Spar v Česku chystá expanzi

13. listopadu 2006, 00:00 - (čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

INVESTICEObchodní řetězec Spar, který nyní v Česku provozuje pouze velké hypermarkety Interspar, letos na tuzemském trhu zahájí budování rozsáhlé sítě malých supermarketů. Do pěti let jich firma chce otevřít 100 až 150. První bude zprovozněn letos v prosinci v Třebíči.

INVESTICE

Obchodní řetězec Spar, který nyní v Česku provozuje pouze velké hypermarkety Interspar, letos na tuzemském trhu zahájí budování rozsáhlé sítě malých supermarketů. Do pěti let jich firma chce otevřít 100 až 150. První bude zprovozněn letos v prosinci v Třebíči. „SPAR Česká obchodní společnost bude zároveň zvyšovat počet svých hypermarketů,“ říká generální ředitel společnosti Martin Hruška.

Nové supermarkety budou otevírány v menších městech s nejméně 10 tisíci obyvateli, které jsou zatím doménou především levných diskontních prodejen. Vedení firmy má však v hledáčku i neobsazené lokality velkých měst.

„Příští rok by tempo otevírání nových supermarketů mělo být zhruba stejné jako u našich hypermarketů, tedy plánujeme tři až čtyři nové prodejny. V následujících letech bude ale expanze podstatně rychlejší a předpokládáme, že do pěti let budeme mít v ČR 100 až 150 vlastních supermarketů,“ uvádí Hruška.

Podle dřívějších informací jedná rakouská společnost Spar o převzetí diskontních prodejen Plus, které v Česku provozuje německá skupina Tengelmann. Hruška však nechce tuto informaci komentovat. Plus Discount letos v dubnu provozoval v Česku 121 prodejen a jeho vedení stále tvrdí, že v následujících třech až pěti letech chce počet obchodů Plus zdvojnásobit. Investice do rozšiřování sítě a jejího logistického zázemí mají přesáhnout sedm miliard korun.

Deset největších obchodníků má podle údajů Incoma Research a časopisu Moderní obchod v oblasti rychloobrátkového zboží již zhruba 53procentní podíl na českém trhu. „Koncentrace trhu se ale nadále zpomaluje. Ve srovnání se západní Evropou, kde tento ukazatel činí i 90 procent, je stále nízká,“ upozornil Zdeněk Skála z Incoma Research. Podle Skály řetězce dosud své podíly na tuzemském trhu zvyšovaly pomocí stavby nových prodejen, teď ale přišel čas jejich fúzí.

Z Česka již loni odešel řetězec Julius Meinl, jehož 67 obchodů získal Ahold. Společnost Tesco Stores ČR letos převzala 11 hypermarketů Carrefour a 27 supermarketů Edeka. „Tržní podíly jsou stále hodně rozdrobené. Očekáváme, že se počet největších obchodních řetězců během následujících pěti či sedmi let sníží na polovinu,“ uvedl Skála.

Řetězec Spar dosud v Česku provozoval pouze hypermarkety. Nyní se chce ale zaměřit i na menší prodejny. Do pěti let jich hodlá otevřít až 150.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít