Šperkařská revoluce

29. října 2010, 15:29 - Dagmar Koudelková
29. října 2010, 15:29

Dávno pryč jsou doby, kdy se šperky vyráběly převážně ze zlata a stříbra. V dnešní době jsou k dispozici materiály, které umožňují zajímavé tvarování a vnášejí do tradičního šperkařství naprosto novou dimenzi. Mění se tím nejen podoba, ale i funkce šperků.

Foto: Marketa Richter

Český šperk se může pyšnit dlouholetou tradicí a nemusí být řeč pouze o stále oblíbeném českém granátu. S autorským šperkem je spojována řada vynikajících tvůrců – vyhraněných šperkařů, sochařů i sklářů. Každý z nich se přitom vyjadřoval prostřednictvím sobě blízkých materiálů. Zatímco Jiří Drlík, Pavel Herynek, Lefteris Joanidis, Vratislav K. Novák, Josef Symon, Pavel Opočenský a Marie Uhlířová utvářeli charakter českého šperku na konci 20. století, v polovině 90. let probudili zájem o klenoty v mladé generaci Barbora Škorpilová a Olgoj Chorchoj. K jejich nejzajímavějším pracím patří malosériová produkce značky Belda, zejména technicistně koncipované náramky z hliníku a duralu. Ke špičce v oboru na české scéně patří taky Eva Eislerová a její šperky.

Obrovský boom zažívá šperk v posledních několika letech. Jednou z nejvýraznějších osobností mladé generace šperkařů je Markéta Richterová. Absolventka sklářské školy v Železném Brodě a VŠUP v Praze se už na střední škole zaměřila na návrhářství skleněné bižuterie. Díky tomuto oboru poznala různorodé technologie a naučila se pracovat nejen se sklem, ale i s kovy, plasty nebo materiálem pro šperk nepříliš často užívaným, jakým je corian. Přestože i dnes pracuje se stříbrem, nerezovou ocelí, sklem, corianem či perspexem, největší pozornosti se těší její náramky z uhlíkového vlákna – karbonu.

Karbon, známý využitím v leteckém průmyslu, považuje Richterová za jedinečný materiál – je lehký a ve spojení s pryskyřicí velmi pevný, má zajímavou barvu a strukturu připomínající tkaninu. Jeho zpracování laminováním je sice náročný a dlouhý proces, Richterová ho ale podle vlastních slov podstupuje ráda; své originální šperky totiž sama vyrábí. „Je pro mě důležité, aby šperky působily přirozeně, podpořily osobnost a byly pohodlné pro toho, kdo je nosí,“ říká o svých výrobcích talentovaná designérka.

Její náramky jsou mohutné, ale na ruce příjemné a snadno nositelné, navíc originální. Proto je o ně zájem i v zahraničí. V letošním roce předvedla jako novinku z téhož materiálu elegantní společenské kabelky, podšité hedvábím. Jsou dalším dokladem jejího citu pro tvar, detail a řemeslnou zručnost. Karbonové šperky a doplňky Markéty Richterové jsou ceněny i odborníky a všeobecně považovány za jedny z nejlepších šperkařských produktů poslední doby.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít