Špatný sen bratří Kleinů

24. září 2007, 00:00 - Robert Šimek
24. září 2007, 00:00

Zámek v Loučné nad DesnouNa okraji Loučné nad Desnou stojí velký zámek s romantickým parkem. Dlouhá léta chátrá, nyní má ale reálnou naději na záchranu.

Zámek v Loučné nad Desnou

Na okraji Loučné nad Desnou stojí velký zámek s romantickým parkem. Dlouhá léta chátrá, nyní má ale reálnou naději na záchranu.

Zámek v Loučné nad Desnou je možné rozdělit na část renesanční a raně barokní. Renesanční část je tvořena jednopatrovou čtyřkřídlou budovou s obdélníkovým dvorem. Barokní část pak také jednopatrovou, ale trojkřídlou bu-

dovou s věžicemi v nárožích. K východnímu křídlu navíc přiléhá kněžiště kostela z 18. století. Komplex je stavebně i historicky velmi cenný, jeho současný stav je však žalostný.  Objekt je prázdný, chybí mu vnitřní vybavení, omítky i podlahy. V poslední době se zde dokonce několikrát hrál i paintball. Majitelem zámku je společnost Wisenberg, kterou vlastní bratři Franz a Johann Georg Kleinové. Ti již v 90. letech minulého století slíbili, že památku opraví, z plánů ale nakonec sešlo. Starosta Loučné Pavel Martínek přesto věří, že se situace brzy zlepší. Zájemci o koupi už prý jsou. Stačí se jen dohodnout s vlastníky a oprava může začít.

Od šlechty k továrníkům

Vízmberské panství vzniklo teprve na přelomu 16. a 17. století vydělením osmi vsí z panství losinského. Stalo se tak za Jana mladšího ze Žerotína. Jeho synové Přemek a Vilém pak nechali roku 1608 ve Vízmberku postavit renesanční zámek.

Žerotínové obývali nové sídlo až do poloviny 18. století, kdy ho museli pro dluhy prodat velehradskému klášteru. Zámek si oblíbil opat Filip Martin Zuri, který dal provést rozsáhlé stavební úpravy. Vybudoval novou kapli a objekt dostal pozdně barokní ráz. Po zrušení velehradského kláštera roku 1784 získal zámek Antonín Bedřich Mitrovský z Nemyšle. Největšího rozkvětu se ale stavba dočkala teprve po roce 1844, kdy ji koupili železniční podnikatelé bratři Kleinové (Profit o nich psal v čísle 15/2007). Z objektu se stalo hlavní sídlo firmy a kolem zámku vznikl cenný přírodní park.

Nepodařený návrat

Po válce připadl zámek státu. Většina původního zařízení skončila v depozitářích ve Velkých Losinách. Od roku 1969 pak probíhaly stavební úpravy, které budovu přizpůsobily provozu nápravného zařízení pro mladistvé. Změna přišla teprve po roce 1989. Potomci rodiny Kleinů sice kvůli Benešovým dekretům objekt zpět získat nemohli, dohodli se ale s obcí a zámek odkoupili. Vznikla společnost „Střední hotelová škola Moravia v Loučné nad Desnou se Zámeckým hotelem“, peníze na opravu (přibližně 350 milionů korun) se jí ale sehnat nepodařilo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít