Soudní poplatky nikoho nezabijí

14. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
14. března 2005, 00:00

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám. Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Novinka by při rozumném používání mohla prospět jak české justici, tak občanům i firmám.

Od dubna začne platit novela občanského soudního řádu. Ta by měla radikálně změnit doposud přežívající praxi v civilně právním soudnictví. A budiž i přes některé pochybnosti řečeno, že se v tomto případě spíše jedná o změny k lepšímu.

Zřejmě největším zdrojem polemik se stalo schválení poplatků ve výši padesát tisíc u fyzické a sto tisíc u právnické osoby, které se mají platit ve formě kauce v případě podání návrhu na předběžné opatření soudu. Tento institut je zaveden do právní praxe především z toho důvodu, aby v průběhu řádného soudního řízení nedocházelo k nezvratným škodám, které by již nešly odstranit.

Zvláště při známé pomalé práci našich soudů je toto opatření na místě, ale užívá se běžně na celém světě. Problémem je, že v současnosti jsou soudy stále více a více zahlceny žádostmi o vydání předběžných opatření, což nepochybně souvisí s již zmíněnou zdlouhavostí při běžném soudním projednání. Z čistě procesního hlediska ovšem nastává paradoxní situace, že soudy pak neřeší nic jiného než předběžná opatření, takže se nakonec řízení samotné nadále prodlužuje. Navíc soudci občas považují předběžné opatření za jakési formální rozhodnutí, a tak často definitivní vyřešení těchto případů odsouvají.

Podle poslanců právě zavedení poplatků má soudům ulehčit a řízení zrychlit. Kritikové ovšem namítají, že problémem se může stát nerovný přístup ke spravedlnosti u sociálně slabších občanů, sto tisíc zase může být nepřekonatelnou překážkou pro živnostníka či malého podnikatele. V teoretické rovině je toto tvrzení pravdivé, na druhé straně je však konkrétní výklad zákona a praxe jiná. Povinnost složení kauce je totiž de facto omezena pouze na obchodní spory, takže obyčejných žalob, například o výživné či v pracovních sporech, se nevyžaduje. Soud na žádost může rovněž od složení kauce - například ze sociálních důvodů -ustoupit.

Systém kaucí existuje i v jiných zemích, například v USA, v Evropě třeba ve Velké Británii. V těchto zemích se díky kaucím rozběhl i slušně prosperující druh byznysu. Řada firem se totiž specializuje na posuzování právní relevantnosti žalob, často za občana či firmu kauci zaplatí a z vyhraného sporu se pak zahojí. V případě očekávání prohry pak raději právně neznalému občanovi jeho spor rozmluví.

Pokud soudy budou rozhodovat v případě kaucí při vydání návrhu na předběžné opatření rozumně, měla by změna nakonec prospět jak české justici, tak občanům i jednotlivým firmám.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít