Sofia Cerqueirová: Trhu vládnou reality

15. září 2014, 08:02 - Sofie Cerqueirové
15. září 2014, 08:02

Transakční aktivita v Česku v první polovině roku 2014 zůstala ve stejném trendu jako v předchozím roce. Sice jsme zaznamenali o trochu nižší číslo v počtu transakcí – celkově 33 oproti 44 v prvním loňském pololetí, co se týče hodnoty fúzí a akvizic, letošek lehce převýšil úroveň pololetí 2013, jak vyplývá z dat mergermarketu. Fúze Czech Property Investments (CPI) s německou GSG Group (dříve Orco Germany) měla na transakční aktivitě lví podíl.

Transakce ocenila realitní skupinu magnáta Radovana Vítka na 2,9 miliardy eur. Zvětšená skupina, stále majoritně vlastněná Vítkem, nyní sídlí v Lucembursku a obchoduje se na frankfurtské burze. Skupina se přejmenovává na CPI Group.

Investiční skupina PPF Group miliardáře Petra Kellnera – jméno, které se pravidelně objevuje v žebříčcích největších tuzemských fúzí a akvizic – se v něm objevila i ve druhém čtvrtletí poté, co prodala svůj 40procentní podíl druhému největšímu českému energetickému hráči EPH za více než miliardu eur. Akcie koupila přímo EPH. PPF vystupovala také jako kupec poté, co dokončovala akvizici O2 Czech Republic.

Nepřekvapivě tedy realitní a energetický sektor se v prvním pololetí staly nejaktivnějšími, když ovládly 77,6 procenta celkové hodnoty transakcí. Energetika a utility zjevně i nadále budou stát v centru pozornosti dění ve fúzích a akvizicích, protože regionální hráči participují na několika prodejních procesech. Indikativní nabídky na Slovenské elektrárně – slovenskou energetiku vlastněnou italským Enelem – by měly přijít v říjnu. Energetická skupina ČEZ se o slovenský protějšek velmi zajímá, takže se čeká, že nabídku podá, řekl zdroj mergermarketu v srpnu.


Čtěte také:

Čínský realitní trh prudce ochlazuje, prodeje pozemků spadly až o 45 procent

Český realitní trh má novou cenovou mapu bytů

Hochtief vyklízí český developerský trh, nedokončené projekty prodá

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít