Snížit emise CO2 o 30 %? EU zatím nemá jasno

18. ledna 2010, 02:47 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
18. ledna 2010, 02:47

Ministři životního prostředí EU se o víkendu na neformální schůzce v Seville neshodli. Zatímco země jako Velká Británie, Francie či Německo chtějí potvrdit nabídku, podle níž by EU zvýšila svůj redukční cíl z 20 na 30 %, státy jako Polsko či Itálie s výraznějším snižováním emisí skleníkových plynů nesouhlasí. Bojí se, že by to ohrozilo jejich konkurenceschopnost.

Autor: Luděk Vycpálek

Necelý měsíc po neúspěšném kole mezinárodních klimatických jednání v Kodani, z kterých vzešla „bezzubá“ dohoda neobsahující žádné závazné redukční cíle, ministři životního prostředí EU pod taktovkou španělského předsednictví řešili, jakým směrem by se měla evropská vyjednávací strategie ubírat. Ministři doufají, že se závaznou mezinárodní dohodu, která nahradí Kjótský protokol podaří světu dojednat na příští konferenci plánované v prosinci 2010 v Mexiku.

Mezinárodní jednání v prosinci zkrachovala poté, co se klíčoví světoví hráči odmítli výrazně posunout ze svých výchozích vyjednávacích pozic. Čína a Indie se tehdy postavily k jakémukoliv přijímání závazných redukčních cílů, jimiž by přispěly k omezení světových emisí skleníkových plynů do roku 2050 o 50 %. Chudé rozvojové státy naproti tomu trvaly na výrazném snižování emisí a cíle, s nimiž přišly vyspělé země světa považovaly za nedostatečné.

Na základě informací obsažených ve zprávě Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) se totiž obávají, že pokud vyspělé země nesníží do roku 2020 emise skleníkových plynů o 25 až 40 % oproti roku 1990, nepodaří se udržet oteplování planety pod hranicí 2°C kdy důsledky změn klimatu ještě nejsou nevratné.

S tím nejsou prozatím v souladu ani cíle EU, která se zavázala ke snížení emisí o 20 % (a v případě, že se k ní připojí i ostatní velcí světoví emitenti o 30 %) a už vůbec slibovaný 17% cíl Spojených států (oproti roku 2005), s kterým americký prezident Barack Obama přijel do Kodaně.

Podmínka zůstává

Členské země i Komise jsou zajedno v tom, že ke splnění evropské podmínky zatím nedošlo a zvyšování evropského závazku není tudíž na pořadu dne. Evropská komise citovaná magazínem BusinessWeek odhaduje, že vyspělé země v Kodani v průměru nabídly snížení, které odpovídá 13% oproti roku 1990, a to k navýšení evropského cíle na 30 % nestačí.

Podle Kodaňské dohody uzavřené v prosinci 2009 mají státy poslat sekretariátu úmluvy OSN do 31. ledna 2010 konkrétní redukční cíle, které se pak stanou součástí textu.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít