Souboj úvěrů

19. května 2009, 15:26 - Petra Pelantová
19. května 2009, 15:26

Půjčky ze stavebního spoření mají ...

Celý podtitul:
Půjčky ze stavebního spoření mají díky finanční krizi šanci vylepšit si skóre vůči hypotékám

Když je úroková sazba na nízké úrovni a hospodářství je na tom dobře, daří se skvěle hypotečním obchodům. Pokud je tomu naopak, situace pro hypotéky není příznivá. Právě taková situace nyní nastala. Přesně tak reagoval v nedávném rozhovoru pro týdeník EURO Manfred Koller, šéf Českomoravské stavební spořitelny, na otázku, zda krize zvýhodnila úvěry ze stavebního spoření oproti hypotékám nebo je zvýhodní do budoucna.
Letos poskytly tuzemské stavební spořitelny na úvěrech během prvního čtvrtletí 13,4 miliardy korun, tvrdí statistiky Asociace českých stavebních spořitelen. Jde o čtvrtinový propad. Tuzemský hypoteční trh v prvním čtvrtletí klesl v meziročním srovnání téměř o třetinu. Za první tři měsíce v roce banky poskytly občanům hypoteční úvěry za 17,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 25,8 miliardy korun. Statistiky zatím na vylepšení výsledků stavebních úvěrů ukazují jen nepatrně. V některých případech se v současné ekonomické situaci opravdu vyplatí vzít si namísto hypotéky úvěr ze stavebního spoření. Zvlášť když banky ukazují stále častěji některým úvěrům červenou.

Loni sto procent, letos jen výjimečně Třicetiletý svobodný muž si chce koupit menší byt za 1,5 milionu korun. Půl milionu zaplatí ze svého a zbytek si plánuje půjčit. Například Komerční banka tvrdí, že pokud má muž měsíční příjem dvacet tisíc korun čistého a není evidován v registru dlužníků, s přidělením hypotéky nebude mít problém. Muži by prý nabídla sazbu 5,19 procenta, což při pětadvacetileté splatnosti vychází na měsíční splátky ve výši 5957 korun. Sazba je stejná při jednoleté, tříleté i pětileté fixaci. Podobná nabídka by prý přišla také od České spořitelny, tedy úrok 5,19 procenta, splatnost pětadvacet let a měsíční splátky ve výši šesti tisíc korun. Banka ale upozorňuje, že konečná úroková sazba se může lišit. „Pro modelový výpočet vždy používáme minimální sazby, protože neznáme daného klienta a bez credit scoringu nelze určit reálnou sazbu,“ upozornila Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.
Kvůli ekonomické situaci lidé přicházejí o práci, dostávají se do problémů se splácením, a proto se nyní banky snaží prověřovat klienty důkladněji. Kvůli finanční krizi výrazně zpřísnily poskytování hypoték. Některé banky důkladně zkoumají i pracovní minulost žadatele. Tedy kde a jak dlouho v minulosti klient pracoval. V minulosti nebyl problém získat hypotéku nad sto procent hodnoty nemovitosti. Něco takového je v současné době nemožné. „Klient, který si chce koupit byt za 1,5 milionu korun a celý ho financovat hypotékou, ještě loni neměl s výší úvěru problém. Letos ale získá maximálně 85 procent, tedy 1,275 milionu,“ řekl za Raiffeisenbank mluvčí Tomáš Kofroň. Některé banky, jako například UniCredit bank, ale stoprocentní hypotéky stále drží.

Úvěr překlenovací nebo řádný? Hypotékám hraje do karet i to, že se k nim letos zase začaly vyplácet dotace. Žádat ale musí klient ještě před podepsáním smlouvy. Dotace úroků z hypoték se týká lidí ve věku do 36 let, kteří nevlastní nemovitost a kteří kupují starší byt či dům. Vztahuje se jen na úvěr či jeho část do 800 tisíc korun u bytů a do 1,5 milionu u domů. Úspora může být významná.
Každopádně banky jsou tedy s přidělováním hypoték velmi opatrné, což by mohlo řadu zájemců o úvěr přivést do kanceláří stavebních spořitelen. Zájemce musí mít založené spoření a pokud má naspořeno dost peněz, dostane k úvěru i výhodnější podmínky. Úvěr ale získá, i když nebude mít naspořeno ani korunu.
Modrá pyramida ze skupiny Komerční banky nabízí zmíněnému zájemci úrokovou sazbu ve výši 4,74 procenta a splátky 5975 korun. V roce 2023 zvedne sazbu na pět procent a splátky na rovných šest tisíc, neboť úvěr se překlopí z překlenovacího na řádný. Ten bude majitel platit do roku 2033, zní nabídka pyramidy. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zase láká klienty sazbou 5,35 procenta, která se po čtrnácti letech sníží na 4,8 procenta. Splátky tak nejprve budou mírně přesahovat šest tisíc korun, po čtrnácti letech klesnou na 5200 korun, říkají propočty ČMSS.

Dostupnost rozhoduje Stavební spořitelny se snaží z finanční krize vytěžit maximum, rozjely marketingové akce a také samy začaly poskytovat hypoteční úvěry. Úvěr ze stavebního spoření má ale i tak několik výhod. „Úvěry od stavebních spořitelen využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním,“ říká tajemník Asociace stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Nabídky bank i spořitelen jsou mnohdy velmi podobné a při porovnávání nákladů rozhodují poplatky či jednorázové platby za vyřízení. Například ČMSS má poplatek za vyřízení úvěru pět tisíc korun. Banky se chlubí tím, že je služba u nich zdarma. Jenže pak si to kompenzují třeba tím, že měsíčně za vedení účtu platí klient to, co u stavební spořitelny za rok. Pokud jde o dostupnost úvěrů, úvěry od stavebních spořitelen jednoznačně vedou.

BOX
Situace
*Stavební spořitelny letos poskytly na úvěrech13,4 miliardy korun
*Banky rozdaly hypotéky v objemu 17,7 miliardy korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít