Soudci se bojí rozhodnout

07. listopadu 2008, 00:00 - Petra Sýkorová
07. listopadu 2008, 00:00

Běžný podnikatel se do přímého kontaktu se soudy často nedostává.

Zpravidla za něj vše vyřídí profesionál – právní zástupce. Jak vidí reformu dva z nich, advokáti Ladislav Kolačkovský a Tomáš Nevečeřal?

Reforma justice fakticky začala před dvěma lety. Pozorujete její dopad na vaši práci?

Kolačkovský: U mnohých soudů se práce skutečně zlepšila, a to především ve vztahu k účastníkům sporů a veřejnosti. Přístup mocenský je nahrazován přístupem klientským.

Nevečeřal: Lze předpokládat, že viditelnější příznivý dopad reformy na fungování soudnictví zaznamenáme až v dalších letech.

Zaznamenali jste zkrácení délky soudních řízení?

Kolačkovský: Podle mého názoru se u českých soudů vyřizování nové agendy skutečně urychlilo. Ovšem stále velmi záleží na konkrétním regionu, na soudu a na soudci či senátu. Důvody jsou jistě i objektivního charakteru. Soudy zpomalují například vysoké množství případů.

Nevečeřal: Nelze obecně konstatovat, že se v současnosti daří vyřizovat kauzy rychleji než dříve. Každý případ je specifický a nelze jej jednoduše srovnávat s žádným jiným. Můj dojem je takový, že řada soudců nemá dostatek odvahy vyřknout rozhodnutí na základě jim dostupných informací.

Využíváte možností elektronických podání?

Kolačkovský: Občas ano.

Nevečeřal: Elektronická podání využíváme v současné době pouze v omezené míře, a to zejména ve snaze minimalizovat riziko možných komplikací, které souvisejí s doposud ne zcela zavedenou a dostatečně prověřenou praxí elektronické komunikace se soudy. Zatím proto setrváváme převážně u podání vyhotovených v listinné podobě.

Co si myslíte o formulářích, které vznikají v souvislosti s elektronizací justice?

Kolačkovský: Formuláře ještě nejsou dokonalé, to je přirozené. Ale domnívám se, že se v praxi zatím osvědčují. Výtek vůči jejich konstrukci je více. Některé je mohou zlepšit, jiné pramení jen z prostého nepochopení.

Nevečeřal: Formuláře i samotný proces elektronizace justice je třeba jednoznačně hodnotit jako krok správným směrem. Současné připomínky jsou spíše dílčího charakteru.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít