Soukromá válka pana Woodforda

16. prosince 2011, 12:46 - Mgr. Dáša Hyklová
16. prosince 2011, 12:46

Olympus Mgr.

Brit Michael Woodford ještě několik týdnů po svém říjnovém odvolání z pozice generálního ředitele společnosti Olympus prohlašoval, že jej v Japonsku již nikdo nikdy neuvidí. Měl tehdy obavy o svoji bezpečnost. Byl to totiž on, kdo v létě poukázal na podezřelé finanční transakce světoznámého japonského výrobce fotoaparátů a endoskopů ve výši 1,7 miliardy dolarů prováděné do jeho nástupu do funkce. Woodford se tento měsíc do Japonska vrátil. Ochotně spolupracuje s tamními vyšetřovateli, setkal se také s klíčovými investory společnosti. Zřejmě jej také uklidnilo, že dosavadní šetření prozatím neprokázalo, že by finanční toky dřívějších akvizic Olympusu směřovaly k členům jakuzy. Hlavním důvodem posledních aktivit Woodforda je však jeho snaha opět usednout do čela firmy.
Michael Woodford prohlašuje, že právě on je schopen společnost dostat z krize, jež je nejhorší od roku 1919, kdy byl Olympus založen. Pro japonské akcionáře je nicméně nepřijatelný. Svým postupem totiž Woodford spustil lavinu, která smetla předsedu správní rady a prezidenta Cujošiho Kikukawu, viceprezidenta Hisašiho Moriho a také interního auditora Hideho Jamadu. Skandál navíc firmu velmi poškodil a oslabil, akcie Olympusu spadly od října o přibližně 70 procent. Vedení Olympusu již v polovině října připustilo, že velká část zmiňovaných peněz byla použita na nákup preferenčních akcií. Tímto způsobem se maskovaly ztráty z investic do cenných papírů. Minulou středu předložil Olympus na poslední chvíli japonským burzovním orgánům přepracované výsledky zprávy za uplynulých pět let. Učinil tak pouhé tři hodiny před vypršením termínu, díky čemuž mohou akcie společnosti prozatím zůstat na burze. Vypovězení jí však stále hrozí kvůli účetním podvodům.
Revize výsledků potvrdila, že hospodaření podniku bylo za poslední roky horší, než Olympus oficiálně uváděl. Pouze za prvních šest měsíců představovala čistá ztráta 32,3 miliardy jenů (8,17 miliardy Kč). Za finanční rok 2011, který skončil v březnu, představoval čistý zisk pouze 3,87 miliardy. Až donedávna přitom vedení mluvilo o zisku 7,38 miliardy. Objem čistých aktiv činí 115,58 miliardy (29 miliard Kč), přestože těsně před propuknutím skandálu firma uváděla cifru 166,84 miliardy jenů. Budoucnost Olympusu zůstává nejistá. Objevily se již zprávy, že by o něj měly zájem konkurenční firmy Fujifilm a Hoya. Členové představenstva oznámili, že se někteří z nich vzdají funkcí, ale před odstoupením chtějí své následníky vybrat sami. Woodford se již nechal slyšet, že na to nemají právo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít