Špásování s volbami

20. listopadu 2009, 11:59 - Petr Nováček
20. listopadu 2009, 11:59

Do Poslanecké sněmovny by se mohlo volit už koncem února, a nikoli až v květnu 2010

Zelení to považují za tutovku, lidovci o tom slyšeli a náčelnictvo obou velkých stran to popírá. Cože to? Inu možnost, že volby do Poslanecké sněmovny mohou být už koncem února 2010, a nikoli až v květnu. Dle nedávno schválené novely volebního zákona by se to stihnout dalo. Kašpar, Melichar a Baltazar by pak na Tři krále mohli kolportovat volební letáky a předehrou kampaně by se nestala toskánská či jiná patálie, nýbrž předvánoční nálada. S volebními programy, jež by ve sváteční atmosféře nikoho nezajímaly, by se strany nemusely párat. Jejich myšlenková vyprázdněnost, „pí ár“ agenturami šikovně zahalená pozvánkou k nějakému tomu neodolatelnému předvánočnímu nákupu, by tolik nebila do očí…
Vraťme se však nohama na zem. Dle nedávného šetření agentury STEM pokračuje odliv příznivců od ČSSD a ODS. Došlo to tak daleko, že i kdyby se Jiří Paroubek odhodlal ke spolupráci s komunisty, ve sněmovně by měla levicová vláda nejspíš jen křehkou většinu. Mirek Topolánek by však s malými stranami od „středu doprava“ nedal dohromady ani tu. Dle STEM ztrácejí ČSSD a ODS příznivce od letošního jara čili dostatečně dlouho pro konstatování, že nejde o náhodný výkyv, nýbrž o klesající trend přízně voličů. Je to vážné tím spíše, že současně s preferencemi vadla popularita lídrů obou stran, která je v Paroubkově případě průměrná a v Topolánkově podprůměrná. Do voleb v květnovém termínu přitom zbývá ještě šest měsíců, a pokud by měly preference ČSSD a ODS dále klesat, byla by to pro ně katastrofa. Pravda, alespoň v Lidovém domě se mohou potěšit preferencemi z dílny CVVM, jež na rozdíl od STEM vykazují od srpna mírný vzestup. V dlouhodobější retrospektivě však i dle CVVM sociální demokracie krůček po krůčku ztrácí.
Také z výsledků dalších dvou zavedených agentur, společností Factum invenio a Median, se zdá, že se veřejnost od velkých stran odvrací. Může už být rozladěná jejich nevstřícností, nekooperativností a hokynářskou hádavostí a začala si hledat nové favority. Zatím se jimi nezdají být malé strany, z nichž TOP 09 a lidovci sice stabilizovali své pozice, ale k boomu mají daleko. Jasným favoritem veřejnosti se naopak stal premiér Jan Fischer, jenž věcným a kultivovaným způsobem jednání a objevenou politickou dovedností zdatně konkuruje těm, kteří se politikou dávno živí. Fischer se těší důvěře čtyř pětin veřejnosti, zatímco Paroubek to ve Strakovce kdysi dotáhl na sympatie poloviny občanů a Topolánek jen jedné třetiny. Ano, pánové Paroubek a Topolánek mají důvod na Fischera žárlit! Stane-li se předsedou budoucí vlády kterýkoli z nich, bude se potýkat s vysokou laťkou nastavenou Fischerem.
Asi tváří v tvář tomuto pro „partajníka“ nepříjemnému kontrastu označil místopředseda ODS Petr Nečas Fischerův kabinet za „vládu promarněného roku“, i když prý nikoli vlastní vinou, ale ekonomické situace. Jistě, zásadní reformní kroky čekají až na stranickou vládu se silným mandátem vzešlým z voleb. Kdy však budou? Nečas pro Aktuálně.cz vyloučil, že by politici vedli napříč stranami debatu o předčasných volbách, nicméně šalamounsky dodal: „Nebráníme se diskusi o tom, zda pasivně přijmout fakt, že někdy v půlce května budou volby. Čím dříve skončí tento ekonomický a politický čas nejistoty a nevyhraněnosti, tím lépe.“ Dalo by se to říci i méně elegantně: Jsme pro předčasné volby, bude-li je s kým zaonačit!
Poté, co parlament schválil v září novelu ústavy a volebního zákona, to technicky zvládnutelné je. Sněmovna by se musela nejméně 120 hlasy usnést na svém rozpuštění, prezident je provést a vyhlásit volby, jež se mohou konat již za 50 dnů. Dle ústavy může být sněmovna rozpuštěna nejpozději počátkem března, a proto by rej okolo podávání kandidátek vypukl před Vánoci a „ostrá“ volební kampaň zkraje ledna. Byl by to hotový blázinec, ale ke smutku velkých stran, kterým by předčasné volby vyhovovaly, z něj asi sejde. Proč?
„V tuhle chvíli žádnou záruku, že by Ústavní soud nezrušil další kolo předčasných voleb, prostě nemáme, takže vycházíme z toho, že volby budou v řádném termínu v květnu,“ řekl Jiří Paroubek. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sice v jedné televizní debatě naznačil, že s využitím „samorozpouštěcí“ novely ústavy jsme už mohli mít volby za sebou, ale to je pouze jeho osobní názor. Samozřejmě také nepřipadá v úvahu, aby „pan Rychetský řekl něco autorizovaného… za celý soud“, jak by si přál Jiří Paroubek. Ústavní soud není poradna ani nezařizuje volby, které jsou v režii politické decize.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít