Špatný sen bratří Kleinů

24. září 2007, 00:00 - Robert Šimek
24. září 2007, 00:00

Zámek v Loučné nad DesnouNa okraji Loučné nad Desnou stojí velký zámek s romantickým parkem. Dlouhá léta chátrá, nyní má ale reálnou naději na záchranu.

Zámek v Loučné nad Desnou

Na okraji Loučné nad Desnou stojí velký zámek s romantickým parkem. Dlouhá léta chátrá, nyní má ale reálnou naději na záchranu.

Zámek v Loučné nad Desnou je možné rozdělit na část renesanční a raně barokní. Renesanční část je tvořena jednopatrovou čtyřkřídlou budovou s obdélníkovým dvorem. Barokní část pak také jednopatrovou, ale trojkřídlou bu-

dovou s věžicemi v nárožích. K východnímu křídlu navíc přiléhá kněžiště kostela z 18. století. Komplex je stavebně i historicky velmi cenný, jeho současný stav je však žalostný.  Objekt je prázdný, chybí mu vnitřní vybavení, omítky i podlahy. V poslední době se zde dokonce několikrát hrál i paintball. Majitelem zámku je společnost Wisenberg, kterou vlastní bratři Franz a Johann Georg Kleinové. Ti již v 90. letech minulého století slíbili, že památku opraví, z plánů ale nakonec sešlo. Starosta Loučné Pavel Martínek přesto věří, že se situace brzy zlepší. Zájemci o koupi už prý jsou. Stačí se jen dohodnout s vlastníky a oprava může začít.

Od šlechty k továrníkům

Vízmberské panství vzniklo teprve na přelomu 16. a 17. století vydělením osmi vsí z panství losinského. Stalo se tak za Jana mladšího ze Žerotína. Jeho synové Přemek a Vilém pak nechali roku 1608 ve Vízmberku postavit renesanční zámek.

Žerotínové obývali nové sídlo až do poloviny 18. století, kdy ho museli pro dluhy prodat velehradskému klášteru. Zámek si oblíbil opat Filip Martin Zuri, který dal provést rozsáhlé stavební úpravy. Vybudoval novou kapli a objekt dostal pozdně barokní ráz. Po zrušení velehradského kláštera roku 1784 získal zámek Antonín Bedřich Mitrovský z Nemyšle. Největšího rozkvětu se ale stavba dočkala teprve po roce 1844, kdy ji koupili železniční podnikatelé bratři Kleinové (Profit o nich psal v čísle 15/2007). Z objektu se stalo hlavní sídlo firmy a kolem zámku vznikl cenný přírodní park.

Nepodařený návrat

Po válce připadl zámek státu. Většina původního zařízení skončila v depozitářích ve Velkých Losinách. Od roku 1969 pak probíhaly stavební úpravy, které budovu přizpůsobily provozu nápravného zařízení pro mladistvé. Změna přišla teprve po roce 1989. Potomci rodiny Kleinů sice kvůli Benešovým dekretům objekt zpět získat nemohli, dohodli se ale s obcí a zámek odkoupili. Vznikla společnost „Střední hotelová škola Moravia v Loučné nad Desnou se Zámeckým hotelem“, peníze na opravu (přibližně 350 milionů korun) se jí ale sehnat nepodařilo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít