Snížit emise CO2 o 30 %? EU zatím nemá jasno

18. ledna 2010, 02:47 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
18. ledna 2010, 02:47

Ministři životního prostředí EU se o víkendu na neformální schůzce v Seville neshodli. Zatímco země jako Velká Británie, Francie či Německo chtějí potvrdit nabídku, podle níž by EU zvýšila svůj redukční cíl z 20 na 30 %, státy jako Polsko či Itálie s výraznějším snižováním emisí skleníkových plynů nesouhlasí. Bojí se, že by to ohrozilo jejich konkurenceschopnost.

Autor: Luděk Vycpálek

Necelý měsíc po neúspěšném kole mezinárodních klimatických jednání v Kodani, z kterých vzešla „bezzubá“ dohoda neobsahující žádné závazné redukční cíle, ministři životního prostředí EU pod taktovkou španělského předsednictví řešili, jakým směrem by se měla evropská vyjednávací strategie ubírat. Ministři doufají, že se závaznou mezinárodní dohodu, která nahradí Kjótský protokol podaří světu dojednat na příští konferenci plánované v prosinci 2010 v Mexiku.

Mezinárodní jednání v prosinci zkrachovala poté, co se klíčoví světoví hráči odmítli výrazně posunout ze svých výchozích vyjednávacích pozic. Čína a Indie se tehdy postavily k jakémukoliv přijímání závazných redukčních cílů, jimiž by přispěly k omezení světových emisí skleníkových plynů do roku 2050 o 50 %. Chudé rozvojové státy naproti tomu trvaly na výrazném snižování emisí a cíle, s nimiž přišly vyspělé země světa považovaly za nedostatečné.

Na základě informací obsažených ve zprávě Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) se totiž obávají, že pokud vyspělé země nesníží do roku 2020 emise skleníkových plynů o 25 až 40 % oproti roku 1990, nepodaří se udržet oteplování planety pod hranicí 2°C kdy důsledky změn klimatu ještě nejsou nevratné.

S tím nejsou prozatím v souladu ani cíle EU, která se zavázala ke snížení emisí o 20 % (a v případě, že se k ní připojí i ostatní velcí světoví emitenti o 30 %) a už vůbec slibovaný 17% cíl Spojených států (oproti roku 2005), s kterým americký prezident Barack Obama přijel do Kodaně.

Podmínka zůstává

Členské země i Komise jsou zajedno v tom, že ke splnění evropské podmínky zatím nedošlo a zvyšování evropského závazku není tudíž na pořadu dne. Evropská komise citovaná magazínem BusinessWeek odhaduje, že vyspělé země v Kodani v průměru nabídly snížení, které odpovídá 13% oproti roku 1990, a to k navýšení evropského cíle na 30 % nestačí.

Podle Kodaňské dohody uzavřené v prosinci 2009 mají státy poslat sekretariátu úmluvy OSN do 31. ledna 2010 konkrétní redukční cíle, které se pak stanou součástí textu.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít