Spar v Česku chystá expanzi

13. listopadu 2006, 00:00 - (čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

INVESTICEObchodní řetězec Spar, který nyní v Česku provozuje pouze velké hypermarkety Interspar, letos na tuzemském trhu zahájí budování rozsáhlé sítě malých supermarketů. Do pěti let jich firma chce otevřít 100 až 150. První bude zprovozněn letos v prosinci v Třebíči.

INVESTICE

Obchodní řetězec Spar, který nyní v Česku provozuje pouze velké hypermarkety Interspar, letos na tuzemském trhu zahájí budování rozsáhlé sítě malých supermarketů. Do pěti let jich firma chce otevřít 100 až 150. První bude zprovozněn letos v prosinci v Třebíči. „SPAR Česká obchodní společnost bude zároveň zvyšovat počet svých hypermarketů,“ říká generální ředitel společnosti Martin Hruška.

Nové supermarkety budou otevírány v menších městech s nejméně 10 tisíci obyvateli, které jsou zatím doménou především levných diskontních prodejen. Vedení firmy má však v hledáčku i neobsazené lokality velkých měst.

„Příští rok by tempo otevírání nových supermarketů mělo být zhruba stejné jako u našich hypermarketů, tedy plánujeme tři až čtyři nové prodejny. V následujících letech bude ale expanze podstatně rychlejší a předpokládáme, že do pěti let budeme mít v ČR 100 až 150 vlastních supermarketů,“ uvádí Hruška.

Podle dřívějších informací jedná rakouská společnost Spar o převzetí diskontních prodejen Plus, které v Česku provozuje německá skupina Tengelmann. Hruška však nechce tuto informaci komentovat. Plus Discount letos v dubnu provozoval v Česku 121 prodejen a jeho vedení stále tvrdí, že v následujících třech až pěti letech chce počet obchodů Plus zdvojnásobit. Investice do rozšiřování sítě a jejího logistického zázemí mají přesáhnout sedm miliard korun.

Deset největších obchodníků má podle údajů Incoma Research a časopisu Moderní obchod v oblasti rychloobrátkového zboží již zhruba 53procentní podíl na českém trhu. „Koncentrace trhu se ale nadále zpomaluje. Ve srovnání se západní Evropou, kde tento ukazatel činí i 90 procent, je stále nízká,“ upozornil Zdeněk Skála z Incoma Research. Podle Skály řetězce dosud své podíly na tuzemském trhu zvyšovaly pomocí stavby nových prodejen, teď ale přišel čas jejich fúzí.

Z Česka již loni odešel řetězec Julius Meinl, jehož 67 obchodů získal Ahold. Společnost Tesco Stores ČR letos převzala 11 hypermarketů Carrefour a 27 supermarketů Edeka. „Tržní podíly jsou stále hodně rozdrobené. Očekáváme, že se počet největších obchodních řetězců během následujících pěti či sedmi let sníží na polovinu,“ uvedl Skála.

Řetězec Spar dosud v Česku provozoval pouze hypermarkety. Nyní se chce ale zaměřit i na menší prodejny. Do pěti let jich hodlá otevřít až 150.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít