Soudní poplatky nikoho nezabijí

14. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
14. března 2005, 00:00

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám. Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám.

Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Zřejmě největším zdrojem polemik se stalo schválení poplatků ve výši padesát tisíc u fyzické a sto tisíc u právnické osoby, které se mají platit ve formě kauce v případě podání návrhu na předběžné opatření soudu. Tento institut je zaveden do právní praxe především z toho důvodu, aby v průběhu řádného soudního řízení nedocházelo k nezvratným škodám, které by již nešly odstranit.

Zvláště při známé pomalé práci našich soudů je toto opatření na místě, ale užívá se běžně na celém světě. Problémem je, že v současnosti jsou soudy stále více a více zahlceny žádostmi o vydání předběžných opatření, což nepochybně souvisí s již zmíněnou zdlouhavostí při běžném soudním projednání. Z čistě procesního hlediska ovšem nastává paradoxní situace, že soudy pak neřeší nic jiného než předběžná opatření, takže se nakonec řízení samotné nadále prodlužuje. Navíc soudci občas považují předběžné opatření za jakési formální rozhodnutí, a tak často definitivní vyřešení těchto případů odsouvají.

Podle poslanců právě zavedení poplatků má soudům ulehčit a řízení zrychlit. Kritikové ovšem namítají, že problémem se může stát nerovný přístup ke spravedlnosti u sociálně slabších občanů, sto tisíc zase může být nepřekonatelnou překážkou pro živnostníka či malého podnikatele. V teoretické rovině je toto tvrzení pravdivé, na druhé straně je však konkrétní výklad zákona a praxe jiná. Povinnost složení kauce je totiž de facto omezena pouze na obchodní spory, takže obyčejných žalob, například o výživné či v pracovních sporech, se nevyžaduje. Soud na žádost může rovněž od složení kauce - například ze sociálních důvodů -ustoupit.

Systém kaucí existuje i v jiných zemích, například v USA, v Evropě třeba ve Velké Británii. V těchto zemích se díky kaucím rozběhl i slušně prosperující druh byznysu. Řada firem se totiž specializuje na posuzování právní relevantnosti žalob, často za občana či firmu kauci zaplatí a z vyhraného sporu se pak zahojí. V případě očekávání prohry pak raději právně neznalému občanovi jeho spor rozmluví.

Pokud soudy budou rozhodovat v případě kaucí při vydání návrhu na předběžné opatření rozumně, měla by změna nakonec prospět jak české justici, tak občanům i jednotlivým firmám.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít