Sobotka připravuje "jízdní řád"

29. října 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
29. října 2002, 00:00

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočetPřestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách. Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno.

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočet

Přestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách.

Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno. Obě opoziční strany, ODS i KSČM, sice dopředu avizovaly, že rozpočet nepodpoří, z koaličních řad však žádné protesty nezaznívaly. I přes osmimiliardovou půjčku od Evropské investiční banky na pokrytí části nejhorších povodňových škod sliboval ministr financí Bohuslav Sobotka, že udrží předpokládaný deficit ve výši 157 miliard korun. Na této výši deficitu se koalice shodla již v počátcích své vládní spolupráce. Pak ale začala opět „zlobit“ poslankyně Hana Marvanová, a na rozdíl od schvalování vládního daňového balíčku ji nyní podpořil i zbytek poslaneckého klubu. Unie svobody si chce totiž posvítit na hospodaření České konsolidační agentury. Nakonec přesvědčila ministra financí Bohuslava Sobotku, aby 41 miliard ztráty agentury bylo přesunuto na další rok, a v rozpočtu na rok 2003 se objevila pouze částka 18,6 miliardy korun. Posun však ve skutečnosti nic neřeší. Ztráta ČKA nemá totiž s jejím hospodařením nic společného, pouze konstatuje, kolik si agentura půjčila od komerčních bank a kolik bude muset vracet. Paradoxně posunutím plateb na další roky pouze vzrostou úroky, a tak bude celková ztráta nakonec ještě vyšší, než by byla v případě úhrady v rozpočtu na příští rok. Původní snaha ministra financí vyrovnat ztrátu konsolidační agentury v co nejkratším časovém úseku tedy měla svou logiku. Opodstatněným se naopak jeví nový požadavek US-DEU, aby ztráty ČKA byly v budoucnosti hrazeny privatizačními příjmy. Z čeho by se však ztráty měly platit, není jasné, protože ve vládním prohlášení není o privatizaci ani slovo. Jediné disponibilní peníze z privatizačních zdrojů, platba za Český Telecom, spolknou Fond rozvoje bydlení a Fond dopravní infrastruktrury. ČSSD se navíc razantně postavila proti písemné formě závazku, že úhrada ztrát ČKA bude řešena z privatizace státního majetku. Podle poslance rozpočtového výboru Vladimíra Doležala (ODS) návrhem na psaný dokument směřují Marvanová a Unie svobody ke svému „tolerančnímu patentu“. Ten spolu v minulém volebním období uzavřely strany opoziční smlouvy právě s ohledem na vývoj rozpočtu. Socialisté však pokaždé dohodnutou výši deficitu překročili. Možná i proto se nyní odmítají pod podobný závazek podepsat. V koaliční smlouvě, ani ve vládním prohlášení se o konkrétních možnostech úspor nehovoří, kromě podmínky, že reforma veřejných financí nemůže být realizována na úkor sociálních jistot. Přesto se i v sociální demokracii stále více upevňuje názor, že bez razantní reformy výdajové stránky rozpočtu se nepodaří veřejný dluh snižovat. Již v rozpočtu na příští rok byly mlčky opomenuty všechny sociální sliby, s nimiž šla ČSSD do voleb. Unie svobody by měla svou pozornost upřít ke konkrétním možnostem úspor, nikoli k přesouvání dluhů konsolidační agentury na další roky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít