Sociální projevy družstevního podnikání v ČR

14. října 2002, 00:00 - (vza)
14. října 2002, 00:00

Přes polovinu zaměstnanců výrobních družstev tvoří osoby se změněnou pracovní schopností V České republice je družstevní forma podnikání vymezena Obchodním zákoníkem, družstvo se od ostatních typů obchodních společností liší zejména demokratičtější formou vlastnictví a správy svých aktiv, podle mezinárodně platných principů.

Přes polovinu zaměstnanců výrobních družstev tvoří osoby se změněnou pracovní schopností

V České republice je družstevní forma podnikání vymezena Obchodním zákoníkem, družstvo se od ostatních typů obchodních společností liší zejména demokratičtější formou vlastnictví a správy svých aktiv, podle mezinárodně platných principů.

Kromě zemědělských, spotřebních a bytových družstev působí v ČR nejméně 500 tzv. výrobních družstev. Významná část těchto družstev s velmi různorodou (nejen výrobně - obchodní) činností plní vedle své podnikatelské činnosti ještě funkci sociální - zaměstnává v řadách svých členů a pracovníků nadpoloviční podíl zdravotně handicapovaných osob. Právě forma družstva umožňuje rovnováhu podnikatelské a sociální funkce v takových subjektech, které se v rámci mezinárodně uznávaných pravidel budou stále více podílet zejména na řešení problému zaměstnanosti znevýhodněných skupin občanů. Takových zaměstnavatelů je v ČR více jak sto čtyřicet. Celkem mají nejméně 11 000 zaměstnanců, z toho družstva sociálního typu představují 50 (převážně větších) subjektů s více jak 7500 členy a zaměstnanci. Jsou na různém stupni vyspělosti a konkurenceschopnosti. Řada z nich je na překvapivě vysoké technické i organizační úrovni, se zcela konkurenceschopnou produkcí v evropském měřítku, s certifikací ISO a podobnými vnějšími znaky.

Příspěvky zaměstnavatelům handicapovaných Legislativní prostředí řeší podporu těchto zaměstnavatelů (bez ohledu na to, zda jde o družstva či jiné podnikatele) v rámci státní politiky zaměstnanosti následujícími formami: - slevou daně z příjmu - příspěvkem ke krytí nezbytných výdajů pro zaměstnavatele zaměstnávající více jak 50 % handicapovaných osob - účelovými dotacemi na pořízení a obnovu investic (strojů, budov, zařízení - projektově) - příspěvkem na zřízení chráněných pracovních míst a chráněných pracovišť - příspěvkem na provoz chráněných dílen - individuálně využitím dalších nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. V posledních letech vzniká v ČR celá řada pracovišť typu chráněných dílen zřizovaných neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími. Tyto dílny mají zpočátku převažující nepodnikatelský charakter - věnují se spíše pracovní terapii, mají nižší schopnost konkurence a samofinancování. Pouze část těchto subjektů se po určité době rozhoduje o změně na subjekt podnikatelský - podléhající výše uvedenému systému podpory a dotací.

Podpora sociálních pracovišť

Svaz českomoravských výrobních družstev podporuje propagací a osvětou, praktickou pomocí a kontakty s regionálními institucemi transformaci těchto sociálních pracovišť do podoby družstev zejména družstev přibližujících se obsahem svých stanov sociálním družstvům evropského typu. Existují již určité praktické zkušenosti, po uplynulých deset letech politických a ekonomických reforem ztrácí družstevní forma podnikání ve veřejném a politickém mínění určité negativní stigma. I v rámci stávajících zákonů a pravidel a v rámci postupné decentralizace státní a veřejné správy očekáváme větší zájem regionů, obcí a měst společně s úřady práce - například s cílem kombinovat rozvojové programy komunální s některými programy podpory malého a středního podnikání (ČMZRB, projektů z programu Phare a EQUAL a dalších) a s nástroji aktivní politiky zaměstnanosti MPSV ČR. Existuje již řada příkladů takové iniciativy, vznikají další.

Adaptace výrobního družstva na tržní ekonomii a jeho rozvoj

STYL, Plzeň, ČR, člen SČMVD Datum založení: 1957

Styl Plzeň VDI je součástí původní skupiny zaměstnavatelů invalidních občanů v České republice, které má dlouholetou tradici již před rokem 1989. Je to docela velký podnik s tradičním výrobním programem, zabývá se výrobou oděvů, vázáním knih, výrobou psacích potřeb, montážemi kabelů a výrobou těsnění, úspěšně zvládl transformaci na tržní ekonomii, jak pokud se týká interní restrukturalizace, tak evropského trhu. Až do začátku devadesátých let dosahovalo družstvo dobrých příjmů ze své činnosti. Ale později došlo k desintegraci interního trhu způsobeného likvidací hlavních dodavatelů družstva a k vážné finanční krizi. STYL úspěšně navázal nové obchodní vztahy v Německu, prostřednictvím Německé obchodní komory, v oblasti výroby oděvů a montáže výrobků. V roce 1993 došlo k organizační změně podniku a ke změně výrobní struktury s účastí nizozemské konzultační firmy HPM Ltd., a ke zřízení prvních chráněných dílen. Zároveň byla navázána spolupráce s významnou nizozemskou firmou v oblasti montáže kabelů. Družstvo zavedlo jakost kvality ISO 9002 ve třech výrobních podnicích. V roce 1997 vybudovalo novou továrnu na těsnění v Plzni. STYL Plzeň je jedním z největších zaměstnavatelů invalidů v ČR. Je důkazem toho, že aktéry sociální ekonomie v kandidátských zemích mohou být střední až velké podniky, budou-li schopné kombinovat svoji podnikatelskou úlohu se sociálním posláním.

Roční obrat 2,7 milionu EURO

Počet zaměstnanců 410

Počet invalidních zaměstnanců 55 % (225)

Podíl exportu 60 %

Počet chráněných dílen 12 pro 180 zaměstnanců

PRAMEN: SČMVD PRAHA, 2002

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít