Soukromá válka pana Woodforda

16. prosince 2011, 12:46 - Mgr. Dáša Hyklová
16. prosince 2011, 12:46

Olympus Mgr.

Brit Michael Woodford ještě několik týdnů po svém říjnovém odvolání z pozice generálního ředitele společnosti Olympus prohlašoval, že jej v Japonsku již nikdo nikdy neuvidí. Měl tehdy obavy o svoji bezpečnost. Byl to totiž on, kdo v létě poukázal na podezřelé finanční transakce světoznámého japonského výrobce fotoaparátů a endoskopů ve výši 1,7 miliardy dolarů prováděné do jeho nástupu do funkce. Woodford se tento měsíc do Japonska vrátil. Ochotně spolupracuje s tamními vyšetřovateli, setkal se také s klíčovými investory společnosti. Zřejmě jej také uklidnilo, že dosavadní šetření prozatím neprokázalo, že by finanční toky dřívějších akvizic Olympusu směřovaly k členům jakuzy. Hlavním důvodem posledních aktivit Woodforda je však jeho snaha opět usednout do čela firmy.
Michael Woodford prohlašuje, že právě on je schopen společnost dostat z krize, jež je nejhorší od roku 1919, kdy byl Olympus založen. Pro japonské akcionáře je nicméně nepřijatelný. Svým postupem totiž Woodford spustil lavinu, která smetla předsedu správní rady a prezidenta Cujošiho Kikukawu, viceprezidenta Hisašiho Moriho a také interního auditora Hideho Jamadu. Skandál navíc firmu velmi poškodil a oslabil, akcie Olympusu spadly od října o přibližně 70 procent. Vedení Olympusu již v polovině října připustilo, že velká část zmiňovaných peněz byla použita na nákup preferenčních akcií. Tímto způsobem se maskovaly ztráty z investic do cenných papírů. Minulou středu předložil Olympus na poslední chvíli japonským burzovním orgánům přepracované výsledky zprávy za uplynulých pět let. Učinil tak pouhé tři hodiny před vypršením termínu, díky čemuž mohou akcie společnosti prozatím zůstat na burze. Vypovězení jí však stále hrozí kvůli účetním podvodům.
Revize výsledků potvrdila, že hospodaření podniku bylo za poslední roky horší, než Olympus oficiálně uváděl. Pouze za prvních šest měsíců představovala čistá ztráta 32,3 miliardy jenů (8,17 miliardy Kč). Za finanční rok 2011, který skončil v březnu, představoval čistý zisk pouze 3,87 miliardy. Až donedávna přitom vedení mluvilo o zisku 7,38 miliardy. Objem čistých aktiv činí 115,58 miliardy (29 miliard Kč), přestože těsně před propuknutím skandálu firma uváděla cifru 166,84 miliardy jenů. Budoucnost Olympusu zůstává nejistá. Objevily se již zprávy, že by o něj měly zájem konkurenční firmy Fujifilm a Hoya. Členové představenstva oznámili, že se někteří z nich vzdají funkcí, ale před odstoupením chtějí své následníky vybrat sami. Woodford se již nechal slyšet, že na to nemají právo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít