Menu Zavřít

Špatný rok s portable alpha

30. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Netradiční investiční strategie přinesla namísto úspěchů zklamání

Světová finanční krize, která v posledních dnech přinejmenším opticky opět nabyla na síle, přinutila řadu investorů přehodnotit svůj přístup k finančním derivátům a investičním strategiím. Výjimkou nejsou podle deníku Financial Times ani některé americké penzijní fondy. Těm se v poslední době roztřásla kolena z investiční strategie označované jako „portable alpha“. Řada z nich proto tento produkt, jenž měl loni aspirovat na jeden z nejpopulárnějších a nejvýnosnějších, raději opouští.
Jak pro britský list uvedl Keith Black z chicagské konzultantské společnosti Ennis Knupp, klienti už nemají takový zájem jako dřív. „Domnívali se, že produkty spojené s portable alpha mají absolutní návratnost, při níž nelze přijít o peníze. Mnoho z nich s nimi proto začalo, aniž by věděli, jaká rizika aspekt alpha obnáší.“

BRAND24

Příliš složité, nebo ambiciózní? Jako takzvaná „portable alpha“ je označována strategie, jež zjednodušeně řečeno zahrnuje investování do těch cenných papírů nebo finančních derivátů, které jen málo, popřípadě vůbec nekopírují vývoj akciového trhu. Eliminace tržního rizika, označovaného jako beta, je možné dosáhnout vhodnou kombinací finančních derivátů, jako jsou futures, swapy či opce, nebo takzvaným prodejem nakrátko. Konkrétní parametry se mohou u jednotlivých investorů lišit. Ještě v červenci loňského roku přitom odhady JPMorgan Asset Management naznačovaly, že si celý koncept oblíbí mnoho institucionálních investorů.
Jedním z těch, kteří od strategie portable alpha nyní ustupují, je například Pennsylvania State Employees‘ Retirement System (SERS). Téměř 90 let starý penzijní fond začal s portable alpha nástroji před devíti lety. Do konce loňského roku byl ale nucen doplnit na výzvu svého makléře zhruba 2,5 miliardy dolarů, protože se strategie nevyvíjela tak dobře, jak se čekalo. Představitelé SERS už v listopadu informovali o tom, že globální krize bude mít na činnost fondu silně negativní vliv. Jen za prvních devět měsíců loňského roku prodělal fond téměř patnáct procent. „Jsme široce diverzifikováni jak globálně, tak i pokud jde o třídy investičního majetku. V minulosti nám tato diverzifikace pomohla fond chránit tehdy, když některé jednotlivé třídy aktiv dosáhly horšího výnosu. V současném tržním prostředí ale dochází k poklesu prakticky všech aktiv, klesají i všechny světové trhy. Bez bezpečného přístavu SERS utrpěl závažné ztráty, stejně jako ostatní penzijní fondy,“ informoval tehdy v prohlášení CIO společnosti John Winchester. Jak ovšem uvedl list The Philadelphia Inquirer, investiční profil SERS byl oproti jiným penzijním fondům méně obvyklý. Více než polovinu z celkových 34 miliard dolarů investoval SERS do hedgeových fondů, private equity, nemovitostí a právě instrumentů „portable alpha“. Menší část pak držel tradičně v akciích a obligacích. Jak se v současné době ukazuje, výrazně ambiciózní přístup nebyl zřejmě nejšťastnější. Někteří konzultanti ale zastávají názor, že primárním důvodem poklesu popularity strategie portable alpha je její nepochopení. Lze také očekávat, že se k podobnému kroku (opuštění od této strategie) brzo uchýlí i další investoři, kteří se nyní snaží maximálně omezit své riziko. Podle Financial Times svůj vztah k portable alpha přehodnotil také například South Carolina Retirement System. Jiní ale plánují držet se strategie navzdory nedávným negativním výsledkům i nadále. „Utíkat do kopců po nějakých třech měsících špatné výkonnosti? Takhle se u nás nerozhoduje,“ tvrdí výkonný ředitel Pension Reserves Investment Management Board of Massachusetts Michael Travaglini. „Věděli jsme, že rok jako 2008 se může přihodit. Snažíme se lidi upozornit, že z něho nebude pravidlo.“

* POJMY Portable alpha Strategie, která zjednodušeně řečeno zahrnuje investování do těch cenných papírů nebo finančních derivátů, které jen málo, popřípadě vůbec nekopírují vývoj akciového trhu. Eliminace tržního rizika, označovaného jako beta, je možné dosáhnout vhodnou kombinací finančních derivátů, jako jsou futures, swapy či, opce nebo tzv. prodejem nakrátko. SOUVISLOSTI**
Podle říjnového vydání časopisu Pensions & Investments byl SERS až 38. největším americkým penzijním fondem, ale v investicích do hedgeových fondů, komodit a nástrojů „portable alpha“ se umístil na prvním místě.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).