„Sociální“ byty? Do 90 metrů čtverečních

20. února 2006, 00:00 - (pb)
20. února 2006, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů budou spadat do kategorie sociálního bydlení - takovou definici schválil minulý týden Paroubkův kabinet. Výstavba vymezených bytových jednotek by měla být i po roce 2007 daněna pětiprocentní sazbou DPH.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů budou spadat do kategorie sociálního bydlení - takovou definici schválil minulý týden Paroubkův kabinet. Výstavba vymezených bytových jednotek by měla být i po roce 2007 daněna pětiprocentní sazbou DPH. Kabinet se minulý týden shodl na definici sociálního bydlení, jehož výstavba bude i po roce 2007 zatížena sníženou sazbou DPH. Do této kategorie by měly spadat byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů. Za sociální bydlení se podle vládního návrhu budou považovat také všechny byty, jejichž výstavba bude financována z veřejných prostředků, tedy nejčastěji z obecních rozpočtů. Stejně tak se bude definice vztahovat i na bydlení pro sociálně slabší osoby. To se bude týkat například dětských domovů, domovů důchodců či azylových domů. Problematikou bytové výstavby a DPH včetně definování sociálního bydlení se bude zabývat parlament pravděpodobně letos na podzim. Novela zákona o DPH by pak měla platit od roku 2008, kdy také skončí výjimka, kterou Česko dosud má na danění bytové výstavby. Přitom ovšem není zcela vyloučeno, že pětiprocentní sazba DPH na bytovou výstavbu bude prodloužena. ŠIROKÁ DEFINICE Podle stavařů je navržená definice dostatečně široká. „Návrh vlády je rozumné maximum, které obsáhne 90 procent bytové výstavby,“ říká Miloslav Mašek, ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Podle údajů Českého statistického úřadu za rok 2004 by se do ní „vešlo“ 93 procent bytů v rodinných domech a 96 procent jednotek v bytových domech postavených v tomto roce. Průzkum společnosti TGI/MML říká, že dnes česká populace bydlí především ve „vlastním“. Podíl bytů a rodinných domků v osobním či družstevním vlastnictví na celku činí 77 procent. Celkem v Česku bytů není málo - na tisíc obyvatel jich připadá zhruba 425, což víceméně představuje unijní průměr (například v Rakousku je to přibližně 400, ve Francii 500 bytů). Hůře dopadá srovnání s Unií v oblasti bytové plochy, připadající na jednoho obyvatele. V česku je to totiž 28 metrů čtverečních, v Unii průměrně 35 a třeba v Dánsku 50 metrů. ZASTARALÝ BYTOVÝ FOND**

Domácí bytový fond je také poměrně zastaralý, čtvrtina bytových jednotek byla postavena před rokem 1945, naopak jen 10 procent po roce 1990. Odborníci přitom předpokládají, že poptávka po bytech bude stoupat, což mimo jiné souvisí s poklesem velikosti rodiny.

Zatímco v roce 1930 měla domácnost v průměru 3,7 člena, o padesát let později to bylo už jen 2,7 a na počátku tohoto tisíciletí 2,4 člena. Zhruba stejně početná populace tedy potřebuje stále více bytů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít