Soutěže na startu

29. prosince 2011, 13:18 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
29. prosince 2011, 13:18

První soutěže na dodavatele nejlevnějšího léku se rozběhnou již v letošní zimě. Vítěz získá plnou úhradu přípravku od pojišťoven, tedy bez doplatku pacientů. Nadto bude mít právo obhospodařovat polovinu trhu po dobu rok a půl. Konkurenčním přípravkům bude úhrada snížena o čtvrtinu. Ministerstvo zdravotnictví registruje první žádosti zdravotních pojišťoven o vyhlášení soutěže, a to od Všeobecné zdravotní pojišťovny a Revírní bratrské pokladny. „Zároveň nám ale bylo sděleno, že tyto žádosti ještě budou dopracovány a předneseny, pokud možno, ve shodě všech tuzemských zdravotních pojišťoven. Tedy po výběru takových léčivých látek, které mohou zdravotním pojišťovnám přinést maximální úsporu a zároveň neohrozit farmakoterapii pacientů. Na toto doplnění, které by bylo shodným postupem všech zdravotních pojišťoven, dosud ministerstvo čeká,“ upřesňuje ředitel odboru farmacie resortu Filip Vrubel.

Glejt od ministerstva

Soutěže o nejnižší cenu léku s plnou úhradou zavádí nový paragraf 39e zákona o veřejném zdravotním pojištění, platný od počátku prosince loňského roku. Soutěže organizuje a vyhlašuje Státní úřad pro kontrolu léčiv poté, co jej o to požádá zdravotní pojišťovna. Její plán musí ale nejprve schválit ministerstvo zdravotnictví. V zákoně ovšem není uvedeno, na základě jakých kritérií má resort postupovat. „Povolovat budeme úhradové soutěže v těch léčivých látkách, kde je přesun mezi jednotlivými léky z hlediska pacientů a jejich farmakoterapie bezpečný. Budou to tedy léčivé látky, kde je větší škála konkurenčních léčiv od vícero výrobců a kde charakter onemocnění a vlastnosti léčiv umožňují průběžně zaměňovat jednotlivé přípravky mezi sebou bez negativního dopadu na léčbu. Přihlížet budeme taktéž k potenciálu úspory v dané skupině,“ vysvětluje Vrubel. K žádosti pojišťovny by se měl resort vyjádřit do 30 dnů. Soutěž bude vyhlášena jen v případě, že konkrétní účinnou látku na tuzemský trh dodávají alespoň tři farmaceutické firmy. Soutěžící se zároveň bude muset dopředu písemně zavázat, že dostojí závazku dodávat přípravek na trh v potřebném množství. Pokud by vítěz slib nesplnil, může být pokutován až do výše 100 milionů korun.

Ochrana pro vítěze

Lékové aukce mohou být elegantním, průzračným a rychlým způsobem, jak významně snížit výdaje pojišťoven na léky. Tak, jak jsou v tuzemsku koncipovány, ale přinášejí několik úskalí. Za prvé – vítěz nebere celý trh, nýbrž jen polovinu. To znamená, že plně hrazený lék se dostane jen k polovině pacientů. Bezdoplatkový lék by mohli užívat všichni jen v případě, že by konkurenti své přípravky zlevnili o čtvrtinu. V tom případě by ale pro pojišťovny bylo výhodnější nutit lékaře, aby předepisovali raději tyto léky. Budou pro ně totiž o čtvrtinu levnější než vítěz.
Stejně tak se ve spolupráci s antimonopolním úřadem hledá cesta, jak zaručit, aby byl vítězný levný lék k dispozici pacientům na pultech lékáren. Distributoři totiž budou jednoznačně motivováni levný přípravek vyvézt a se ziskem prodat v zemích, kde se obchoduje za mnohem vyšší cenu. „V podstatě půjde o státní tendr, takže se výherci musí zajistit přiměřená ochrana,“ vysvětluje šéf lékového úřadu Martin Beneš. Uvažuje se například o tom, že by vítězný přípravek do lékáren dodával jen jeden konkrétní distributor pod příslibem, že jej neprodá za hranice.

Strach z vyklizení trhu

Stejně tak zdravotní pojišťovny mají obavy, aby soutěže nevedly k tomu, že výrobci postupně vyklidí malý český trh a dané léky nebudou v tuzemsku dostupné vůbec. Proto nyní vybírají, na kterých účinných látkách aukce vyzkouší. „Na soutěže se připravujeme, chceme je vyzkoušet, ale zatím ne plošně. Nyní vytipováváme vhodné léky,“ říká Pavel Frňka z České průmyslové zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že chce v první fázi spustit zhruba tři úhradové soutěže, tedy aukce ve třech léčivých látkách. „Na základě průběžného sledování a vyhodnocování úspěšnosti tohoto nástroje lékové politiky pak zvážíme, zda jej rozšíříme i na větší počet skupin,“ doplňuje Vrubel. Diskutuje se rovněž o doplnění dalšího paragrafu do zákona, jenž by zavedl takzvanou slevovou soutěž. Účastníci v tomto případě nesoutěží o co nejnižší ceny léků, nýbrž o co největší slevy, které po skončení aukčního období poskytnou zdravotním pojišťovnám za každý výrobek, jenž byl v lékárně vyzvednut pacientem. Slevy se přitom mají zálohově poukazovat jednou měsíčně, takže pojišťovny na vratky nebudou muset čekat celý rok a půl. Forma ex post slevy zároveň nepobízí k reexportu léku na zahraniční trh.
Z povinnosti se žádný farma dodavatel nevyvleče: slevy budou kryty bankovní garancí. Vítěz získá celý trh a současně bude povinen pokrýt veškerou poptávku konečných uživatelů léku. Návrh řeší i případ, kdy pacient nemůže z medicínských důvodů vítězný přípravek užívat. Po schválení revizním lékařem má nárok na jinou variantu, kterou snáší, a to rovněž bez doplatku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít