SOLUS zaznamenal výrazný nárůst dlužníků

27. srpna 2009, 04:29 - jlo
27. srpna 2009, 04:29

Pololetní statistiky sdružení SOLUS poukázaly na rostoucí problémy spotřebitelů a podnikatelských subjektů se splácením svých smluvních závazků. Zatím se ale nepotvrdily obavy z dramatického nárůstu dlužníků v prodlení v souvislosti s finanční krizí.

Autor: Martin Siebert

Negativní klientské registry SOLUS již 10 let sbírají informace o spotřebitelích a 4 roky o podnikatelských subjektech, jež dlouhodobě nehradí své smluvní závazky. Za prvních šest měsíců letošního roku do Registru FO přibylo přibližně 56 tisíc nových klientů a do Registru IČ téměř 10 tisíc nových podnikatelských subjektů.

V Registru FO bylo ke konci června 2009 celkem 1,375 mil. záznamů o více než 805 tisících spotřebitelích, kteří mají nebo v uplynulých třech letech měli problémy se splácením svých závazků. Spotřebitelé členům sdružení SOLUS dluží po splatnosti přes 18 miliard korun.

Nárůst dlužníků zaznamenává také Registr IČ, kde jsou vedeny záznamy o podnikatelích a právnických osobách, jež nehradí své smluvní závazky. V Registru IČ bylo ke konci června 2009 evidováno přes 47 tisíc záznamů (meziroční nárůst o 80 %) o více než 37 tisících subjektech (meziroční nárůst o 66 %), kteří mají nebo v uplynulých třech letech měli problémy se splácením svých smluvních závazků. Dlužná částka po splatnosti za prvních šest měsíců letošního roku vzrostla o 55 % na 1,6 miliard korun.

Nejvíce dlužníků hlásí Moravskoslezský kraj

Zajímavá je rovněž struktura dlužníků z regionálního hlediska. Nejvíce dlužníků zařazených do negativních databází SOLUS je z Moravskoslezského kraje (13,47 %) a Ústeckého kraje (12,24 %), což jsou zároveň kraje s vysokou nezaměstnaností. Překvapivý je ale podíl dlužníků ze Středočeského kraje, těch je v registrech SOLUS 11,57 %, přičemž nezaměstnanost je zde v porovnání s Moravskoslezským krajem téměř poloviční. Vliv nezaměstnanosti na míru zadlužení tak zřejmě není aktuálně určující. Meziročně vzrostl počet dlužníků zejména v Praze a v Plzeňském kraji, u obou o více než 20 %. V ostatních krajích přibylo dlužníků v rozmezí od 15 do 20 %.

Podíl spotřebitelů (kteří mají nebo v uplynulých třech letech měli dluhy po splatnosti) vůči všem obyvatelům v kraji je nejméně lichotivý pro obyvatele Karlovarského kraje (12,03 %), Ústeckého kraje (11,73 %), Libereckého kraje (9,61 %) a Moravskoslezského kraje (8,63 %). Nejmenší podíl zadlužených obyvatel má Kraj Vysočina (5,25 %) a Zlínský kraj (5,92 %).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít