„Sociální“ byty? Do 90 metrů čtverečních

20. února 2006, 00:00 - (pb)
20. února 2006, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů budou spadat do kategorie sociálního bydlení - takovou definici schválil minulý týden Paroubkův kabinet. Výstavba vymezených bytových jednotek by měla být i po roce 2007 daněna pětiprocentní sazbou DPH.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů budou spadat do kategorie sociálního bydlení - takovou definici schválil minulý týden Paroubkův kabinet. Výstavba vymezených bytových jednotek by měla být i po roce 2007 daněna pětiprocentní sazbou DPH. Kabinet se minulý týden shodl na definici sociálního bydlení, jehož výstavba bude i po roce 2007 zatížena sníženou sazbou DPH. Do této kategorie by měly spadat byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů. Za sociální bydlení se podle vládního návrhu budou považovat také všechny byty, jejichž výstavba bude financována z veřejných prostředků, tedy nejčastěji z obecních rozpočtů. Stejně tak se bude definice vztahovat i na bydlení pro sociálně slabší osoby. To se bude týkat například dětských domovů, domovů důchodců či azylových domů. Problematikou bytové výstavby a DPH včetně definování sociálního bydlení se bude zabývat parlament pravděpodobně letos na podzim. Novela zákona o DPH by pak měla platit od roku 2008, kdy také skončí výjimka, kterou Česko dosud má na danění bytové výstavby. Přitom ovšem není zcela vyloučeno, že pětiprocentní sazba DPH na bytovou výstavbu bude prodloužena. ŠIROKÁ DEFINICE Podle stavařů je navržená definice dostatečně široká. „Návrh vlády je rozumné maximum, které obsáhne 90 procent bytové výstavby,“ říká Miloslav Mašek, ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Podle údajů Českého statistického úřadu za rok 2004 by se do ní „vešlo“ 93 procent bytů v rodinných domech a 96 procent jednotek v bytových domech postavených v tomto roce. Průzkum společnosti TGI/MML říká, že dnes česká populace bydlí především ve „vlastním“. Podíl bytů a rodinných domků v osobním či družstevním vlastnictví na celku činí 77 procent. Celkem v Česku bytů není málo - na tisíc obyvatel jich připadá zhruba 425, což víceméně představuje unijní průměr (například v Rakousku je to přibližně 400, ve Francii 500 bytů). Hůře dopadá srovnání s Unií v oblasti bytové plochy, připadající na jednoho obyvatele. V česku je to totiž 28 metrů čtverečních, v Unii průměrně 35 a třeba v Dánsku 50 metrů. ZASTARALÝ BYTOVÝ FOND**

Domácí bytový fond je také poměrně zastaralý, čtvrtina bytových jednotek byla postavena před rokem 1945, naopak jen 10 procent po roce 1990. Odborníci přitom předpokládají, že poptávka po bytech bude stoupat, což mimo jiné souvisí s poklesem velikosti rodiny.

Zatímco v roce 1930 měla domácnost v průměru 3,7 člena, o padesát let později to bylo už jen 2,7 a na počátku tohoto tisíciletí 2,4 člena. Zhruba stejně početná populace tedy potřebuje stále více bytů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít