Soukromí exekutoři narážejí na nezájem úřadů a chyby v zákonech

07. října 2002, 00:00 - Tomáš Johánek
07. října 2002, 00:00

Již rok platí zákon, umožňující činnost soukromých exekutorů. Přes všechny překážky se tak vymahatelnost práva v ČR začíná blížit evropským standardům. Za rok svého působení vyřešili 102 soukromí soudní exekutoři celkem 31 tisíc nařízených exekucí.

Již rok platí zákon, umožňující činnost soukromých exekutorů. Přes všechny překážky se tak vymahatelnost práva v ČR začíná blížit evropským standardům.

Za rok svého působení vyřešili 102 soukromí soudní exekutoři celkem 31 tisíc nařízených exekucí. Průměrná vymahatelnost, tedy částka z vymáhané sumy, kterou se pro věřitele podaří skutečně získat, se pohybovala mezi 60 až 70 procenty. Zatím 19 okresů své exekutory nemá kvůli nízké odborné úrovni přihlášených uchazečů.

Zákon je špatný a součinnost vázne

Podle prezidenta Exekutorské komory ČR Juraje Podkonického s novým zákonem přišla doba, kdy se vymahatelnost práva u nás začíná blížit úrovni podobné evropským standardům. Skutečnost však není tak úplně růžová a problémy souvisejí jednak se špatným zákonem, který má hodně děr, a jednak s přístupem institucí k soudním exekucím. Největší obtíže exekutorům způsobuje špatné nebo žádné poskytování součinnosti ze strany třetích osob, zejména některých bank, zdravotních pojišťoven a Střediska cenných papírů. Problémem je i součinnost exekutorů s některými okresními úřady, které vedou registry motorových vozidel. Komplikovaný styk mají exekutoři rovněž s centrálním registrem obyvatel, vedeným ministerstvem vnitra. „Tyto instituce by podle zákona měly poskytovat soudním exekutorům informace o majetkových poměrech dlužníků. V praxi ale tento proces zdržují nebo přímo znemožňují různé formální překážky, jako například vyžadování nesmyslně vysokých poplatků za poskytování informací nebo nepřipravenost poskytovat informace elektronickou cestou,“ upozornil Podkonický. Dodal, že bez této kvalitní spolupráce se soudní exekutoři neobejdou.

Jak probíhá exekuce

Soudní exekuce začíná na návrh soudu, její podmínkou je tedy rozsudek soudu nebo vykonatelný platební rozkaz, odsouzená směnka, rozhodčí nález a podobně. „Kdokoliv se tedy může obrátit na soudní exekutory teprve v okamžiku, kdy má v ruce takové rozhodnutí a až v té chvíli může začít samotná exekuce,“ prohlásil člen prezídia Exekutorské komory Vladimír Plášil. Ten zároveň upozornil na chyby v existujícím zákoně, které využívají dlužníci pro podávání opravných prostředků, tedy odvolání nebo stížnosti. Zákon prý obsahuje mnoho možností pro podání opravných prostředků, která následně musí vyřešit soud, což trvá určitou dobu. Přesto však soudní exekutoři pracují rychleji než soudní vykonavatelé a hlavním přínosem pro věřitele je to, že už nemusí složitě dohledávat majetek dlužníka. To je záležitost exekutora.

Nevyužité možnosti exekucí

V činnosti soukromých soudních exekutorů existuje pro stát mnoho nevyužitých příležitostí. Zejména v souvislosti s likvidací následků povodní vyzval Podkonický orgány státní správy i samosprávy k větší spolupráci se soudními exekutory při vyklizování obecních bytů po neplatičích a při vymáhání daňových nedoplatků. Tím by chtěla komora přispět k rychlejšímu zabezpečování náhradního bydlení pro postižené povodněmi a k získání dalších finančních zdrojů pro likvidaci následků povodní. Překvapující je podle Podkonického zejména nezájem některých finančních úřadů spolupracovat se soudními exekutory, a to i přesto, že jen za loňský rok se v Česku nepodařilo vybrat celkem 35,5 miliardy korun na daňových nedoplatcích.

Odměna exekutora

do tří milionů 15 procent

do 40 milionů 10 procent

do 50 milionů 5 procent

do 250 milionů 1 procento

min. odměna je 3000 korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít