Spása, či vyhozené peníze?

15. května 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
15. května 2006, 00:00

POBÍDKA PRO HYUNDAY Zatímco vláda se chlubí vytvořenými pracovními místy, které přinese investice Hyundaie, ekonomové nejásají. Automobilka podpořená investiční pobídkou totiž podle nich pouze přetáhne zaměstnance jiným firmám. V těchto dnech bude s největší pravděpodobností stvrzena investice korejské automobilky Hyundai v Nošovicích.

POBÍDKA PRO HYUNDAY Zatímco vláda se chlubí vytvořenými pracovními místy, které přinese investice Hyundaie, ekonomové nejásají. Automobilka podpořená investiční pobídkou totiž podle nich pouze přetáhne zaměstnance jiným firmám.

V těchto dnech bude s největší pravděpodobností stvrzena investice korejské automobilky Hyundai v Nošovicích. Automobilka by měla vyrobit až 300 tisíc vozů ročně a hodnota investice by se měla pohybovat kolem třiceti miliard korun. Zaměstnání by díky tomu mělo nalézt do roku 2010 přes 3500 pracovníků. Šest až devět tisíc míst navíc vznikne v subdodavatelských firmách.

KTERÁ ČÍSLA BUDOU PLATIT? V navrhované smlouvě se však objevila čísla o něco nižší a není v ní obsažen žádný minimální limit investice. Společnost Hyundai se zavázala vyrobit 200 tisíc nových automobilů a vytvořit pouze tisíc pracovních míst. „Problém je v tom, že politici si přivlastňují zásluhu za vytvoření pracovních míst a operují raději s vyššími čísly. Velká čísla vypadají lépe, popularita politikům stoupá,“ komentuje rozdílné hodnoty ekonom společnosti CN Finance Tomáš Navrátil. Podle vládní agentury CzechInvest smlouva hovoří pouze o minimálních závazcích Hyundai, aby jihokorejská automobilka mohla v budoucnu pružně reagovat na aktuální situaci na trhu. „Nicméně celý závod je z hlediska velikosti, výrobního zařízení a investice do něj nastaven tak, že se firmě může vyplatit, pouze pokud bude produkovat oněch 300 tisíc aut ročně, k jejichž výrobě bude potřebovat zhruba tři tisíce pracovníků,“ říká mluvčí CzechInvestu Alžběta Honsová. NEVIDITELNÉ NÁKLADY MOHOU ZNIČIT KONKURENCI Ať nakonec budou platit první či druhé údaje, řada ekonomů je přesvědčena, že náklady na investici převáží nad jejími přínosy. „Výše zmíněné údaje jsou totiž pouze těmi viditelnými důsledky investice. Jsou tu však také důsledky neviditelné. Vláda totiž zničí mnoho pracovních míst, které by vznikly, kdyby firmy měly možnost peněžní prostředky utratit, nikoli je zaplatit na daních. Firmy, které dostanou pobídky, také přetáhnou zaměstnance firmám, které na podporu státu nedosáhnou,“ vyjmenovává negativa Josef Šíma, vedoucí katedry hospodářské politiky na Vysoké škole ekonomické. Podle návrhu smlouvy poskytne stát Hyundai slevu na dani ve výši 1,3 miliardy korun, 200 tisíc korun za každé nové pracovní místo, maximálně 350 milionů korun na rekvalifikace zaměstnanců a slevu z ceny pozemků ve výši přibližně 740 milionů korun. Navíc dostane Hyundai od státu přímou dotaci. Její výše bude záviset na celkové hodnotě investice. V případě investice 23,2 miliardy korun se bude podpora pohybovat kolem 1,5 miliardy korun. Maximálně může stát korejské firmě vyplatit 2,4 miliardy při investici 32 miliard korun. CIZÍ DĚLNÍCI A SUBDODÁVKY ZE ŽILINY Podle šéfky personální agentury TKP Petry Ršsselové bude navíc značná část volných míst obsazena zahraničními dělníky. „I když je pro Nošovice deklarováno 3000 volných pracovních míst, nejsem si jistá, zda všichni uchazeči z úřadu práce budou zaměstnatelní. Odhaduji, že cizích dělníků bude padesát procent,“ uvádí Ršsselová. Není také zdaleka jisté, že investice bude znamenat práci pro subdodavatele. Je totiž možné, že většina dílů bude dovážena ze Slovenska. ZA PÁR LET SBOHEM**

Ekonomové také upozorňují na riziko odchodu firmy poté, co využije státní podporu. „Pro Hyundai je Česká republika pouze levná výrobní základna, odkud se dostanou blíže k finálnímu trhu. Po deseti letech pro něj není nic jednoduššího než to tu zavřít, lidi propustit a stroje odvést tam, kde budou vyrábět levněji a efektivněji,“ myslí si například Navrátil.

Podle něj by se Česku v dlouhodobém horizontu vyplatilo peníze, které se používají na podporu zahraničních průmyslových gigantů, investovat do podpory vzdělání, počítačové vzdělanosti, vědy, výzkumu. A také do podpory českých podnikatelů, například při průniku na zahraniční trhy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít