Soudci v záloze

30. prosince 2009, 13:54 - Michal Kučera
30. prosince 2009, 13:54

Představitelé justice v důchodu by mohli zastupovat za mladší kolegy

Pojem aktivních záloh byl dříve dáván do souvislosti pouze s armádou. Možná ale bude jednou používán i v případě justice. Institut „emeritního soudce“, o jehož zavedení se snaží Soudcovská unie ČR (SU), se totiž těmto zálohám velmi podobá. Spočívá v tom, že starší soudci, kteří dosáhli důchodového věku, by neodcházeli do klasické penze, ale pouze zůstávali mimo činnou službu. Pokud by se po pár měsících či letech odpočinku rozhodli ke své profesi vrátit a jejich služeb by bylo potřeba, mohli by si opět obléci talár a mladším kolegům na nějakou dobu vypomoci. To by se vyplatilo jak v případě přetížených soudů, které nestíhají běžnou agendu, tak třeba při mateřských dovolených, kdy řada soudkyň na několik let odejde a jejich práci nemá kdo udělat. Ministerstvo spravedlnosti se ale zatím k věci staví spíše rezervovaně a obává se zvýšených nákladů.

Justiční psychotesty? „Soudci by v souvislosti s věkem odcházet do důchodu nemuseli, funkce by jim nezanikala,“ popisuje záměr viceprezidentka SU a soudkyně mladoboleslavského okresního soudu Šárka Hájková. K tomu, aby se mohla tato změna uskutečnit, je ale nutná rozsáhlá novelizace právních předpisů. Především by bylo nutné zrušit hranici sedmdesáti let, kdy funkce soudce zaniká. Toto pravidlo je považováno za sporné a podle Šárky Hájkové je zřejmě i v rozporu s ústavou. Její stanovisko podporuje fakt, že u soudců ústavního soudu žádná taková hranice neexistuje. Pokud by došlo ke zrušení věkového limitu i u soudců obecných soudů, starší z nich by zřejmě museli podstoupit lékařské prohlídky, případně i specializované psychologické vyšetření.

Důchodci na soudech Pád hranice sedmdesáti let je ale pouze první podmínka. Druhou nutnou změnou pravidel je, že soudce, který by dovršil důchodový věk, by si musel zvolit, zda chce v práci pokračovat, nebo ne. „Mohou si vybrat, jestli už nechtějí mít s justicí nic společného, nebo zda jen odejdou mimo činnou službu, budou pobírat část platu, udržovat si odbornost, ale budou připraveni nastoupit v případě potřeby,“ řekl k záměru pro týdeník EURO prezident SU Tomáš Lichovník.
K tomuto návrhu unie přistoupila i proto, že česká justice stárne. „Lidí ve věku 60 až 70 let je v ní 279. Z toho je více než polovina žen, které tvoří většinu i z celkového počtu asi tří tisíc českých soudců. A věku šedesáti let se blíží další obrovská masa lidí, celkem 458 soudců,“ říká Hájková. Tito lidé z hlediska platových nákladů znamenají nejvyšší položky. Mají totiž nejdelší praxi a jsou tak zařazeni v nejvyšších platových třídách. Například na okresním soudě je průměrný čistý měsíční plat kolem 61 tisíc korun. Nově jmenovaní soudci berou zhruba o dvacet tisíc méně.

Vysoké náklady Soudci, kteří jsou v důchodovém věku, mají navíc právo na starobní důchod. Ten potom pobírají spolu s platem. Ze zmíněných 279 soudců po šedesátce jich starobní důchod bere 166. Když se sečtou jejich platy a důchody, vycházejí nemalé částky. Důchody českých soudců jsou přitom mezi relativně nejnižšími v Evropě, pohybují se kolem sedmnácti procent někdejší mzdy, evropský průměr je šedesát až osmdesát procent. Finanční zabezpečení těch, kteří odejdou mimo činnou službu, by podle plánu nadále nemělo mít charakter důchodu, ale platu, protože funkce by nezanikala. Mzda by ovšem nezůstala v plné výši. Současně by zaniklo právo soudce na starobní důchod. Podle SU by tyto změny měly být z finančního hlediska neutrální, nebo by se díky nim dokonce ušetřilo. Ministerstvu spravedlnosti se ale výhodnost změn nezdá tak zřejmá. „Návrh vnímáme pozitivně a jsme připraveni o něm diskutovat. Za současné ekonomické situace by ale byla tato opatření zřejmě příliš nákladná. Navíc nelze zvýšit důchody pouze jedné skupině osob, ale je nutné tento krok zasadit do širšího záměru reformy důchodů,“ uvedl první náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges.
Možnou výhodou ovšem může být generační obměna v justici. Pokud totiž soudci odejdou z funkce, aby si užili důchod, s tím, že se třeba časem vrátí, budou muset být jejich místa zaplněna novými silami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít