Snílci: Erotika, film a politika

19. ledna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

PO PĚTILETÉ PAUZE PŘICHÁZÍ TŘIAŠEDESÁTILETÝ ITALSKÝ REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI SE VZRUŠUJÍCÍ ADAPTACÍ ROMÁNU GILBERTA ADAIRA THE HOLY INNOCENTS. TA POD NÁZVEM SNÍLCI ZAVRŠUJE POMYSLNOU PAŘÍŽSKOU TRILOGII, ZAPOČATOU ROKU 1970 POLITICKÝM KONFORMISTOU A POKRAČUJÍCÍ O DVA ROKY POZDĚJI DNES UŽ KULTOVNÍM POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI.

S filmem Poslední tango v Paříži, který ve své době vyvolal velmi kontroverzní reakce i řadu zákazů, mají Snílci společnou právě otevřenost, s jakou nahlížejí na sex, dnes ovšem již nikterak šokující. Namísto vztahu mladičké dívky a staršího muže, který Bertolucci popisoval v Tangu, jde tentokrát o drama mladého milostného trojúhelníku, který na pozadí bouřlivého pařížského jara 1968 dospívá a nalézá sebe sama v objevitelských sexuálních hrách, umocněných vzrušující dobou, ale i láskou protagonistů k filmu a zvláštním poutem, které váže sourozeneckou dvojici Isabelle a Théa. Hlavním hrdinou je naivní americký student Matthew, okouzlený Paříží a filmem. Žije samotářsky až do chvíle, kdy během konfliktů studentů s policií potká krásnou, svůdnou Isabell. Ta jej okamžitě seznámí se svým dvojčetem Théem a brzy se z nich stává nerozlučná trojice. Když rodiče opustí na čas domov a Matthew přijme nabídku sourozenců na společné bydlení, nabývají vztahy na intenzitě. V blažené bezstarostnosti uvnitř bytu, v jehož okolí vře politický boj, omámeni skvělými víny z rodičovského sklípku a zabezpečeni rodičovskými šeky, podnikají své sexuální experimenty. Bertolucci obsadil do snímku vynikající mladé herce a natočil tak něžný, křehký a přitom velice silný film se sugestivní atmosférou nepostrádající zároveň okouzlující vtip a nadhled. Debutující dcera Marlene Jobertové je jako stvořená pro roli Isabelle a exceluje stejně jako syn slavného režiséra Louise Garrel v roli jejího bratra či před kamerou již ostřílený Američan Michael Pitt coby Matthew. Zatímco se mladší publikum jistě rychle ztotožní s hlavními hrdiny, starší generace si určitě vděčně vychutná rodičovské etudy.

(Snílci - The Dreamers, Francie/ Velká Británie/Itálie 2003, Režie: Bernardo Bertolucci, Hrají: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Greenová, Robin Renucci, Anna Chancellorová)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít