Soutěž exportérů letos zacílí na Indii

01. června 2010, 03:15 - Tomáš Stingl
01. června 2010, 03:15

Elitu mezi menšími a středně velkými exportéry bude hledat již třináctý ročník Exportní ceny DHL HSBC. Oceněny budou firmy s nejrychlejším růstem vývozu. Mezi nimi i nejlepší exportér z kraje Vysočina či nejobratnější dobyvatel indického trhu.

Do Indie láká investory především miliarda tamních spotřebitelů.

Autor: Shutterstock

Již potřinácté budou malé a střední fir­my soutěžit o prestižní Exportní cenu DHL HSBC, která náleží společnostem s nejrychlejším meziročním růstem vývozu. „Magické číslo třináct by mohlo být šťastné, přestože jsme uprostřed globální ekonomické krize. Zájem českých exportérů o soutěž nás totiž velmi překvapil. Jen za první dva dny, kdy jsme otevřeli registraci, se přihlásilo 17 zájemců. Tak rychlý zájem v předchozích letech nepamatuji,“ říká Luděk Drnec, zastupující generální ředitel a obchodní ředitel společnosti DHL Express v České republice, která je zakladatelem soutěže.

Soutěž má pomoct získat publicitu, užitečné kontakty a i hodnotné ceny menším vývozcům, kteří nemají na podporu vývozu takové prostředky jako velké průmyslové podniky. Hodnotí se loňský meziroční růst exportu a jeho podíl na celkovém obratu firmy.

Jako novou podmínku pro registraci proto pořadatelé vložili do soutěže to, že firma musela v roce 2008 vyvézt zboží nebo služby alespoň za 100 tisíc korun. „Důvod je, aby odborná porota měla s čím porovnávat růst exportu v roce 2009,“ říká Aleš Řiháček z odboru strategie, marketingu a komunikace agentury CzechTrade, pod jejíž záštitou se soutěž koná.

Svého vítěze by se měly dočkat oddělené kategorie pro malou společnost do 50 zaměstnanců a pro středně velkou firmu do 250 zaměstnanců. Vedle toho je vypsáno ještě několik dalších kategorií. Agentura Czech­Trade ocení jednak svého nejúspěšnějšího klienta a také vývozce, který dobře pracoval s designem svých výrobků.

Stejně jako v předchozích ročnících také porota vybere nejlepšího vývozce z jednoho českého kraje. Letos je v centru pozornosti Vysočina. V Jihlavě se proto také bude konat v průběhu roku jedno ze setkání s exportéry.

Naopak coby cílový zahraniční region je letos zvolena Indie, jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik. „Je to ovšem náročný trh, i kvůli obrovské byrokratické zátěži. Například než tam můžete přistoupit k vlastní realizaci nějakého obchodu, trvá to v průměru 425 dní,“ ilustruje ředitel exportních finančních služeb banky HSBC Tomáš Nymburský. Právě náročnost indického trhu ale podle něj tím spíš prověří českého exportéra. Porota ocení toho, který dosáhl loni v Indii nejrychlejšího pokroku.

Do soutěže se mohou firmy přihlásit prostřednictvím formuláře na www.exportnicena.cz. Uzávěrka je 15. října. Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne 16. listopadu v Klášteře minoritů svatého Jakuba v Praze.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít