Sociální nepokoje zažehnány?

20. října 2009, 17:14 - Martin Laryš
20. října 2009, 17:14

Byrokraté mají plán na záchranu takzvaných monoměst

Na popud ruského premiéra Vladimira Putina připravilo ruské ministerstvo pro místní rozvoj konečnou variantu koncepce na pomoc monoměstům zdecimovaným krizí, jež tvoří páteř ruské ekonomiky (vytvářejí 40 procent HDP). Vláda se tímto socioekonomickým problémem začala vážně zabývat až poté, co se kvůli nepokojům v městečku Pikaljovo (Leningradská oblast) začala obávat vypuknutí sociálních nepokojů po celé zemi (viz Monoměsta jako časovaná bomba, EURO 26/2009). Mezi takzvaná monoměsta se řadí města, kde 25 procent práceschopného obyvatelstva pracuje v největším závodě, nebo když tento závod produkuje více než 50 procent celkové průmyslové výroby ve městě. Tato problematika byla akutní už před vypuknutím krize, ale tehdy jí nikdo nevěnoval pozornost. V době ekonomického růstu se nikdo neobtěžoval renovovat výrobní zařízení stará 30 až 40 let.

Vystěhovat a rekvalifikovat Mezi hlavní principy nového konceptu patří rozdělení monoměst na depresivní a progresivní. Z depresivních hodlá vláda obyvatele vystěhovat, rekvalifikovat je a poskytnout jim nové ubytování. Vkládat další peníze do nefungujících podniků jistě není ekonomicky výhodné, ale těžko říci, co se stane s veškerou infrastrukturou vylidněných monoměst. Nejspíše se z nich stanou nová „města duchů“. Proces stěhování a rekvalifikace se ale může protáhnout na mnoho let dopředu a spotřebovat mnohem větší finanční výdaje, než se kterými se momentálně počítá. Progresivním monoměstům vláda nabídne pomocnou ruku v podobě programu diverzifikace výroby a všemožných způsobů pomoci – financování projektů státními bankami, vydělení zvláštních grantů ze státního rozpočtu, dotace na elektřinu.
Ministerstvo chce celý koncept nejprve vyzkoušet na třech až pěti pilotních projektech. Úřad hodlá pozorovat 250 až 280 monoměst (z celkových více než 400). Některé z nich mohou získat pomoc již v příštím roce. Sedmnáct monoměst je považováno za nejkrizovější a předpokládá se, že v případě bankrotu se prodají akcie tamních závodů a dočasnou stabilizací bude pověřena banka Sberbank. Města na seznamu si budou muset připravit program stabilizace. V případě schválení vládou může město usilovat o podporu z federálního rozpočtu. Na rok 2010 je pro podporu monoměst z antikrizového fondu vyděleno deset miliard rublů (šest miliard korun) a stejnou částku může na stavbu domů poskytnout investiční fond.
Prozatím leží celá koncepce na papíře, a ačkoliv úředníci k problému přistoupili komplexně a detailně (což je na Rusko velmi slušný byrokratický výkon), neznamená to, že celý projekt v praxi obstojí. Program s sebou nese závažná rizika – strategie předpokládá velmi rozsáhlou angažovanost řady federálních i regionálních orgánů, což v podmínkách zbyrokratizovaného systému vytváří obrovský prostor pro korupci. Dalším rizikem může být přehazování odpovědnosti mezi federálními a regionálními institucemi. Tak jako tak je ale starost úředníků o osud problematických monoměst pozitivním faktem. Vladimir Putin nemůže osobně jezdit do všech 400 ruských monoměst, jak učinil v případě Pikaljova.

Graf:
Význam monoměst pro jednotlivé regiony
Oblast*Podíl monoměst na městském obyvatelstvu (v %)
Chanty – Mansijský autonomní okruh*79
Sverdlovská*38
Irkutská*38
Leningradská* 31
Murmanská*28
Permská *24
Čeljabinská* 24
Republika Tatarstán*23
Republika Baškortostán* 19
Nižněgorodská *10
Pramen: www.vedomosti.ru

Koláč:
Sektorová struktura monoměst:
(v %)
Dřevozpracovatelský průmysl * 21
Strojírenství* 18
Potravinářský průmysl * 14*
Palivový průmysl * 11
Černá a barevná metalurgie * 9
Ostatní * 27
Pramen: www.vedomosti.ru

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít