Španělsko láká investory

07. června 2004, 00:00 - PETR GOLA publicista
07. června 2004, 00:00

DAŇOVÉ SYSTÉMY ZEMÍ EU Další díl seriálu, ve kterém postupně mapujeme daňové a všeobecně hospodářské poměry v členských zemích EU, je zaměřen na Španělsko.

DAŇOVÉ SYSTÉMY ZEMÍ EU

Další díl seriálu, ve kterém postupně mapujeme daňové a všeobecně hospodářské poměry v členských zemích EU, je zaměřen na Španělsko.

Daňový systém ve Španělsku lze rozčlenit do tří základních úrovní zdanění. Daně stanovené centrální vládou, daně vyměřované vládami autonomních oblastí a daně určované místními úřady. Daně stanovené centrální vládou jsou jednak přímé daně (daň ze zisku společností, daň z příjmu fyzických osob, majetková daň, dědická a darovací daň), jednak nepřímé (DPH, daň z převodu majetku a kolkovné, spotřební daň, dovozní clo, daň z pojistných prémií).

DANĚ Z PŘÍJMŮ

V předchozích letech došlo ve Španělsku k právní úpravě zdaňování příjmů fyzických osob. Cílem vlády bylo celou problematiku podstatně zjednodušit a přitom současně zachovat systém progresivního zvyšování daní v návaznosti na vykázaný příjem. Daňové sazby činí podle vykázaného příjmu 15 až 39,6 %, přičemž tato daň se odvádí do centrálního rozpočtu. Dále se však platí také daně do místních rozpočtů - od tří do 8,4 %. Sazba daně z příjmů právnických osob činí ve většině případů 35 %. Devizoví cizozemci platí 25% daň z příjmu fyzických osob a 35% daň z kapitálových výnosů.

DPH A SPOTŘEBNÍ DANĚ

Základní sazba DPH ve výši 16 % se vztahuje na prodej většiny druhů zboží a služeb. Snížená 7% sazba se vyměřuje u prodeje a dovozu potravin pro lidskou potravu (s výjimkou alkoholických nápojů), krmiv pro zvířata, vody, farmaceutických výrobků, domů v soukromém užívání, dále tuzemské osobní dopravy a přepravy jejích zavazadel, hotelů, restaurací, divadel a kin, sportovních služeb. Nejnižší 4% sazba DPH je aplikována u chleba, mouky, mléka, sýru, vajec, ovoce a zeleniny, knih, novin a časopisů, farmaceutických specialit, invalidních vozidel, protéz invalidních osob a určitých oficiálně sponzorovaných staveb. DPH se nevybírá za dodávky zboží a služeb souvisejících s pojišťovací a finanční činností, zdravotnictvím, výchovou, pronájmem nemovitostí na bydlení. DPH se neaplikuje na Kanárských ostrovech, v Ceutě a Melile. Na Kanárských ostrovech se namísto DPH vybírá 4,5% všeobecná kanárská nepřímá daň. Spotřební daň se vztahuje zejména na alkohol a alkoholické nápoje, pivo, paliva a zpracovaný tabák. Spotřební daň se všeobecně nevyměřuje na Kanárských ostrovech, Ceutě a Melile. Nicméně na Kanárských ostrovech se platí daň za alkohol a pivo a v Ceutě a Melile zase daň za zpracovaný tabák. Na pevnině se ve Španělsku platí 12% daň za nákup určitých druhů vozidel. Ve Španělsku je zavedena nová spotřební daň z odběru elektrického proudu (4,864 %).

OSTATNÍ DANĚ

Mezi ostatní daně patří daň z převodu nemovitosti (6 %), daň z pojistných prémií (6 %), daň z převodu movitých aktiv (4 %), daň z nemovitosti (max. sazba 1,17 %) nebo daň za převod určitých práv k nemovitosti (1 %). Daň z majetkových převodů je vybírána jen za vymezené transakce. Daň se vybírá i za určité veřejné úkony podle obchodního práva. Ve Španělsku existují také volitelné místní daně.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Všechny firmy podnikající na území Španělska jsou povinny přihlásit se k platbám sociálního pojištění. Registrace tohoto pojištění pokrývá zaměstnavatelova rizika, nehody a pracovní úrazy. Zaměstnavatel také musí přihlásit své zaměstnance do systému sociálního zabezpečení. Pro státní příslušníky ze zemí dosavadní evropské patnáctky platí svoboda pohybu, nemusí tedy žádat o pracovní povolení. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek ve Španělsku činí 42,1 hodiny týdně, na zkrácený úvazek 18,1 hodiny týdně. Na zkrácený pracovní úvazek ve Španělsku pracuje 17,0 % žen a 2,6 % mužů.

INVESTOVÁNÍ

Pro zahraniční investory je při současném růstu ekonomiky Španělsko lákavé svou rozlohou a počtem obyvatel. Klima pro zahraniční investice a kapitálové převody je zcela liberální. Zákony zaručují právo zahraničních investorů převádět do zahraničí bez omezení investovaný kapitál a výnosy z něj vytvořené ve Španělsku, stejně tak mohou volně převádět do zahraničí dividendy a zisk. V současné době Španělsko zaujímá deváté místo na světě z hlediska atraktivnosti investic (v rámci EU figuruje na čtvrtém místě). Převládají investice do finančního sektoru, energetiky a cestovního ruchu. Odvětvím se zvýhodněnými podmínkami pro zahraniční investice je energetika. O subvencích rozhoduje ministerstvo průmyslu a energie (mohou dosáhnout maximálně 40 %).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít