Solidarita, nebo spravedlnost?

28. dubna 2010, 02:00 - Libuše Frantová
28. dubna 2010, 02:00

Ústavní soudci zase nalili trochu oleje do politického kotle. Problém důchodů je už několik let doutnajícím ohníčkem, který prudce vzplane pokaždé, když se začne mluvit o penzijní reformě. Levice nechce sáhnout na současný solidární průběžný důchodový systém, jen občas přikývne na mírné úpravy.

O nějaké zásadní změně nechce ani slyšet, i když experti varují, že bez ráznější změny na penze prostě nebude. A do toho všeho si najednou Ústavní soud dovolí označit způsob výpočtu důchodů za protiústavní, protože vede k nerovnosti mezi různými skupinami pojištěnců, a diskriminační pasáž rovnou zruší. Sice s platností od 30. září 2011, aby politici měli čas na nápravu, přesto šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek opět křičí: „Co si to ti soudci dovolují? Ústavní soud se chová jako třetí komora parlamentu!“

Proč je výpočet důchodů podle ústavních soudců protiústavní? Dospěli k názoru, že je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy, nebere dostatečně ohled na to, kolik si lidé během svého života vydělávali a kolik tedy odváděli státu do penzijního systému. Vědí to všichni, kdo se dožijí důchodového věku a s hrůzou zjistí, že dostanou stejně jako soused od vedle, který nosil domů poloviční výplatu za méně kvalifikovanou práci. Teď a možná příštích dvacet let budou brát stejně. Je to spravedlivé? Podle soudců ne, podle levice ano. Alespoň v důchodu si budou všichni rovni. To je prostě daň za solidaritu.

Jedno je však jasné. Státní pokladna nebude mít brzy ani na malé důchody, natož na vyšší pro lidi, kteří do ní léta odevzdávali více peněz, pokud se penzijní systém radikálně nezmění. Pravicové strany považují rozhodnutí Ústavního soudu za podnět, aby se konečně naplno rozjela reforma důchodového systému. Měla by také zachovat solidaritu, ale mohla by být alespoň o zlomek spravedlivější.

Spíš to však vypadá, že ani částečné nápravy se hned tak nedočkáme. Sociální demokraté i někteří ekonomové našli způsob, jak by se vlk nažral a koza zůstala celá. K tomu stačí málo. Změnit jen názvosloví, penzijní pojištění prostě nazvat daní. Princip pojištění je v principu postaven na tom, že výše plnění závisí na výši odváděné částky. Kdo dává víc, také víc dostane. U důchodového pojištění to neplatí. A chytré horákyně přišly s nápadem, že když se bude odvodům na penze říkat jinak, nikdo se nemůže odvolávat na rozdíl mezi hrubou mzdou a vypláceným důchodem. Že to nebude o nic spravedlivější? Koho to zajímá. Hlavně když už do toho nebude moci vrtat Ústavní soud.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít