytového trhu, byť ne na sto procent. Nájmy by měly začít růst od ledna 2007 a po čtyřech letech by se jejich roční výše měla vyšplhat až k pěti procentům tržní hodnoty bytu.

Poslední pokus o rozhýbání zamrzlého nájemného je kompromisem pro všechny strany vládní koalice. Ze svých představ musel slevit každý. Stále je sice zleva slyšet slova o pomalejším tempu, zprava opak, ale tento poslední pokus o uvolnění nájmů šanci na úspěch přece jenom má. Byť už tradičně zůstávají stranou majitelé domů, kteří návrh považují za „naprosto nedostačující“, když na opačné straně názorového spektra jsou mimo hru komunisté.

V dlouhých diskuzích na toto téma se ale přece jenom konečně objevilo alespoň trochu rozumu. Ne moc, spíše špetka, protože především na politické levici stále ještě nejsou schopni racionálního pohledu na celou věc. Zvyšování nájmů (postihne jen přibližně třetinu populace, ostatní už žijí v tržních poměrech) není věc politicky populární, nikomu hlasy nepřidá, ale ve svých důsledcích prospěje všem. Možná nejvíc těm méně bohatým, jejichž zájmy se ohání kdekdo. Uvolnění nájmů totiž zvýší nabídku starších bytů a mělo by alespoň trochu stlačit dolů dnes značně vysoké tržní nájemné. To už ostatně ovlivňuje dynamická výstavba nových bytů - leckdo už přišel na to, že rozdíl mezi hypotékou a tržním nájemným je zanedbatelný. Pokud vše půjde dobře, na což právě teď vznikla reálná naděje, mohli bychom za pět let žít v normálním „bytovém“ světě: bohatší budou platit více, ale na své, ostatní méně, ale v pronajmutém, a změnit bydliště už nebude fatální životní událostí.

Neměli bychom ale propadnout nějaké euforii. Potlesk ještě není na místě. Naopak bude dobré používat v souvislosti s koaliční dohodou o růstech nájmů hodně podmiňovací způsob. Prakticky vzato se ještě nic nestalo a volby jsou skutečně za rohem -zejména pro sociální demokracii je nesnadno upečený kompromis těžko stravitelným soustem. Známí potížisté, jako například Jan Kavan, se už dali slyšet, že ani zdaleka ještě nejsou rozhodnuti, někdejší ministr Lachnit je zase toho názoru, že zabývat se deregulací před volbami není v zájmu sociální demokracie. Výhrady mají i jiní koaliční poslanci, třeba unionistická Táňa Fišerová mluví o „hrozných“ dopadech na důchodce. Naproti tomu je snad v záloze poslanecká kohorta ODS, která tentokrát nejspíš zvolí taktiku lepšího vrabce v hrsti.

Všechny prognózy, postavené na současných postojích politiků, ale mohou v těchto předvolebních dobách vyznít naprázdno. A poslední dohoda se může stát jen dalším jalovým aktem nekonečného představení na téma deregulace nájemného. Máme takových evergreenů víc, vzpomeňme stav zdravotní péče či železniční dopravy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít