Smutné konce bratrance Tomáše

29. května 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. května 2006, 00:00

Bratranec Tomáš, 25 let, si po škole založil s kamarádem firmu a docela se jim daří. Mají pět zaměstnanců. Co Tomáš potřebuje? Aby jeho firma fungovala a mohla prosperovat. Aby měla šanci v konkurenci s velkými firmami. Aby dlužník neměl více práv než věřitel. To je doslovný citát z volebního programu ČSSD před čtyřmi roky.

Jaká je skutečnost?

Jen za rok 2005 poklesl počet podnikatelů o 24,5 tisíce, přičemž v letech 2000 až 2003 to bylo o dalších osmdesát tisíc. Největší úbytek byl právě u firem do pěti zaměstnanců. Podepsala se na tom hlavně vládní reforma veřejných financí. První balík zákonů, který přijala ještě Špidlova vláda, dolehl právě na malé a střední podniky. Ačkoli se o tom nikde ve volebním programu ČSSD nepsalo, byly přijaty zákony o minimální dani, registračních pokladnách, o zvýšení vyměřovacího základu na zdravotní a sociální pojištění, o podvojném účetnictví, snížení prahu pro povinné plátce DPH. Co se týká šance v konkurenci s velkými firmami, na investičních pobídkách bylo přislíbeno osmdesát miliard korun, z nichž čtvrtina již byla vyplacena. Přitom celá podpora malého a středního podnikání činí ročně zhruba čtyři až pět miliard.

Pokud se týká pozitiv - byl přijat nový úpadkový zákon, který by skutečně měl konečně napravit věřitelsko-dlužnické vztahy. Na živnostenských úřadech budou jednotná místa pro registraci, takže již nebude muset zájemce o podnikání obíhat jednotlivé úřady. Postupně byla snížena i korporátní daň, a to z 31 na 24 procent. Částečně se snížila i daň z příjmu fyzických osob, a byly rovněž zvýšeny výdajové paušály pro OSVČ. Zkrátily se odpisové doby u kancelářského majetku, naopak byla prodloužena doba odpisů u pořízení kancelářských budov.

„Nehodláme zajišťovat rozpočtové příjmy celkovým zvyšováním daňových sazeb. Tyto sazby však nechceme ani předčasně snižovat.“ Opět volební program ČSSD z roku 2002: „Chceme zpřehlednit daňový systém a změnit strukturu ve prospěch posílení váhy přímých daní oproti daním nepřímým (DPH).“ A fakta?

Zatímco jako jediné byly sníženy daně přímé, vzrostly daně nepřímé. Jednak spotřební daně na pohonné hmoty a cigarety, jednak se v roce 2004 přesunula většina zboží a služeb z pětiprocentní sazby na devatenáctiprocentní. Kvůli zvýšení DPH vybral v roce 2005 stát na daních zhruba o 66 miliard více než v roce předešlém. Namísto zpřehledněné daňové soustavy byly přijaty další desítky novel stávajících daňových zákonů, často i v nesouvisejících právních normách. Jedinou zcela novou, ale ne přehlednější normou je zákon o DPH. Vedle již zmíněných daňových úprav lze ještě porovnat závazek o nezvyšování celkového daňového zatížení. Složená daňová kvóta v roce 2002 činila 36,9 procenta, v loňském roce ale již 38,6 procenta. *

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít