Šperkařská revoluce

29. října 2010, 15:29 - Dagmar Koudelková
29. října 2010, 15:29

Dávno pryč jsou doby, kdy se šperky vyráběly převážně ze zlata a stříbra. V dnešní době jsou k dispozici materiály, které umožňují zajímavé tvarování a vnášejí do tradičního šperkařství naprosto novou dimenzi. Mění se tím nejen podoba, ale i funkce šperků.

Foto: Marketa Richter

Český šperk se může pyšnit dlouholetou tradicí a nemusí být řeč pouze o stále oblíbeném českém granátu. S autorským šperkem je spojována řada vynikajících tvůrců – vyhraněných šperkařů, sochařů i sklářů. Každý z nich se přitom vyjadřoval prostřednictvím sobě blízkých materiálů. Zatímco Jiří Drlík, Pavel Herynek, Lefteris Joanidis, Vratislav K. Novák, Josef Symon, Pavel Opočenský a Marie Uhlířová utvářeli charakter českého šperku na konci 20. století, v polovině 90. let probudili zájem o klenoty v mladé generaci Barbora Škorpilová a Olgoj Chorchoj. K jejich nejzajímavějším pracím patří malosériová produkce značky Belda, zejména technicistně koncipované náramky z hliníku a duralu. Ke špičce v oboru na české scéně patří taky Eva Eislerová a její šperky.

Obrovský boom zažívá šperk v posledních několika letech. Jednou z nejvýraznějších osobností mladé generace šperkařů je Markéta Richterová. Absolventka sklářské školy v Železném Brodě a VŠUP v Praze se už na střední škole zaměřila na návrhářství skleněné bižuterie. Díky tomuto oboru poznala různorodé technologie a naučila se pracovat nejen se sklem, ale i s kovy, plasty nebo materiálem pro šperk nepříliš často užívaným, jakým je corian. Přestože i dnes pracuje se stříbrem, nerezovou ocelí, sklem, corianem či perspexem, největší pozornosti se těší její náramky z uhlíkového vlákna – karbonu.

Karbon, známý využitím v leteckém průmyslu, považuje Richterová za jedinečný materiál – je lehký a ve spojení s pryskyřicí velmi pevný, má zajímavou barvu a strukturu připomínající tkaninu. Jeho zpracování laminováním je sice náročný a dlouhý proces, Richterová ho ale podle vlastních slov podstupuje ráda; své originální šperky totiž sama vyrábí. „Je pro mě důležité, aby šperky působily přirozeně, podpořily osobnost a byly pohodlné pro toho, kdo je nosí,“ říká o svých výrobcích talentovaná designérka.

Její náramky jsou mohutné, ale na ruce příjemné a snadno nositelné, navíc originální. Proto je o ně zájem i v zahraničí. V letošním roce předvedla jako novinku z téhož materiálu elegantní společenské kabelky, podšité hedvábím. Jsou dalším dokladem jejího citu pro tvar, detail a řemeslnou zručnost. Karbonové šperky a doplňky Markéty Richterové jsou ceněny i odborníky a všeobecně považovány za jedny z nejlepších šperkařských produktů poslední doby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít