SP ČR: Neregulujme zbytečně průmysl a elektroenergetiku

22. června 2011, 19:20 - Profit, TZ
22. června 2011, 19:20

Energetické úspory považují zaměstnavatelé za nezbytnost vývoje ekonomiky. Současně však vyjadřují výhrady k návrhům, které jsou odtrženy od možností evropských podniků a které snižují jejich konkurenceschopnost. To je i případ dnes Evropskou komisí představené Směrnice o energetické účinnosti.

Foto: Profimedia.cz

Návrh směrnice o energetické účinnosti musí být upraven na základě komplexního posouzení reálných dopadů. Jinak dojde kromě nadměrné regulace i k dalšímu významnému finančnímu zatížení českého průmyslu a snížení jeho konkurenceschopnosti,“ upozorňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro energetiku a oblast evropských regulací.

Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá skutečnost, že předložený návrh nestanovuje závazný cíl v oblasti snižování energetické náročnosti pro členské státy a tedy i pro Českou republiku. Zároveň upozorňuje, že návrh v sobě skrývá nebezpečný prvek do budoucna, neboť předpokládá pozdější povinné závazky posílené o předpokládanou kombinaci s opatřeními na snižování emisí skleníkových plynů.

Jsme přesvědčeni, že průmysl a elektroenergetika se již nyní podílí na naplňování těchto rámcových cílů Evropské unie zásadní měrou, včetně snižování energetické náročnosti, a to i na základě směrnice o průmyslových emisích a obchodování s emisními povolenkami,“ uvedl Jan Rafaj.

Zaměstnavatelé jsou toho názoru, že největší potenciál úspor je u rezidenčních a veřejných budov. „Další, dodatečná a do důsledků nepromyšlená regulace k naplnění jednostranných ideových a politických cílů Unie již bezprostředně a zásadním způsobem ohrozí konkurenceschopnost českého i evropského průmyslu a elektroenergetiky, neboť mimo jiné představuje další tlak na růst cen elektrické energie,“ uvedl Jana Rafaj.

Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje za neekonomické a nesystémové zejména návrhy na tzv. povinná národní schémata úspor, doporučenou povinnost instalace kogeneračních jednotek u nových i stávajících zdrojů elektrické energie, povinné zavedení tzv. chytrých měřičů či povinnost energetických auditů.

Podle názoru zaměstnavatelů by povinnost prodejců a distributorů energií snižovat spotřebu koncových zákazníků o 1,5% ročně vedla ke zvýšení transakčních nákladů a byrokracie. Vzhledem k tomu, že tyto náklady by se promítly do cen energií, znamenaly by jednoznačně jejich zvýšení. Současné ceny energií přitom již samy o sobě poskytují významné ekonomické důvody pro zvyšování úspor.

Zaměstnavatelé považují tlak na povinnou kogeneraci u nových tepelných elektráren i pro renovaci stávajících bloků spolu s požadavkem na jejich umístění pouze v lokalitě, kde existuje poptávka po teple, za tlak proti tržnímu přístupu. Ve svém důsledku by návrh Evropské komise zabránil výstavbě nejúčinnějšího zařízení pro danou lokalitu. Pro podporu vysoce účinné kogenerace již dnes existují nástroje, které by bylo vhodnější posílit.

Také povinné zavedení tzv. chytrých měřičů energií povede rovněž k neekonomickým vícenákladům. Povinnost provádět pravidelné tříleté energetické audity by výrazně narušila smysl jejich dobrovolného využívání. Dobrovolné dohody a nepřímé finanční nástroje (kompenzace) podle zaměstnavatelů motivující firmy k použití energeticky úspornějších technologií představují v tomto ohledu nástroje s výrazně vyšším potenciálem a skýtají menší prostor pro zbytečnou administrativu.

Svaz průmyslu a dopravy ČR apeluje na Evropskou komisi a české zástupce v orgánech EU, aby současné návrhy nepodpořili. „Český průmysl již nyní nese hlavní břímě plnění evropských závazků v oblasti energetických úspor a snižování emisí skleníkových plynů na národní úrovni. Přijetí tohoto návrhu v dané podobě by zásadním způsobem ohrozilo jeho konkurenceschopnost,“ upozorňuje viceprezident Jan Rafaj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít