Souhlas s výhradami

26. září 2005, 00:00 - admin
26. září 2005, 00:00

ODBORNÍCI O OSOBNÍM BANKROTU Odborníci oslovení v anketě týdeníku Profit myšlenku osobního bankrotu v zásadě podporují. K vládnímu návrhu mají ale dílčí výhrady.

ODBORNÍCI O OSOBNÍM BANKROTU Odborníci oslovení v anketě týdeníku Profit myšlenku osobního bankrotu v zásadě podporují. K vládnímu návrhu mají ale dílčí výhrady.

Michal Korčák, advokát 

Ten návrh považuji za poměrně rozumný. A to jak pro věřitele, tak pro dlužníka. Pokud se ovšem spolu budou schopni domluvit. Dlužník žije v současnosti v nejistotě. Neví, kdy na něj přijde exekutor. Osobní bankrot by mu dával šanci - až vypořádá alespoň část svých závazků, může začít od nuly. A je to lepší i pro věřitele, který si řekne dobrá, dostanu alespoň něco. Má jistotu, že se mu dlužník nebude schovávat a že nebude převádět svůj majetek na jiné vlastníky. Z praxe vím, že kdo chce za každou cenu dostat všechno, nemusí dostat vůbec nic.

Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank  Zákon v podobné podobě by zřejmě ochránil spíše dlužníka, mohl by negativně ovlivnit efektivní vymáhání dluhů. Na druhé straně klienti zřejmě tento zákon nebudou ve velké míře zneužívat a prohlašovat na sebe konkurzy záměrně. Připravili by se totiž o jakoukoliv možnost získání úvěru v budoucnosti.

Juraj Podkonický, prezident Exekutorské komory České republiky 

Za podmínky, že s osobním bankrotem bude muset souhlasit věřitel, jedná se z našeho pohledu o krok dobrým směrem. Je tu však velké ALE: V Nizozemsku, kde je podobný zákon v platnosti, dochází k jeho zneužívání. Například člověk, který si vezme úvěr 5 milionů korun, splatí dohromady pouze 500 tisíc korun a je během poměrně krátké doby oddlužen. V našich podmínkách by to znamenalo, že si pak může klidně vzít další úvěr s úmyslem opět zbankrotovat. Rádi bychom proto do zákona vtělili dvě omezení. Za prvé, občan může zbankrotovat pouze jednou v životě. Za druhé, bude zřízen veřejně přístupný centrální registr „osobních bankrotářů“, ve kterém budou údaje vedeny po neomezenou dobu.

Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus 

Nová podoba úpadkového práva by měla být jednoznačným přínosem, protože s sebou přinese zrychlení a zjednodušení úpadků. I přesto, že zadlužení domácností v ČR zdaleka (několikanásobně) nedosahuje stavu v původních zemích EU, silný růst hypotečních úvěrů a splátkového prodeje přinutil zákonodárce zavést institut osobního bankrotu i u nás. Hlavní výhodu shledávám ve větších pravomocích věřitelů vůči dlužníkům, tedy omezení vlivů pomalých soudů a druhou šanci pro tzv. poctivého dlužníka, který opravdu chce své závazky splácet. Nevýhodou tak zůstává dlouhá doba zavedení do praxe (předpokládá se rok 2007) a fakt, že úprava postihne jen nové bankrotáře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít