Spekulace - ale ne manipulace

03. června 2008, 20:27 - Moira Herbst
03. června 2008, 20:27

Zvýšené obchodování s futures kontrakty na ropu pomohlo vyhnat ceny nahoru. ...

Celý podtitul:
Zvýšené obchodování s futures kontrakty na ropu pomohlo vyhnat ceny nahoru. Zatím však nejsou důkazy o hromadění zásob

Spekulace. Manipulace. Zatímco se politikové, přední podnikatelé a obyčejní spotřebitelé snaží porozumět příčinám a důsledkům historického růstu cen ropy, pozornost se obrací k temným představám o vykořisťovatelském finančním manévrování. Vydělávají – či snad ovládají nějakou část trhu – chytří obchodníci, kteří tak přispívají k nepříjemnému zvyšování, jež otřásá všemi, od aerolinií až po spotřebitele u čerpadel, kteří dojíždějí do zaměstnání? V rámci prezidentské kampaně zahrála demokratická senátorka za stát New York Hillary Clintonová na populistickou notu, když vyzvala k „tvrdým opatřením proti spekulaci obchodníků s energiemi a tržní manipulaci na trzích s ropou a plynem“. Ve snaze odvést kritiku od zisků ropných společností sdělil vyšší viceprezident společnosti ExxonMobil J. Stephen Simon 21. května jednomu senátnímu výboru, že spekulace spolu s geopolitickou nestabilitou a slabým dolarem vytvořily „nespojitost“ mezi minulými cenovými modely a současným gejzírem stoupajícím na 131 dolarů za barel. Veden podobným přáním nasměrovat rozhořčení jinam, generální tajemník organizace OPEC Abdalláh Badrí rovněž zdůraznil úlohu obchodníků při zvyšování cen. Když ropa vyskočí od května 2007 na dvojnásobek, jak se to stalo, je normální předpokládat, že muselo dojít k nějakému zvláštnímu obratu. Někteří lidé tvrdí, že ropa na světě už dochází, jiní dávají vinu tržní manipulaci. Hledání viníka je pochopitelné. Avšak přesvědčivé důkazy o manipulaci ze strany obchodníků zatím chybějí. Spekulace – sázky na budoucí ceny –, to je něco jiného. Je jich víc než dost a obecně jsou zákonem dovoleny. Existuje vlastně dobrý argument, ne-li nezvratný důkaz, že ke zvyšování cen přispělo prudce vystupňované obchodování s futures kontrakty na ropu. Je však důležité nezapomínat, že povaha ropného trhu – konkrétně mimořádná nepružnost nabídky i poptávky – umocňuje každý vliv, který na ceny mají právě obchodníci.
Aby existovala skutečná manipulace, finančníci by museli držet značné množství ropy někde mimo trh a plánovat její prodej v budoucnosti. Demokratický senátor za Nové Mexiko a předseda energetického výboru Senátu Jeff Bingaman naznačil, že současný trend, kdy institucionální investoři získávají kapacitu na skladování ropy, vytváří „obavy týkající se potenciálních strategií tržní manipulace“. V dopise z 27. května vynadal funkcionářům z Komise pro dohled nad obchodováním s futures (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) za „křiklavě neúplné“ svědectví při nedávných slyšeních o spekulaci s ropou. Požádal o více informací o tom, jak komise sleduje obchodování. Ovšem podezření není totéž co řádné doložení. Dosud nikdo nepoukázal na konkrétní příklady hromadění zásob. Experti z CFTC vypověděli, že ceny jsou tlačeny tržními silami. Komise uvádí, že pracuje na odpovědi na Bingamanův dopis. Potvrzeny mohou být obrovsky zvýšené úrovně obchodování, protože hedgové fondy, investiční banky, penzijní fondy a další profesionální investoři vložili peníze do ropy a dalších komodit ve snaze pojistit se proti inflaci a najít alternativy k nejistému akciovému trhu. V posledních pěti letech vzrostly investice do indexových fondů vázaných na komodity z třinácti miliard na 260 miliard dolarů. Podle Petera C. Fusara, zakladatele obchodní informační webové stránky Energy Hedge Fund Center, peníze investuje přes 630 energetických hedgových fondů v porovnání s pouhými 180 v roce 2004. Podle záznamů americké Komise pro cenné papíry (SEC) obchodníci s futures kontrakty na burze IntercontinentalExchange investovali do ropy v roce 2007 celkovou papírovou hodnotu osm bilionů dolarů proti 1,7 bilionu v roce 2005. Ve stejném období se objem futures kontraktů obchodovaných na Newyorské obchodní burze (NYME) více než zdvojnásobil, ačkoli peněžní údaje nejsou k dispozici. Neburzovní trh je ještě větší, ale obtížně se poměřuje. Při rostoucí energetické poptávce v Číně a neměnných světových dodávkách pomohl příliv peněz vytlačit ceny ještě výše. „Hedgové fondy a spekulanti to vyhnali mnohem výš, než by to mělo být,“ uvádí Malcolm M. Turner, předseda dallaské firmy Turner, Mason & Co., která se zabývá poradenskou činností pro rafinerie.
Na většině trhů by stoupající ceny vedly ke zvýšené nabídce a snížené poptávce. To by způsobilo zmírnění cen. Trh s ropou však takhle nefunguje. Nabídka je krátkodobě v zásadě fixní, protože trvá léta, než se najdou nová pole a začne se na nich těžit. Na druhé straně poptávka je taktéž v zásadě fixní, protože místo benzinu, nafty a tryskového paliva není připravená alternativa. V záplavě hotovosti od všech typů investorů obchodníci dbalí těchto podmínek zvedali ceny výš a výš. Vliv spekulace je obtížné přesně měřit, protože trh s ropou je z větší části neregulovaný. Tato potemnělost je téměř zárukou, že se dál budou šířit spiklenecké teorie.

/text v červeném obdélníku na s. 26 dole/
Hedgové fondy a investiční banky hledající alternativu za nejisté akcie vložily peníze do komodit

/text grafu na s. 29 dole; čísla na obou osách stejná jako v originále/
IMPULZIVNÍ HRA

MILIARDY DOLARŮ

INVESTICE DO INDEXOVÝCH FONDŮ VÁZANÝCH NA KOMODITY

Pramen: Sixth Man Research

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít