Spása nejen pro City

01. února 2008, 11:54 - Kateřina Menzelová
01. února 2008, 11:54

Suverénní fondy se zajímají o trh s realitami a zachraňují ho před dopady krize

Jsou spásou pro londýnský trh s komerčními nemovitostmi, nakupují v Americe a chtějí stavět v Rusku. Možná že v nebližší době utratí peníze i v Praze. Řeč je o suverénních fondech, které vkládají miliardové sumy do realit. Důvodem je nejen to, že považují oblast nemovitostí za relativně bezpečnou investici, lákadlem jsou pro ně také příznivé ceny komerčních objektů, které klesají v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Analytici očekávají, že v letošním roce se částky, jež investují suverénní fondy do nemovitostí, budou dále zvyšovat.
Suverénní fondy spravují vládní peníze. Především jde o státy vyvážející ropu nebo o země, které získaly značné finanční prostředky pro investování díky vysokým obchodním přebytkům. Až doposud byly suverénní fondy zmiňovány nejčastěji s investicemi do bankovních domů, které utrpěly ztráty kvůli nákupům cenných papírů spojených s rizikovými hypotékami v USA. V poslední době se ale stále častěji objevují zprávy o aktivitách fondů v oblasti nemovitostí.

Singapurci u Moskvy.

Singapurský suverénní fond GIC, který vlastní tamní vláda, získal čtvrtinový podíl v projektu nového městečka Mytišči, jež má vyrůst nedaleko Moskvy. Možnost stavět v Rusku stála Singapurce 223 milionů dolarů. Jde o první ruskou investici fondu, a zároveň projekt představuje změnu v jeho strategii. Až doposud se totiž zaměřoval na spolehlivé investice v rozvinutých zemích. GIC vlastní například podíl v britských obchodních centrech včetně nákupního komplexu Metrocentre v Gatesheadu.
V nedávné době GIC zvýšil podíl ve společnosti British Land, což je druhá největší realitní firma ve Velké Británii. Singapurci jsou nyní čtvrtým největším podílníkem po penzijním fondu ABP, firmě Legal & General a investiční skupině Capital Group. GIC navíc drží devítiprocentní majetkovou účast ve švýcarské bance UBS. Ekonomové odhadují, že fond GIC má k dispozici 100 až 330 miliard dolarů. Dle objemu kapitálu je tak druhým největším na světě za suverénním fondem z Abú Zabí. Majoritním vlastníkem developerského projektu Mytišči je společnost PIK Group, která je kótovaná na londýnské burze. PIK Group chce se singapurským investorem postavit městečko, které bude zahrnovat na padesát mrakodrapů, třináct komerčních objektů, pět základních škol, sedm mateřských školek, dvě zdravotní střediska a zhruba 17.470 parkovacích míst. Projekt by měl být dokončen v roce 2013 a nabídne bydlení přibližně pro 50 tisíc obyvatel.
Singapurský GIC je největším suverénním fondem, který se zaměřuje na reality. Nikoliv však jediným. Fond Istithmar, jehož kapitál se odhaduje na osm miliard dolarů a který je ve vlastnictví vládnoucích rodin ze států Perského zálivu, získal před dvěma lety luxusní Knickerbocker Hotel na newyorském Times Square. Katarský suverénní fond se podílí na developerském projektu přestavby bývalých kasáren v londýnské Chelsea na rezidence.

Spasitelé před krizí.

Ekonomové předpovídají, že suverénní fondy budou své aktivity v oblasti nemovitostí zvyšovat. To se týká hlavně západní Evropy a Spojených států, kde se ceny komerčních realit zastavily, případně klesají. Britští analytici dokonce považují suverénní fondy za investory, díky nimž dokáže londýnský trh s komerčními nemovitostmi předejít podobné krizi, která propukla na počátku 90. let. V první polovině loňského roku byly v Londýně uzavřeny realitní transakce v objemu 6,6 miliardy liber, ve druhém pololetí se ale tento ukazatel zastavil jen na částce 2,8 miliardy liber. V posledních třech měsících loňského roku, kdy se již rozšířila úvěrová a hypoteční krize do Evropy, utratili investoři za londýnské nemovitosti pouhých 712 milionů liber. Výhodou suverénních fondů je, že disponují značnými sumami hotovosti, a nemusejí se tedy spoléhat na bankovní úvěry. Zajistit v současné době v Londýně peníze na nákup realit je značným problémem. Z 92 bank, které v britské metropoli tradičně poskytovaly půjčky na realitní transakce, pouze sedm je ochotno tuto službu nabízet i letos. „Nyní existuje naděje pro vlastníky nemovitostí a developery. Na trhu jsou investoři připraveni nakupovat v City. Mezi nimi figurují suverénní fondy ze Středního a Dálného východu,“ konstatoval časopis Property Week. Kupce lákají hlavně klesající ceny nemovitostí. „Když dnes nabízíte něco o pětinu levněji než před šesti měsíci, je samozřejmé, že to bude vypadat zajímavěji,“ uvedl pro Property Week Nick Tyrrell, šéf analýz v JP Morgan. Zástupci mezinárodních realitních společností v Česku potvrzují, že se mezi zájemci o investice do objektů v Česku objevují i kupci z exotických oblastí, jako je Střední východ. Ty největší suverénní fondy ale české reality zatím neobjevily. Nicméně zdroj týdeníku EURO potvrdil, že ve výběrovém řízení na parcely v blízkosti centra Prahy se do užšího výběru dostal jeden z evropských suverénních fondů. S ohledem na probíhající tendr ale nechtěl zveřejnit jeho jméno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít