Snílci: Erotika, film a politika

19. ledna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

PO PĚTILETÉ PAUZE PŘICHÁZÍ TŘIAŠEDESÁTILETÝ ITALSKÝ REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI SE VZRUŠUJÍCÍ ADAPTACÍ ROMÁNU GILBERTA ADAIRA THE HOLY INNOCENTS. TA POD NÁZVEM SNÍLCI ZAVRŠUJE POMYSLNOU PAŘÍŽSKOU TRILOGII, ZAPOČATOU ROKU 1970 POLITICKÝM KONFORMISTOU A POKRAČUJÍCÍ O DVA ROKY POZDĚJI DNES UŽ KULTOVNÍM POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI.

S filmem Poslední tango v Paříži, který ve své době vyvolal velmi kontroverzní reakce i řadu zákazů, mají Snílci společnou právě otevřenost, s jakou nahlížejí na sex, dnes ovšem již nikterak šokující. Namísto vztahu mladičké dívky a staršího muže, který Bertolucci popisoval v Tangu, jde tentokrát o drama mladého milostného trojúhelníku, který na pozadí bouřlivého pařížského jara 1968 dospívá a nalézá sebe sama v objevitelských sexuálních hrách, umocněných vzrušující dobou, ale i láskou protagonistů k filmu a zvláštním poutem, které váže sourozeneckou dvojici Isabelle a Théa. Hlavním hrdinou je naivní americký student Matthew, okouzlený Paříží a filmem. Žije samotářsky až do chvíle, kdy během konfliktů studentů s policií potká krásnou, svůdnou Isabell. Ta jej okamžitě seznámí se svým dvojčetem Théem a brzy se z nich stává nerozlučná trojice. Když rodiče opustí na čas domov a Matthew přijme nabídku sourozenců na společné bydlení, nabývají vztahy na intenzitě. V blažené bezstarostnosti uvnitř bytu, v jehož okolí vře politický boj, omámeni skvělými víny z rodičovského sklípku a zabezpečeni rodičovskými šeky, podnikají své sexuální experimenty. Bertolucci obsadil do snímku vynikající mladé herce a natočil tak něžný, křehký a přitom velice silný film se sugestivní atmosférou nepostrádající zároveň okouzlující vtip a nadhled. Debutující dcera Marlene Jobertové je jako stvořená pro roli Isabelle a exceluje stejně jako syn slavného režiséra Louise Garrel v roli jejího bratra či před kamerou již ostřílený Američan Michael Pitt coby Matthew. Zatímco se mladší publikum jistě rychle ztotožní s hlavními hrdiny, starší generace si určitě vděčně vychutná rodičovské etudy.

(Snílci - The Dreamers, Francie/ Velká Británie/Itálie 2003, Režie: Bernardo Bertolucci, Hrají: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Greenová, Robin Renucci, Anna Chancellorová)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít