Soutěž hledala elitu mezi zaměstnavateli

23. června 2011, 09:48 - Renata Lichtenegerová
23. června 2011, 09:48

Zaměstnavatelem roku 2011 je společnost AGC Flat Glass Czech. Navzdory letošním náročnějším kritériím tak obhájila vítězství z loňska. Ocenění si odnesly i další firmy, například ČEZ, Centroprojekt a Škoda Auto.

Foto: Zaměstnavatel roku 2011

Již podeváté pořádala společnost Fincentrum soutěž Zaměstnavatel roku. Pro letošek ale přišla s novinkou. „Změnili jsme odborného garanta soutěže. Zúčastněné firmy si přály více tvrdých dat, jasná čísla, která jim dají co nejlepší zpětnou vazbu,“ říká Pavel Hulák, který ve společnosti Fincentrum působí jako ředitel divize Zaměstnanecké výhody.

Všech 108 přihlášených zaměstnavatelů bylo na základě nového systému podrobeno detailní analýze institutu Saratoga z mezinárodní poradenské sítě PricewaterhouseCoopers.

Absolutní vítězství a titul Zaměstnavatel roku 2011 pak získala stejně jako loni společnost AGC Flat Glass, člen skupiny AGC. Firma sídlící v Teplicích je největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve středoevropském regionu. U nás má celkem 987 zaměstnanců a její dceřiné společnosti v České republice, na Slovensku a v Polsku pak dalších 2 500 pracovníků. „Naše letošní vítězství je pro mě velkým překvapením. Když jsme vyhráli v loňském roce, považovali jsme to za důkaz toho, že jsme se dokázali vypořádat s krizí. Vyrovnali jsme se s počty zaměstnanců, s fixními náklady a podobně. Naše letošní vítězství je pro nás potvrzením toho, že jdeme správnou cestou,“ konstatoval ředitel AGC Flat Glass Czech Libor Sehnal.

Jen jeden vítěz

Druhé místo v hlavní kategorii udělila porota společnosti Novem Car Interior Design, třetí pak získalo Mondi štětí. Mezi hodnocená kritéria hlavní kategorie patřily například hodiny školení na jednoho pracovníka, míra fluktuace zaměstnanců, počet pracovních úrazů, náklady na odměňování zaměstnanců či jejich poměr vůči celkovým výnosům společnosti.

V rámci jednotlivých ekonomických sektorů byly tyto ukazatele srovnávány také s mediánem za celý obor. „Výrazné zpřísnění metodiky a hodnocení založené na tvrdých objektivních datech způsobilo, že v některých krajích České republiky mohlo být vyhlášeno pouze první místo. Ostatní přihlášení prostě neprošli náročnými kvalifikačními kritérii,“ přibližuje situaci Hulák.

Studenti volí ČEZ

Preference studentů tuzemských vysokých škol určily vítěze kategorie The Most Desired Company neboli nejžádanější zaměstnavatel. Nejlépe se v této kategorii tradičně umísťují největší tuzemské podniky – banky, mobilní operátoři či velké průmyslové společnosti. V rámci letošního průzkumu mezi studenty vysokých škol získala nejlepší hodnocení a titul The Most Desired Company 2011 energetická společnost ČEZ.

Menším podnikům do 500 zaměstnanců pak byla určena kategorie Progresivní zaměstnavatel, v níž se nejlépe umístila společnost Centroprojekt. Druhou příčku obsadila firma Lapp Kabel následovaná GMC Software Technology.

škoda bourá bariéry

Speciální kategorií v rámci soutěže byl Zaměstnavatel bez bariér. Jejím odborným garantem se stala tradičně nadace Konto Bariéry.

Kategorie má za účel vyzdvihnout firmy, které zaměstnávají handicapované osoby nikoliv za účelem splnění tabulkových požadavků a následného čerpání zákonných příspěvků, nýbrž kvůli jejich schopnostem, na něž handicap nemá vliv. „Začali jsme se dostávat do situace, kdy jsme školili a rekvalifikovali lidi v našich počítačových učebnách po celé republice a oni nenacházeli pracovní uplatnění,“ vysvětluje význam této kategorie ředitelka nadace Božena Jirků. Titul „Zaměstnavatel bez bariér“ letos získala společnost škoda Auto. Druhé místo obsadila firma Medicco a na třetí příčce se umístila Česká televize.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít