Šperkařská revoluce

29. října 2010, 15:29 - Dagmar Koudelková
29. října 2010, 15:29

Dávno pryč jsou doby, kdy se šperky vyráběly převážně ze zlata a stříbra. V dnešní době jsou k dispozici materiály, které umožňují zajímavé tvarování a vnášejí do tradičního šperkařství naprosto novou dimenzi. Mění se tím nejen podoba, ale i funkce šperků.

Foto: Marketa Richter

Český šperk se může pyšnit dlouholetou tradicí a nemusí být řeč pouze o stále oblíbeném českém granátu. S autorským šperkem je spojována řada vynikajících tvůrců – vyhraněných šperkařů, sochařů i sklářů. Každý z nich se přitom vyjadřoval prostřednictvím sobě blízkých materiálů. Zatímco Jiří Drlík, Pavel Herynek, Lefteris Joanidis, Vratislav K. Novák, Josef Symon, Pavel Opočenský a Marie Uhlířová utvářeli charakter českého šperku na konci 20. století, v polovině 90. let probudili zájem o klenoty v mladé generaci Barbora Škorpilová a Olgoj Chorchoj. K jejich nejzajímavějším pracím patří malosériová produkce značky Belda, zejména technicistně koncipované náramky z hliníku a duralu. Ke špičce v oboru na české scéně patří taky Eva Eislerová a její šperky.

Obrovský boom zažívá šperk v posledních několika letech. Jednou z nejvýraznějších osobností mladé generace šperkařů je Markéta Richterová. Absolventka sklářské školy v Železném Brodě a VŠUP v Praze se už na střední škole zaměřila na návrhářství skleněné bižuterie. Díky tomuto oboru poznala různorodé technologie a naučila se pracovat nejen se sklem, ale i s kovy, plasty nebo materiálem pro šperk nepříliš často užívaným, jakým je corian. Přestože i dnes pracuje se stříbrem, nerezovou ocelí, sklem, corianem či perspexem, největší pozornosti se těší její náramky z uhlíkového vlákna – karbonu.

Karbon, známý využitím v leteckém průmyslu, považuje Richterová za jedinečný materiál – je lehký a ve spojení s pryskyřicí velmi pevný, má zajímavou barvu a strukturu připomínající tkaninu. Jeho zpracování laminováním je sice náročný a dlouhý proces, Richterová ho ale podle vlastních slov podstupuje ráda; své originální šperky totiž sama vyrábí. „Je pro mě důležité, aby šperky působily přirozeně, podpořily osobnost a byly pohodlné pro toho, kdo je nosí,“ říká o svých výrobcích talentovaná designérka.

Její náramky jsou mohutné, ale na ruce příjemné a snadno nositelné, navíc originální. Proto je o ně zájem i v zahraničí. V letošním roce předvedla jako novinku z téhož materiálu elegantní společenské kabelky, podšité hedvábím. Jsou dalším dokladem jejího citu pro tvar, detail a řemeslnou zručnost. Karbonové šperky a doplňky Markéty Richterové jsou ceněny i odborníky a všeobecně považovány za jedny z nejlepších šperkařských produktů poslední doby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít