Spasí zámek bohatý kupec?

31. července 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
31. července 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - LIBĚJOVICKÝ STARÝ ZÁMEK V malé jihočeské vesničce Libějovice, ležící zhruba čtyři kilometry jižně od Vodňan, stojí dva zámky. Oba patří mezi ohrožené památky, naději na záchranu má ale zatím pouze starší z nich. Současní majitelé o něj totiž již nemají zájem a nabízejí ho k prodeji.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - LIBĚJOVICKÝ STARÝ ZÁMEK

 Lokalita je příhodná například pro zřízení penzionu nebo hřebčína.

V malé jihočeské vesničce Libějovice, ležící zhruba čtyři kilometry jižně od Vodňan, stojí dva zámky. Oba patří mezi ohrožené památky, naději na záchranu má ale zatím pouze starší z nich. Současní majitelé o něj totiž již nemají zájem a nabízejí ho k prodeji.

Starý libějovický zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova se středním nádvořím a se zbytky příkopu a valu. Stojí na místě bývalé tvrze, ze které se zachovaly některé mohutné zdi a také spodní část vstupní věže. Většina budov pochází z renezanční přestavby v 16. století. Hlavní průčelí a sousední nároží zdobí obloučkové štíty, nádvoří je zčásti ozdobeno arkádami. Vše navíc doplňují malebné stříšky, výklenky a komíny.

Celkově romantický vzhled zámku kazí pouze jeho značná sešlost. Omítka je opadaná, štíty se drolí a římsy obrůstají mechem. Do údržby se zde neinvestovalo již řadu let a tento stav nezměnili ani současní majitelé, rodina Vaněčkova. Výjimkou byla pouze generální oprava střech v roce 1997, díky níž do objektu přestalo zatékat a chátrání se zpomalilo. Další investice však již Vaněčkovi neplánují a rozhodli se objekt raději prodat prostřednictvím realitní kanceláře.

DOBA ŠLECHTICKÁ

První zmínka o Libějovicích pochází z roku 1264, kdy zdejší ves patřila Tomáši z Libějovic. Kolem poloviny 14. století se však v tomto kraji usadil bohatý jihočeský rod Malovců a význam obce začal postupně stoupat. Výstavba gotické tvrze se přisuzuje již prvnímu známému členovi této rodiny, Peškovi z Malovic. Její podoba je ale neznámá, protože byla zcela smazána pozdějšími úpravami.

Po zhruba dvou stech letech došlo k dělení velkého malovického majetku, přičemž Libějovice získal Diviš z Malovic. Byl posledním členem rodu na zdejším panství, roku 1559 od něj totiž zámek i ves odkoupil jeden z nejvýznamnějších šlechticů té doby Vilém z Rožmberka. Neútulná tvrz mu ale nevyhovovala, začal proto s přestavbou na čtyřkřídlý renezanční zámek.

Rožmberkové si ale nového sídla užili jen půl století. Roku 1611 vymřeli po meči a jejich majetek připadl Švamberkům. Na nich se ale pro změnu podepsaly pobělohorské konfiskace, roku 1623 proto do Libějovic poprvé přišla zahraniční šlechta -Buquoyové. Tento francouzský rod získal od císaře obrovský majetek, místo údržby starého zámku začal proto již roku 1696 se stavbou sídla nového. Původní objekt se tím stal méně významnou stavbou a od počátku 18. století byl využíván již pouze úředníky.

DRAHÝ HŘEBČÍN

Posledními šlechtickými majiteli libějovického panství byli Schwarzenberkové, kteří vlastnili oba zámky až do dvacátých let minulého století. Jejich častými hosty byli i známí vodňanští spisovatelé Julius Zeyer, František Herites a Otakar Mokrý. Romantická doba ale skončila roku 1923, kdy v rámci pozemkové reformy připadly zámky v Libějovicích státu.

Za minulého režimu potkalo obě sídla štěstí v neštěstí. Většina vybavení byla sice rozkradena nebo převezena na jiná místa, z objektů se však nestaly státní statky a jejich chátrání proto nebylo tak rychlé. Starý libějovický zámek byl přeměněn na byty pro úředníky národního výboru a toto využití mu zůstalo až do roku 1989.

Po revoluci získali objekt pánové Jan, Jiří a Milan Vaněčkovi, kteří měli s jeho obnovou velké plány, nakonec však zůstalo pouze u opravy střech. V současnosti již budovu nechtějí dále využívat, a nabízejí ji proto k prodeji. Lokalita je příhodná například pro zřízení penzionu nebo hřebčína, případné kupce ale může odradit poměrně vysoká cena. Podle informací z realitní kanceláře Axa reality, která prodej zprostředkovává, si majitelé zámek cení na rovných 33 milionů korun.

POPIS OBJEKTU

Název: Starý zámek

Místo: Libějovice

Kraj: Jihočeský

Adresa: č. p. 1

Typ: zámek

Stav: chátrající

Využití: částečné

Kult. památka: od roku 1958

Vlastník: více majitelů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít