Sobotka připravuje "jízdní řád"

29. října 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
29. října 2002, 00:00

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočetPřestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách. Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno.

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočet

Přestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách.

Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno. Obě opoziční strany, ODS i KSČM, sice dopředu avizovaly, že rozpočet nepodpoří, z koaličních řad však žádné protesty nezaznívaly. I přes osmimiliardovou půjčku od Evropské investiční banky na pokrytí části nejhorších povodňových škod sliboval ministr financí Bohuslav Sobotka, že udrží předpokládaný deficit ve výši 157 miliard korun. Na této výši deficitu se koalice shodla již v počátcích své vládní spolupráce. Pak ale začala opět „zlobit“ poslankyně Hana Marvanová, a na rozdíl od schvalování vládního daňového balíčku ji nyní podpořil i zbytek poslaneckého klubu. Unie svobody si chce totiž posvítit na hospodaření České konsolidační agentury. Nakonec přesvědčila ministra financí Bohuslava Sobotku, aby 41 miliard ztráty agentury bylo přesunuto na další rok, a v rozpočtu na rok 2003 se objevila pouze částka 18,6 miliardy korun. Posun však ve skutečnosti nic neřeší. Ztráta ČKA nemá totiž s jejím hospodařením nic společného, pouze konstatuje, kolik si agentura půjčila od komerčních bank a kolik bude muset vracet. Paradoxně posunutím plateb na další roky pouze vzrostou úroky, a tak bude celková ztráta nakonec ještě vyšší, než by byla v případě úhrady v rozpočtu na příští rok. Původní snaha ministra financí vyrovnat ztrátu konsolidační agentury v co nejkratším časovém úseku tedy měla svou logiku. Opodstatněným se naopak jeví nový požadavek US-DEU, aby ztráty ČKA byly v budoucnosti hrazeny privatizačními příjmy. Z čeho by se však ztráty měly platit, není jasné, protože ve vládním prohlášení není o privatizaci ani slovo. Jediné disponibilní peníze z privatizačních zdrojů, platba za Český Telecom, spolknou Fond rozvoje bydlení a Fond dopravní infrastruktrury. ČSSD se navíc razantně postavila proti písemné formě závazku, že úhrada ztrát ČKA bude řešena z privatizace státního majetku. Podle poslance rozpočtového výboru Vladimíra Doležala (ODS) návrhem na psaný dokument směřují Marvanová a Unie svobody ke svému „tolerančnímu patentu“. Ten spolu v minulém volebním období uzavřely strany opoziční smlouvy právě s ohledem na vývoj rozpočtu. Socialisté však pokaždé dohodnutou výši deficitu překročili. Možná i proto se nyní odmítají pod podobný závazek podepsat. V koaliční smlouvě, ani ve vládním prohlášení se o konkrétních možnostech úspor nehovoří, kromě podmínky, že reforma veřejných financí nemůže být realizována na úkor sociálních jistot. Přesto se i v sociální demokracii stále více upevňuje názor, že bez razantní reformy výdajové stránky rozpočtu se nepodaří veřejný dluh snižovat. Již v rozpočtu na příští rok byly mlčky opomenuty všechny sociální sliby, s nimiž šla ČSSD do voleb. Unie svobody by měla svou pozornost upřít ke konkrétním možnostem úspor, nikoli k přesouvání dluhů konsolidační agentury na další roky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít