Snížit emise CO2 o 30 %? EU zatím nemá jasno

18. ledna 2010, 02:47 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
18. ledna 2010, 02:47

Ministři životního prostředí EU se o víkendu na neformální schůzce v Seville neshodli. Zatímco země jako Velká Británie, Francie či Německo chtějí potvrdit nabídku, podle níž by EU zvýšila svůj redukční cíl z 20 na 30 %, státy jako Polsko či Itálie s výraznějším snižováním emisí skleníkových plynů nesouhlasí. Bojí se, že by to ohrozilo jejich konkurenceschopnost.

Autor: Luděk Vycpálek

Necelý měsíc po neúspěšném kole mezinárodních klimatických jednání v Kodani, z kterých vzešla „bezzubá“ dohoda neobsahující žádné závazné redukční cíle, ministři životního prostředí EU pod taktovkou španělského předsednictví řešili, jakým směrem by se měla evropská vyjednávací strategie ubírat. Ministři doufají, že se závaznou mezinárodní dohodu, která nahradí Kjótský protokol podaří světu dojednat na příští konferenci plánované v prosinci 2010 v Mexiku.

Mezinárodní jednání v prosinci zkrachovala poté, co se klíčoví světoví hráči odmítli výrazně posunout ze svých výchozích vyjednávacích pozic. Čína a Indie se tehdy postavily k jakémukoliv přijímání závazných redukčních cílů, jimiž by přispěly k omezení světových emisí skleníkových plynů do roku 2050 o 50 %. Chudé rozvojové státy naproti tomu trvaly na výrazném snižování emisí a cíle, s nimiž přišly vyspělé země světa považovaly za nedostatečné.

Na základě informací obsažených ve zprávě Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) se totiž obávají, že pokud vyspělé země nesníží do roku 2020 emise skleníkových plynů o 25 až 40 % oproti roku 1990, nepodaří se udržet oteplování planety pod hranicí 2°C kdy důsledky změn klimatu ještě nejsou nevratné.

S tím nejsou prozatím v souladu ani cíle EU, která se zavázala ke snížení emisí o 20 % (a v případě, že se k ní připojí i ostatní velcí světoví emitenti o 30 %) a už vůbec slibovaný 17% cíl Spojených států (oproti roku 2005), s kterým americký prezident Barack Obama přijel do Kodaně.

Podmínka zůstává

Členské země i Komise jsou zajedno v tom, že ke splnění evropské podmínky zatím nedošlo a zvyšování evropského závazku není tudíž na pořadu dne. Evropská komise citovaná magazínem BusinessWeek odhaduje, že vyspělé země v Kodani v průměru nabídly snížení, které odpovídá 13% oproti roku 1990, a to k navýšení evropského cíle na 30 % nestačí.

Podle Kodaňské dohody uzavřené v prosinci 2009 mají státy poslat sekretariátu úmluvy OSN do 31. ledna 2010 konkrétní redukční cíle, které se pak stanou součástí textu.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít