Spasí SROP regiony?

06. září 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
06. září 2004, 00:00

REGIONÁLNÍ ROZVOJ Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

**REGIONÁLNÍ ROZVOJ

Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

Při sestavování nové vlády byl prý mezi stranami největší zájem o dosazení vlastního člověka na ministerstvo pro místní rozvoj. Právě jím totiž budou proudit finance ze strukturálních fondů Evropské unie. Na starosti má i Společný regionální operační program (SROP), který by měl být díky objemu financí, které přerozdělí, tím úplně největším a tedy i nejvýznamnějším. Vyjádřeno v číslech: SROP by měl pojmout 31,24 % všech prostředků ze strukturálních fondů, které k nám v období let 2004 až 2006 mohou plynout. Jde zhruba o 454,333 milionu eur (přibližně 1,45 miliardy korun). Kraje, obce, mikroregiony (resp. svazky obcí) i státní organizace, ale také podnikatelé a neziskové organizace mohou pro projekt, který spadá do oblasti podpory podnikání, rozvoje infrastruktury, rozvoje lidských zdrojů či rozvoje cestovního ruchu, získat od 35 do 80 % rozpočtu projektu. Podmínkou je samozřejmě splnění přísných kritérií. Logická je snaha přenést co nejvíce úkonů na nižší administrativní úroveň, z toho také vyplývá jistá míra decentralizace a složitější postupy, než je zvykem u jiných operačních programů. SROP spadá pod Odbor řídicího orgánu SROP (ministerstvo pro místní rozvoj) a Regionální rady (zástupci krajů). Sekretariáty druhého jmenovaného orgánu přijímají žádosti, formálně je kontrolují, vyhodnocují a doporučují ke schválení. V prvním kole přijímání projektů uzavřeném 30. července 2004 bylo přijato 456 projektů, které podle odhadů žádají o podporu v souhrnné výši osmi miliard korun (z toho dvě miliardy mají přijít z rozpočtu státu, krajů či obcí). Druhé kolo výzvy bude vyhlášeno také ještě letos, konkrétně po 1. říjnu, ale v některých oblastech již nyní objem požadovaných prostředků přesahuje objem možných zdrojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít