Spasí SROP regiony?

06. září 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
06. září 2004, 00:00

REGIONÁLNÍ ROZVOJ Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

**REGIONÁLNÍ ROZVOJ

Trvalý hospodářský růst i stoupající kvalita života - toho chce povzbuzováním ekonomiky dosáhnout program SROP, za který zodpovídá ministerstvo pro místní rozvoj.

Při sestavování nové vlády byl prý mezi stranami největší zájem o dosazení vlastního člověka na ministerstvo pro místní rozvoj. Právě jím totiž budou proudit finance ze strukturálních fondů Evropské unie. Na starosti má i Společný regionální operační program (SROP), který by měl být díky objemu financí, které přerozdělí, tím úplně největším a tedy i nejvýznamnějším. Vyjádřeno v číslech: SROP by měl pojmout 31,24 % všech prostředků ze strukturálních fondů, které k nám v období let 2004 až 2006 mohou plynout. Jde zhruba o 454,333 milionu eur (přibližně 1,45 miliardy korun). Kraje, obce, mikroregiony (resp. svazky obcí) i státní organizace, ale také podnikatelé a neziskové organizace mohou pro projekt, který spadá do oblasti podpory podnikání, rozvoje infrastruktury, rozvoje lidských zdrojů či rozvoje cestovního ruchu, získat od 35 do 80 % rozpočtu projektu. Podmínkou je samozřejmě splnění přísných kritérií. Logická je snaha přenést co nejvíce úkonů na nižší administrativní úroveň, z toho také vyplývá jistá míra decentralizace a složitější postupy, než je zvykem u jiných operačních programů. SROP spadá pod Odbor řídicího orgánu SROP (ministerstvo pro místní rozvoj) a Regionální rady (zástupci krajů). Sekretariáty druhého jmenovaného orgánu přijímají žádosti, formálně je kontrolují, vyhodnocují a doporučují ke schválení. V prvním kole přijímání projektů uzavřeném 30. července 2004 bylo přijato 456 projektů, které podle odhadů žádají o podporu v souhrnné výši osmi miliard korun (z toho dvě miliardy mají přijít z rozpočtu státu, krajů či obcí). Druhé kolo výzvy bude vyhlášeno také ještě letos, konkrétně po 1. říjnu, ale v některých oblastech již nyní objem požadovaných prostředků přesahuje objem možných zdrojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít