SocDr., mukl Huml a slavné Česko

04. listopadu 2011, 15:32 - Petr Kolář
04. listopadu 2011, 15:32

Politický diář

Nevím, jak to bude důstojné, ale prohlasujeme to, sliboval na začátku jedné z největších obstrukčních akcí na půdě sněmovny šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Už v té době se na jeho slova dalo vsadit. Kdyby měla koalice 101 či 102 hlasů proti 99, respektive 98, jako v minulosti, mohl opozici „nekonečný mejdan“ ve sněmovně něco přinést. S počtem minimálně 115 hlasů však byli socialisté a komunisté předem odsouzeni k porážce. Pokud to všechno dělali pouze kvůli vlastnímu zviditelnění, zjevně si příliš nepomohli. Například v internetové anketě serveru Lidovky.cz odpověděla drtivá většina hlasujících, že „obstrukce opozice jsou hanebné“. Ale třeba si v Lidovém domě zfalšují své vlastní průzkumy a vyjde jim to opačně.

Během celé té „spacákové estrády“ zazněla spousta hloupostí a leckdy nevybíravých urážek. Nevadí, všichni už si tak nějak zvykli. Pak jsou ale výroky, které by aspoň trochu soudný člověk nemohl nikdy vypustit z úst. Bývalý véčkařský poslanec Stanislav Huml, sympatizující s ČSSD například vyřkl věty: „I obyčejný mukl se může vyspat. Ke mně se chovají jako gestapáci, to tedy ne!“ Kvůli takovým lidem je téměř škoda, že některá agentura prodávající zážitky nenabízí například gestapácký výslech na Pankráci s následným převozem na týdenní pobyt v kulisách koncentračního tábora v Osvětimi. Pan Huml by se zjevně moc neprospal. Tedy pokud by prošel selekcí…

Jediné zvažované odklady reformních zákonů, daňových a druhého pilíře důchodové reformy s obstrukcemi opozice nijak nesouvisejí. V prvním případě jde spíše o to, že se mezi sebou koaliční strany nedokázaly „dohádat“ a daly si ještě nějakou dobu navíc (zatím rok), ve druhém případě šlo zřejmě jen o otestování reformních možností této vlády, ze kterých lze na pozadí krize pomalu elegantně vycouvat. Druhý pilíř důchodové reformy by totiž byl rozpočtově negativní. Myslet si, že by s ním vláda přišla od ledna 2014, tedy pár měsíců před volbami do sněmovny, je naivní.

Bývalý eurokomisař a předseda ČSSD Vladimír Špidla se podle Aktuálně.cz pokusí oživit myšlenkové centrum sociální demokracie – Masarykovu demokratickou akademii. „V nejvzdálenější formě bychom chtěli vytvořit pevnější základnu, která by se podobala vysoké škole,“ uvedl. Uznejte, že titul jako SocDr. nezní vůbec špatně…

Prestižní týdeník Economist označil v obsáhlém materiálu poměry v Česku za zahnívající vládu politických stran s tím, že mnoho jejich čelných představitelů jsou zkorumpovaní a arogantní lidé zneužívající systém ve svůj prospěch. Vida, a pak že je světová sláva „zlatých českých ručiček“ minulostí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít