S penězi zmizely i dobré vztahy

12. května 2009, 00:00 - Petra Sýkorová
12. května 2009, 00:00

Akvizice nahradily restrukturalizace. Firmy dnes řeší jiné problémy než v období ekonomického růstu. Počet sporů výrazně vzrostl – nejen těch firemních, ale překvapivě také rodinných. Ukazuje to změněná náplň práce právníků.

Author: Jakub Stadler

Hospodářská krize změnila firmám priority. Okolnosti je donutily věnovat více pozornosti spíše vlastním zaměstnancům než velkým investorům. Dobrý přehled o nastalých změnách mají advokáti a podnikoví právníci. Nejenže pomáhají řešit firemní i mezilidské problémy, ale neobejdou se bez nich ani větší transakce. A právě těch je dnes méně.

Méně nákupů, více sporů

„Každý své finance pečlivě hlídá a nechce je investovat ani půjčovat, takže dochází k minimálnímu nárůstu počtu nových velkých projektů,“ konstatuje právník pražské pobočky advokátní kanceláře DLA Piper Zdeněk Tomíček. S opatrností těch, kdo mají peníze, souvisí i další jev, se kterým se právníci v praxi setkávají. „Zásadně ubylo tradičních transakcí – tedy prodejů podniků či převodů obchodních podílů,“ říká Martin Kubánek, partner advokátní kanceláře Schönherr. Jenže to stále není vše. „Zcela nepochybně nám ubylo i práce spojené se zahájením podnikání nebo s úvěrovou agendou, což je pochopitelným důsledkem situace panující na současném bankovním trhu,“ doplňuje advokát Radek Hudeček z ostravské kanceláře Enenkl Vyroubal Brudný.

Právníkům tak v popsaných oblastech práce ubylo. Na její nedostatek si však přesto příliš nestěžují. Právních problémů totiž přinesla hospodářská krize víc než dost.

„Advokátní kanceláře se v současné době přizpůsobují trendům a potřebám klientů. Ty souvisejí především s oblastmi pracovního a insolvenčního práva. Zaznamenali jsme rovněž zvýšenou poptávku po právní pomoci při řešení sporů, a to ať soudní či mimosoudní cestou,“ popisuje Tomíček.

Kromě řešení konfliktních situací věnují firmy pozornost i sobě samým. Snaží se zefektivnit své fungování a optimalizovat provozní náklady. „Zaznamenali jsme nárůst případů v oblasti restrukturalizací a refinancování,“ potvrzuje Kubánek. Soukromý sektor se tedy zaměřuje na potíže, které byly v době ekonomického růstu upozaděny. Samo obchodování ale vázne – a advokáti jsou nuceni na tento fakt reagovat.

„V době finanční krize se naše kancelář zaměřuje více na veřejný sektor. Stát se totiž jako jediný nebojí investovat,“ říká Tomíček.

Pozor na zhrzené zaměstnance

Firmy se snaží pokud možno nehýbat s počty svých zaměstnanců. Ne vždy se jim to ale daří. Lidé tak v dnešní době řeší častěji problémy spojené se změnami či ukončením pracovního poměru. Mnohé potíže vznikají i posléze – v souvislosti s neuspokojenými nároky zaměstnance vůči zaměstnavateli. „V praxi se lze poslední dobou často setkat s pohrůžkou podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele,“ říká Hudeček.

Pro zaměstnance je to podle něj účinný prostředek k vymožení dlužených peněz. Údaj o insolvenčním řízení, které bývá v těchto případech zahajováno i pro relativně malou sumu, se okamžitě objeví na internetu – v insolvenčním rejstříku. „Pro zaměstnavatele to může mít fatální důsledky. Firmě nepůjčí žádná banka, obchodní partneři s ní odmítnou uzavírat smlouvy,“ uzavírá Hudeček.

Vlastní kradou, cizí neplatí

Změny v agendě nezaregistrovali pouze advokáti. Určité posuny zaznamenali i podnikoví právníci – tedy ti, kteří řeší spíše každodenní život svých firem. „Obecně lze říci, že klesl počet obchodních transakcí. Přiostřily se konflikty na pracovišti, takže je nutné věnovat větší pozornost interpersonálním vztahům,“ sděluje zkušenosti svých kolegů předsedkyně Unie podnikových právníků ČR a vedoucí právní sekce Pražské energetiky Marie Brejchová.

Podle informací z úřadů práce se výrazně zvýšila četnost rozhodování o takzvané částečné nezaměstnanosti. Nastavení tohoto režimu musí schválit buď odborová organizace, nebo právě úřad práce. Dochází k němu tehdy, když zaměstnavatel nemůže svým zaměstnancům přidělovat práci v rozsahu týdenní pracovní doby proto, že byl dočasně omezen odbyt jeho výrobků nebo poptávky po jím poskytovaných službách. A k takovému omezení dnes dochází ve vysoké míře.

Důsledkem popsané situace je strach – nejen v řadách manažerů, ale i mezi řadovými zaměstnanci. Ten se pak projevuje různě. „Například moji kolegové, podnikoví právníci ze společností, které se zabývají prodejem potravin, naznačují, že v poslední době vzrostl počet mank zaviněných vlastním personálem,“ sděluje Brejchová. Podnikoví právníci dnes musí své firmy také častěji bránit proti neplatičům. „Jiní kolegové potvrzují, že narostla agendavymáhání pohledávek, a předpokládáme, že výrazně přibude i exekucí. Platební morálka se totiž všeobecně zhoršila,“ říká Brejchová.

Rozvody místo akvizic

Potíže však nesužují pouze svět byznysu. Loni na podzim se přiostřily i rodinné vztahy. „Zhruba koncem listopadu se lidé začali chovat jako šílenci. Počet rozvodů a sporů o děti se mi náhle asi ztrojnásobil,“ uvádí advokátka Klára Veselá-Samková.

Nevylučuje, že se jedná o přímý důsledek současné ekonomické situace. „Nevím, zda se skutečně jedná o projev finanční krize, ale mám dojem, že když lidé nemohou zvládnout komplikace, jejichž řešení není v jejich moci, najdou si jiný problém. Něco, u čeho mají pocit, že je v jejich silách najít řešení. Když nemohou na skutečné nepřátele, vytvoří si je z lidí jim nejbližších.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít