Soutěž exportérů letos zacílí na Indii

01. června 2010, 03:15 - Tomáš Stingl
01. června 2010, 03:15

Elitu mezi menšími a středně velkými exportéry bude hledat již třináctý ročník Exportní ceny DHL HSBC. Oceněny budou firmy s nejrychlejším růstem vývozu. Mezi nimi i nejlepší exportér z kraje Vysočina či nejobratnější dobyvatel indického trhu.

Do Indie láká investory především miliarda tamních spotřebitelů.

Autor: Shutterstock

Již potřinácté budou malé a střední fir­my soutěžit o prestižní Exportní cenu DHL HSBC, která náleží společnostem s nejrychlejším meziročním růstem vývozu. „Magické číslo třináct by mohlo být šťastné, přestože jsme uprostřed globální ekonomické krize. Zájem českých exportérů o soutěž nás totiž velmi překvapil. Jen za první dva dny, kdy jsme otevřeli registraci, se přihlásilo 17 zájemců. Tak rychlý zájem v předchozích letech nepamatuji,“ říká Luděk Drnec, zastupující generální ředitel a obchodní ředitel společnosti DHL Express v České republice, která je zakladatelem soutěže.

Soutěž má pomoct získat publicitu, užitečné kontakty a i hodnotné ceny menším vývozcům, kteří nemají na podporu vývozu takové prostředky jako velké průmyslové podniky. Hodnotí se loňský meziroční růst exportu a jeho podíl na celkovém obratu firmy.

Jako novou podmínku pro registraci proto pořadatelé vložili do soutěže to, že firma musela v roce 2008 vyvézt zboží nebo služby alespoň za 100 tisíc korun. „Důvod je, aby odborná porota měla s čím porovnávat růst exportu v roce 2009,“ říká Aleš Řiháček z odboru strategie, marketingu a komunikace agentury CzechTrade, pod jejíž záštitou se soutěž koná.

Svého vítěze by se měly dočkat oddělené kategorie pro malou společnost do 50 zaměstnanců a pro středně velkou firmu do 250 zaměstnanců. Vedle toho je vypsáno ještě několik dalších kategorií. Agentura Czech­Trade ocení jednak svého nejúspěšnějšího klienta a také vývozce, který dobře pracoval s designem svých výrobků.

Stejně jako v předchozích ročnících také porota vybere nejlepšího vývozce z jednoho českého kraje. Letos je v centru pozornosti Vysočina. V Jihlavě se proto také bude konat v průběhu roku jedno ze setkání s exportéry.

Naopak coby cílový zahraniční region je letos zvolena Indie, jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik. „Je to ovšem náročný trh, i kvůli obrovské byrokratické zátěži. Například než tam můžete přistoupit k vlastní realizaci nějakého obchodu, trvá to v průměru 425 dní,“ ilustruje ředitel exportních finančních služeb banky HSBC Tomáš Nymburský. Právě náročnost indického trhu ale podle něj tím spíš prověří českého exportéra. Porota ocení toho, který dosáhl loni v Indii nejrychlejšího pokroku.

Do soutěže se mohou firmy přihlásit prostřednictvím formuláře na www.exportnicena.cz. Uzávěrka je 15. října. Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne 16. listopadu v Klášteře minoritů svatého Jakuba v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít