Snílci: Erotika, film a politika

19. ledna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

PO PĚTILETÉ PAUZE PŘICHÁZÍ TŘIAŠEDESÁTILETÝ ITALSKÝ REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI SE VZRUŠUJÍCÍ ADAPTACÍ ROMÁNU GILBERTA ADAIRA THE HOLY INNOCENTS. TA POD NÁZVEM SNÍLCI ZAVRŠUJE POMYSLNOU PAŘÍŽSKOU TRILOGII, ZAPOČATOU ROKU 1970 POLITICKÝM KONFORMISTOU A POKRAČUJÍCÍ O DVA ROKY POZDĚJI DNES UŽ KULTOVNÍM POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI.

S filmem Poslední tango v Paříži, který ve své době vyvolal velmi kontroverzní reakce i řadu zákazů, mají Snílci společnou právě otevřenost, s jakou nahlížejí na sex, dnes ovšem již nikterak šokující. Namísto vztahu mladičké dívky a staršího muže, který Bertolucci popisoval v Tangu, jde tentokrát o drama mladého milostného trojúhelníku, který na pozadí bouřlivého pařížského jara 1968 dospívá a nalézá sebe sama v objevitelských sexuálních hrách, umocněných vzrušující dobou, ale i láskou protagonistů k filmu a zvláštním poutem, které váže sourozeneckou dvojici Isabelle a Théa. Hlavním hrdinou je naivní americký student Matthew, okouzlený Paříží a filmem. Žije samotářsky až do chvíle, kdy během konfliktů studentů s policií potká krásnou, svůdnou Isabell. Ta jej okamžitě seznámí se svým dvojčetem Théem a brzy se z nich stává nerozlučná trojice. Když rodiče opustí na čas domov a Matthew přijme nabídku sourozenců na společné bydlení, nabývají vztahy na intenzitě. V blažené bezstarostnosti uvnitř bytu, v jehož okolí vře politický boj, omámeni skvělými víny z rodičovského sklípku a zabezpečeni rodičovskými šeky, podnikají své sexuální experimenty. Bertolucci obsadil do snímku vynikající mladé herce a natočil tak něžný, křehký a přitom velice silný film se sugestivní atmosférou nepostrádající zároveň okouzlující vtip a nadhled. Debutující dcera Marlene Jobertové je jako stvořená pro roli Isabelle a exceluje stejně jako syn slavného režiséra Louise Garrel v roli jejího bratra či před kamerou již ostřílený Američan Michael Pitt coby Matthew. Zatímco se mladší publikum jistě rychle ztotožní s hlavními hrdiny, starší generace si určitě vděčně vychutná rodičovské etudy.

(Snílci - The Dreamers, Francie/ Velká Británie/Itálie 2003, Režie: Bernardo Bertolucci, Hrají: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Greenová, Robin Renucci, Anna Chancellorová)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít