Sobotka připravuje "jízdní řád"

29. října 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
29. října 2002, 00:00

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočetPřestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách. Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno.

Unionisté se snaží na poslední chvíli změnit státní rozpočet

Přestože státní rozpočet na příští rok již dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se jím mohly zabývat výbory, jeho schválení je stále na vážkách.

Před necelými dvěma týdny se zdálo, že rozpočet projde sněmovnou snadno. Obě opoziční strany, ODS i KSČM, sice dopředu avizovaly, že rozpočet nepodpoří, z koaličních řad však žádné protesty nezaznívaly. I přes osmimiliardovou půjčku od Evropské investiční banky na pokrytí části nejhorších povodňových škod sliboval ministr financí Bohuslav Sobotka, že udrží předpokládaný deficit ve výši 157 miliard korun. Na této výši deficitu se koalice shodla již v počátcích své vládní spolupráce. Pak ale začala opět „zlobit“ poslankyně Hana Marvanová, a na rozdíl od schvalování vládního daňového balíčku ji nyní podpořil i zbytek poslaneckého klubu. Unie svobody si chce totiž posvítit na hospodaření České konsolidační agentury. Nakonec přesvědčila ministra financí Bohuslava Sobotku, aby 41 miliard ztráty agentury bylo přesunuto na další rok, a v rozpočtu na rok 2003 se objevila pouze částka 18,6 miliardy korun. Posun však ve skutečnosti nic neřeší. Ztráta ČKA nemá totiž s jejím hospodařením nic společného, pouze konstatuje, kolik si agentura půjčila od komerčních bank a kolik bude muset vracet. Paradoxně posunutím plateb na další roky pouze vzrostou úroky, a tak bude celková ztráta nakonec ještě vyšší, než by byla v případě úhrady v rozpočtu na příští rok. Původní snaha ministra financí vyrovnat ztrátu konsolidační agentury v co nejkratším časovém úseku tedy měla svou logiku. Opodstatněným se naopak jeví nový požadavek US-DEU, aby ztráty ČKA byly v budoucnosti hrazeny privatizačními příjmy. Z čeho by se však ztráty měly platit, není jasné, protože ve vládním prohlášení není o privatizaci ani slovo. Jediné disponibilní peníze z privatizačních zdrojů, platba za Český Telecom, spolknou Fond rozvoje bydlení a Fond dopravní infrastruktrury. ČSSD se navíc razantně postavila proti písemné formě závazku, že úhrada ztrát ČKA bude řešena z privatizace státního majetku. Podle poslance rozpočtového výboru Vladimíra Doležala (ODS) návrhem na psaný dokument směřují Marvanová a Unie svobody ke svému „tolerančnímu patentu“. Ten spolu v minulém volebním období uzavřely strany opoziční smlouvy právě s ohledem na vývoj rozpočtu. Socialisté však pokaždé dohodnutou výši deficitu překročili. Možná i proto se nyní odmítají pod podobný závazek podepsat. V koaliční smlouvě, ani ve vládním prohlášení se o konkrétních možnostech úspor nehovoří, kromě podmínky, že reforma veřejných financí nemůže být realizována na úkor sociálních jistot. Přesto se i v sociální demokracii stále více upevňuje názor, že bez razantní reformy výdajové stránky rozpočtu se nepodaří veřejný dluh snižovat. Již v rozpočtu na příští rok byly mlčky opomenuty všechny sociální sliby, s nimiž šla ČSSD do voleb. Unie svobody by měla svou pozornost upřít ke konkrétním možnostem úspor, nikoli k přesouvání dluhů konsolidační agentury na další roky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít