Sociální projevy družstevního podnikání v ČR

14. října 2002, 00:00 - (vza)
14. října 2002, 00:00

Přes polovinu zaměstnanců výrobních družstev tvoří osoby se změněnou pracovní schopností V České republice je družstevní forma podnikání vymezena Obchodním zákoníkem, družstvo se od ostatních typů obchodních společností liší zejména demokratičtější formou vlastnictví a správy svých aktiv, podle mezinárodně platných principů.

Přes polovinu zaměstnanců výrobních družstev tvoří osoby se změněnou pracovní schopností

V České republice je družstevní forma podnikání vymezena Obchodním zákoníkem, družstvo se od ostatních typů obchodních společností liší zejména demokratičtější formou vlastnictví a správy svých aktiv, podle mezinárodně platných principů.

Kromě zemědělských, spotřebních a bytových družstev působí v ČR nejméně 500 tzv. výrobních družstev. Významná část těchto družstev s velmi různorodou (nejen výrobně - obchodní) činností plní vedle své podnikatelské činnosti ještě funkci sociální - zaměstnává v řadách svých členů a pracovníků nadpoloviční podíl zdravotně handicapovaných osob. Právě forma družstva umožňuje rovnováhu podnikatelské a sociální funkce v takových subjektech, které se v rámci mezinárodně uznávaných pravidel budou stále více podílet zejména na řešení problému zaměstnanosti znevýhodněných skupin občanů. Takových zaměstnavatelů je v ČR více jak sto čtyřicet. Celkem mají nejméně 11 000 zaměstnanců, z toho družstva sociálního typu představují 50 (převážně větších) subjektů s více jak 7500 členy a zaměstnanci. Jsou na různém stupni vyspělosti a konkurenceschopnosti. Řada z nich je na překvapivě vysoké technické i organizační úrovni, se zcela konkurenceschopnou produkcí v evropském měřítku, s certifikací ISO a podobnými vnějšími znaky.

Příspěvky zaměstnavatelům handicapovaných Legislativní prostředí řeší podporu těchto zaměstnavatelů (bez ohledu na to, zda jde o družstva či jiné podnikatele) v rámci státní politiky zaměstnanosti následujícími formami: - slevou daně z příjmu - příspěvkem ke krytí nezbytných výdajů pro zaměstnavatele zaměstnávající více jak 50 % handicapovaných osob - účelovými dotacemi na pořízení a obnovu investic (strojů, budov, zařízení - projektově) - příspěvkem na zřízení chráněných pracovních míst a chráněných pracovišť - příspěvkem na provoz chráněných dílen - individuálně využitím dalších nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. V posledních letech vzniká v ČR celá řada pracovišť typu chráněných dílen zřizovaných neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími. Tyto dílny mají zpočátku převažující nepodnikatelský charakter - věnují se spíše pracovní terapii, mají nižší schopnost konkurence a samofinancování. Pouze část těchto subjektů se po určité době rozhoduje o změně na subjekt podnikatelský - podléhající výše uvedenému systému podpory a dotací.

Podpora sociálních pracovišť

Svaz českomoravských výrobních družstev podporuje propagací a osvětou, praktickou pomocí a kontakty s regionálními institucemi transformaci těchto sociálních pracovišť do podoby družstev zejména družstev přibližujících se obsahem svých stanov sociálním družstvům evropského typu. Existují již určité praktické zkušenosti, po uplynulých deset letech politických a ekonomických reforem ztrácí družstevní forma podnikání ve veřejném a politickém mínění určité negativní stigma. I v rámci stávajících zákonů a pravidel a v rámci postupné decentralizace státní a veřejné správy očekáváme větší zájem regionů, obcí a měst společně s úřady práce - například s cílem kombinovat rozvojové programy komunální s některými programy podpory malého a středního podnikání (ČMZRB, projektů z programu Phare a EQUAL a dalších) a s nástroji aktivní politiky zaměstnanosti MPSV ČR. Existuje již řada příkladů takové iniciativy, vznikají další.

Adaptace výrobního družstva na tržní ekonomii a jeho rozvoj

STYL, Plzeň, ČR, člen SČMVD Datum založení: 1957

Styl Plzeň VDI je součástí původní skupiny zaměstnavatelů invalidních občanů v České republice, které má dlouholetou tradici již před rokem 1989. Je to docela velký podnik s tradičním výrobním programem, zabývá se výrobou oděvů, vázáním knih, výrobou psacích potřeb, montážemi kabelů a výrobou těsnění, úspěšně zvládl transformaci na tržní ekonomii, jak pokud se týká interní restrukturalizace, tak evropského trhu. Až do začátku devadesátých let dosahovalo družstvo dobrých příjmů ze své činnosti. Ale později došlo k desintegraci interního trhu způsobeného likvidací hlavních dodavatelů družstva a k vážné finanční krizi. STYL úspěšně navázal nové obchodní vztahy v Německu, prostřednictvím Německé obchodní komory, v oblasti výroby oděvů a montáže výrobků. V roce 1993 došlo k organizační změně podniku a ke změně výrobní struktury s účastí nizozemské konzultační firmy HPM Ltd., a ke zřízení prvních chráněných dílen. Zároveň byla navázána spolupráce s významnou nizozemskou firmou v oblasti montáže kabelů. Družstvo zavedlo jakost kvality ISO 9002 ve třech výrobních podnicích. V roce 1997 vybudovalo novou továrnu na těsnění v Plzni. STYL Plzeň je jedním z největších zaměstnavatelů invalidů v ČR. Je důkazem toho, že aktéry sociální ekonomie v kandidátských zemích mohou být střední až velké podniky, budou-li schopné kombinovat svoji podnikatelskou úlohu se sociálním posláním.

Roční obrat 2,7 milionu EURO

Počet zaměstnanců 410

Počet invalidních zaměstnanců 55 % (225)

Podíl exportu 60 %

Počet chráněných dílen 12 pro 180 zaměstnanců

PRAMEN: SČMVD PRAHA, 2002

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít