Snílci: Erotika, film a politika

19. ledna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

PO PĚTILETÉ PAUZE PŘICHÁZÍ TŘIAŠEDESÁTILETÝ ITALSKÝ REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI SE VZRUŠUJÍCÍ ADAPTACÍ ROMÁNU GILBERTA ADAIRA THE HOLY INNOCENTS. TA POD NÁZVEM SNÍLCI ZAVRŠUJE POMYSLNOU PAŘÍŽSKOU TRILOGII, ZAPOČATOU ROKU 1970 POLITICKÝM KONFORMISTOU A POKRAČUJÍCÍ O DVA ROKY POZDĚJI DNES UŽ KULTOVNÍM POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI.

S filmem Poslední tango v Paříži, který ve své době vyvolal velmi kontroverzní reakce i řadu zákazů, mají Snílci společnou právě otevřenost, s jakou nahlížejí na sex, dnes ovšem již nikterak šokující. Namísto vztahu mladičké dívky a staršího muže, který Bertolucci popisoval v Tangu, jde tentokrát o drama mladého milostného trojúhelníku, který na pozadí bouřlivého pařížského jara 1968 dospívá a nalézá sebe sama v objevitelských sexuálních hrách, umocněných vzrušující dobou, ale i láskou protagonistů k filmu a zvláštním poutem, které váže sourozeneckou dvojici Isabelle a Théa. Hlavním hrdinou je naivní americký student Matthew, okouzlený Paříží a filmem. Žije samotářsky až do chvíle, kdy během konfliktů studentů s policií potká krásnou, svůdnou Isabell. Ta jej okamžitě seznámí se svým dvojčetem Théem a brzy se z nich stává nerozlučná trojice. Když rodiče opustí na čas domov a Matthew přijme nabídku sourozenců na společné bydlení, nabývají vztahy na intenzitě. V blažené bezstarostnosti uvnitř bytu, v jehož okolí vře politický boj, omámeni skvělými víny z rodičovského sklípku a zabezpečeni rodičovskými šeky, podnikají své sexuální experimenty. Bertolucci obsadil do snímku vynikající mladé herce a natočil tak něžný, křehký a přitom velice silný film se sugestivní atmosférou nepostrádající zároveň okouzlující vtip a nadhled. Debutující dcera Marlene Jobertové je jako stvořená pro roli Isabelle a exceluje stejně jako syn slavného režiséra Louise Garrel v roli jejího bratra či před kamerou již ostřílený Američan Michael Pitt coby Matthew. Zatímco se mladší publikum jistě rychle ztotožní s hlavními hrdiny, starší generace si určitě vděčně vychutná rodičovské etudy.

(Snílci - The Dreamers, Francie/ Velká Británie/Itálie 2003, Režie: Bernardo Bertolucci, Hrají: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Greenová, Robin Renucci, Anna Chancellorová)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít