Špatné načasování

26. března 2009, 10:57 - Tomáš Hořejší
26. března 2009, 10:57

Topolánek zaváhal, když odmítl podpořit znovuzvolení Barrosa šéfem Evropské komise

Jsme pro, nebo proti? Podpoří Česko Portugalce José Manuela Barrosa v jeho tažení za znovuzvolení předsedou Evropské komise (EK)? Nebo bude proti a začne prosazovat nějakého outsidera? Většina evropských lídrů se už vyjádřila pro Barrosa. Český premiér Mirek Topolánek to však během tiskové konference po posledním summitu v Bruselu odmítl učinit. Nebylo přitom úplně jasné proč, neboť jindy o něm hovořil v superlativech. A vedle něho sedícímu Barrosovi ztuhl vítězoslavný úsměv. „Nasadil“ jej totiž trochu ukvapeně.

Leadership k ničemu

Bude to přitom pravděpodobně Barroso, kdo významně ovlivní složení nové EK a bude rozdělovat i jednotlivé komisařské posty. Nominovaný předseda totiž se zástupci členských států EU vybírá své budoucí podřízené a dle smlouvy z Nice i „rozhoduje o vnitřní organizační struktuře“. Lépe řečeno, může se pomstít a vetovat eurokomisaře navrženého ČR. Nebo mu může přidělit neatraktivní post. Po schválení Lisabonské smlouvy se jeho pravomoci ještě zvýší. Proto bylo zvláštní, že se český premiér předminulý pátek takto zachoval.
Pravdou je, že Topolánek, současný „šéf EU“, byl v euforii, protože mu na posledním summitu vše vycházelo – nebo to tak alespoň mohl prezentovat. A šéfkomisař Barroso ho několikrát pochválil za „perfektní leadership“. Co víc si mohl přát. Do pádu jeho vlády zbývaly ještě čtyři dny. Na dotazy odpovídal suverénně, s přehledem, spatra, bez vytáček.
Na otázku Jaký je váš názor na znovuzvolení Barrosa předsedou EK? přesto Topolánek odpověděl: „Za prvé jsem dalek toho, abych vám sděloval jakýkoli názor tohoto druhu. Za druhé mohu říct, že spolupráce s EK a zejména s Barrosem je absolutně nadstandardní. V tomto smyslu si nemám na co stěžovat. Nemyslím si, že v tuto chvíli bude někdo zveřejňovat své názory. Budeme mít dost času, abychom se věcí zabývali. Mimo jiné proto, že dosud není úplně vyjasněná – kvůli neratifikované Lisabonské smlouvě – otázka nástupu nové EK. Proto se k tomu nemíním vyjadřovat. Platí závěry z prosince (prosincový summit EU – pozn. red.). To je vše, co jsem ochoten sdělit.“
Topolánek neměl úplně pravdu. Podporu Barrosovi už totiž vyjádřili státníci, jako je britský premiér Gordon Brown nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. A ve prospěch charismatického Portugalce se vyslovil i šéf momentálně nejsilnější evropské politické strany – Evropské lidové strany – Wilfried Martens.

Mezi Nice a Lisabonem

Proto je pravděpodobné, že se Barroso podruhé stane předsedou EK. Ať už má, nebo nemá českou podporu, bude se hlasovat kvalifikovanou většinou. Otázkou je, bude-li EK ustavena dle smlouvy z Nice nebo z Lisabonu. Či nějaký „paskvil“ mezi nimi.
V prosinci 2008 se hlavy států a vlád členských zemí EU na summitu lídrů pod francouzským vedením shodly, že nový předseda EK by měl být nominován hned po červnových volbách do Evropského parlamentu. V té době však bude stále platit smlouva z Nice, dle které má být počet komisařů nižší než ten současný. Kdo vypadne?
Nebo to bude jinak a dle smlouvy z Nice bude nominován pouze Barroso? Že by prozatímně vládl se svým starým týmem a počkal, až Irové na druhý pokus schválí Lisabonskou smlouvu, která žádnou „komplikaci“, jako je snížení počtu komisařů, neobsahuje? Co když však Irové na podzim „Lisabon“ opravdu schválí? Bude Barroso odvolán dle Nice a znovujmenován podle Lisabonu?

Nemožnost předvídat

Jasno nemají ani právníci české mise při EU. „Funkční období EK je pětileté a nelze je formálně prodloužit. Jmenování nové EK by tedy mělo být načasované tak, aby se nová komise ujala funkce přesně poté, co skončí mandát současné, tedy 1. listopadu 2009,“ tlumočil jejich názor pro týdeník EURO mluvčí Jiří Šebek. „Vzhledem k výjimečným okolnostem je však možné, že se procedura jmenování bude odehrávat delší dobu. V takovém případě by současná EK zůstala ve funkci až do okamžiku jmenování nové. V každém případě by šlo jen o omezenou dobu. Nic bližšího nelze v tomto okamžiku předvídat.“
Ať tak nebo tak, jedno je jisté, José Manuel Barroso bude i ve druhé polovině roku 2009 na bruselském hřišti důležitým hráčem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít