Sněmovnu čeká opakované hlasování o vypořádání věřitelů družstev

18. listopadu 2004, 00:00 - čtk
18. listopadu 2004, 00:00

Poslaneckou sněmovnu čeká příštítýden opakované hlasování o předloze, která by měla stanovitpodmínky vypořádání majetkových nároků v družstvech.

Novelu Senát4. listopadu zamítl. Podle pravicových senátorů je v rozporu sústavním pořádkem, neboť poškozuje věřitele. Umožnila by jimtotiž předat i nepotřebný majetek, který už nemá svou reálnouhodnotu. Schůze sněmovny bude zahájena v úterý 23. listopadu.

Podle zamítnuté novely takzvaného transformačního zákona bymajetkové nároky věřitelů v zemědělských družstvech mohly býtvypořádány v penězích i v naturáliích. „Přijetím této novelybychom zbavili část oprávněných osob jejich majetku a zvýhodnilibychom jednu podnikatelskou skupinu (družstva) oproti ostatním,to vše za hranicí práva demokratické společnosti,“ prohlásilpředseda senátorů ODS Jiří Liška.

Senátoři poukazovali také na to, že dosud se pouze třetinadružstev vypořádala s oprávněnými osobami a asi 250.000 věřitelůna uspokojení svých majetkových nároků v celkové výši asi 15miliard korun stále čeká. Přitom lukrativní majetek družstev užbyl převeden do akciových a obchodních společností a vedružstvech zůstaly „prázdné silážní žlaby, zdevastované stáje,cesty, meliorace“, řekl senátor ODS František Pelc. Zamítnutípředlohy uvítala i Asociace soukromého zemědělství.

Na obranu autorů novely se postavil senátor a bývalý ministrzemědělství Jan Fencl (ČSSD). Poznamenal, že naopak neschválenízákona ponechává oprávněné osoby jejich osudu. Transformačnízákon není podle něj restituční, a majetkový podíl tedy znamenápodíl na veškerém majetku družstva, tedy i na tom, jehož účetníhodnota je obrovská, ale reálná spíše záporná.

Pro zamítnutí novely bylo v Senátu 51 z 61 přítomnýchsenátorů. Ve sněmovně potřebují autoři předlohy, kterými jsouposlanci ČSSD a KSČM, k přehlasování veta Senátu 101 hlasů. Ikdyž komunisté a sociální demokraté mají ve sněmovně 111 hlasů,novelu zřejmě nebudou moci prosadit. V novele totiž opomněliopravit ustanovení, podle něhož se oprávněné osoby měly obrátitna družstvo do 30. září 2004, jinak by jejich nárok zanikl. Tentotermín již sněmovna nemůže opravit. Případné schválení novely byji tak učinilo neproveditelnou, neboť by nároky věřitelůzlikvidovalo.

Celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce1993 zhruba 50 miliard korun. K 31. prosinci 2002 pak byla 15,1miliardy, což odpovídá hodnotou a cenou asi 27 procentůmcelkového majetku zemědělských družstev. Podle dosud platnéprávní úpravy byly majetkové podíly vypořádány jen v tom případě,že oprávněné osoby přijaly od družstva vypořádání ve věcech zmajetku družstva, případně v penězích. Pouze ale v případě, žeoprávněná osoba přistoupila na rozložení splátek na 15 až 20 let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít