Snižování nákladů bez snižování počtu pracovníků

03. března 2009, 15:21 - Matthew Boyle
03. března 2009, 15:21

Je levnější krátit pracovní dobu nebo platy než zmenšovat počet pracovních míst...

celý podtitul:
Je levnější krátit pracovní dobu nebo platy než zmenšovat počet pracovních míst – proto firmy začínají používat nápadité alternativy jako nucenou dovolenou a neplacené volno

Místo toho, aby se iowský výrobce oken Pella začal v době velké deprese zbavovat pracovníků, nechal své zaměstnance umývat a přemývat okna, která nemohl prodat. Firmy jako FedEx, Dell a Motorola si v současnosti volí vlastní taktiku na zachování pracovních míst, počínaje zmrazením náboru a konče celopodnikovou neplacenou dovolenou. (Všechny musely sáhnout i k propouštění.) A některé dělají víc, než aby jen krátily platy a požitky.
Vermontská společnost Rhino Foods, která vyrábí těsto na oplatky pro zmrzlinu firmy Ben & Jerry’s, nedávno poslala patnáct továrních dělníků k blízkému výrobci pomády na rty Autumn Harp, aby tam týden pomáhali zvládat sváteční shon. Zaměstnance platila společnost Rhino, která pak sousedovi fakturovala odpracované hodiny. Prezident Ted Castle chce uplatnit podobný přístup i u manažerů se stálým platem. „Mnohem snazší je prostě sáhnout k propouštění,“ říká Castle, „ale dlouhodobě to není pro byznys snazší.“
Podle nedávného průzkumu Společnosti pro řízení lidských zdrojů (SHRM) přibližně 37 procent manažerů lidských zdrojů po celých Spojených státech tvrdí, že v současnosti věnují více času vymýšlení alternativ propouštění než před šesti měsíci. Peter Cappelli, ředitel Centra pro lidské zdroje na Whartonské ekonomické škole, poukazuje na to, že pětiprocentní zkrácení mezd stojí méně než pětiprocentní propouštění, protože se nevyplácí žádné odstupné. Některé státní vlády toto rozhodování dokonce usnadňují programem zvaným WorkShare, který firmám umožňuje snižovat pracovní dobu zaměstnanců a rozdíl kompenzovat podporou v nezaměstnanosti. „Nebýt tohoto programu, tak bychom byli nuceni přijímat tvrdší opatření, například více propouštět,“ tvrdí Mel White, viceprezident společnosti Classic Exhibits z oregonského Portlandu, která vytváří expozice pro prodejní výstavy.
Typickým krokem při zmrazeném náboru je školení stávajícího personálu, aby toho dělal víc. Montrealská agentura Luxury Retreats, která se zabývá pronájmem vil, převedla osm ze svých 75 zaměstnanců z takových oblastí jako vývoj výrobků do odbytu. Vrchní ředitel Joe Poulin dokonce přeřadil svou osobní asistentku do účetního oddělení. „V takových dobách, jako je tato, musí být člověk při využívání svých zdrojů skutečně efektivní,“ prohlašuje Poulin. Výrobce oceli Nucor naproti tomu zkrátil pracovní dobu mnoha ze svých 22 000 továrenských zaměstnanců s hodinovou mzdou. Avšak ve dnech, kdy dělníci nevyrábějí ocelové nosníky, dostávají základní mzdu za to, že provádějí údržbu nebo se školí.
Účetnický obr Ernst & Young (EY) nabídl svým devíti tisícům zaměstnanců v pevninské Číně a Hongkongu možnost vzít si v první polovině letošního roku měsíc neplaceného volna. Nabídku se rozhodlo využít asi 90 procent auditorů firmy. Bin Wolfe, šéf lidských zdrojů pro tento region, tvrdí, že opatření přinese snížení mzdových nákladů firmy EY o 17 procent.
Některé společnosti se snaží pracovníky motivovat dokonce i tehdy, když jim snižují platy. Matt Cooper, viceprezident personální firmy Accolo z kalifornského Larkspuru, vyzval zaměstnance, aby si v tomto kvartálu vzali pět dnů neplaceného volna, ale mzdy jim sníží až v březnu. Když se uzavřou velké obchody, tak krácení mezd zruší. A snížil náklady tím, že při nedávné služební cestě do New Yorku spal na gauči u svého švagra. Místo toho, aby zaplatil 1500 dolarů za týden v hotelovém pokoji, Cooper utratil deset procent z této částky za večeři pro oba a za láhev dobrého vína.

/popisek vpravo od foto na s. 55 nahoře/
JR Adams pracuje pro Rhino Foods, ale byl půjčen sousední firmě.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Přeložil: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít